Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Економіко-географічне положення у країнознавстві

Економіко-географічне положення у країнознавстві

Назва:
Економіко-географічне положення у країнознавстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,14 KB
Завантажень:
310
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
На тему:
Економіко-географічне положення у країнознавстві


Країнознавча характеристика повинна показувати місце країни у міжнародному поділі праці, її політико-географічне та економіко-географічне положення. Сучасна інтерпретація економіко-географічного положення стала набагато ширшою, ніж раніше. Визначення М.М.Баранським економіко-географічного положення як "відношення будь-якого місця, району або міста до місця, яке знаходиться поза ним і має те чи інше економічне значення" зберігає своє значення. Але значні успіхи у розвитку транспорту докорінно змінюють основні положення в географії, що стосуються співвідношення понять "простір-час", про доступність і значення "місць, які знаходяться поза ним". Оскільки поняття "простір" значною мірою визначається поділом у часі, що пов'язано із розвитком транспорту, то він стає все відноснішим і динамічним. У результаті колосального прогресу транспорту простір значно "звужується".
Сьогодні набір критеріїв ЕГП стає більш різнобічним, що залежить у першу чергу від положення на "політичній карті світу" і від основних глобальних проблем сучасності. Зростає значення й "екологічного положення" відносно джерел екологічної кризи. Часто проблеми такого роду визначаються "імпортом забруднення", як це, наприклад, має місце для екологічно чистих скандинавських країн, які отримують його із ФРН, Великобританії та інших індустріальних країн.
Значне збільшення переміщень різного роду визначає важливість обліку і транзитного положення на шляхах масових потоків вантажів. Наприклад, найбільша судноремонтна промисловість Іспанії виникла на базі положення країни на основних шляхах супертанкерів: Близький Схід - Західна Європа, Близький Схід - США, а також базування риболовецьких флотилій багатьох країн. Міграційні та туристичні потоки також мають важливе значення. Наприклад, в Австрії, з її масовим потоком туристів на курорти і "транзитників", це спричиняє у період піку літніх відпусток повний транспортний хаос на автодорогах і велике екологічне навантаження.
Більш складною і багатограннішою стає і природно-ресурсна характеристика: сьогодні це - точна кількісна і якісна оцінка ресурсного потенціалу та екологічна ситуації, включаючи і ті види ресурсів, які раніше не розглядалися, наприклад рекреаційні можливості.
Слід також зазначити, що ЕГП країни, регіону може бути вигідним або не вигідним. Вигідне центральне, сусідське, приморське положення. Наприклад, у другій половині XX ст. виробництво в багатьох країнах Західної Європи, в Японії, частково і в США висунуте до моря. Це пов'язане з орієнтацією на паливо і сировину, які транспортуються морським шляхом.
Окрім того, центральність ЕГП є важливим фактором суспільного життя, що відображається на оперативності функцій політичного та адміністративного управління і на розміщення важливих підприємств та установ. Центральне або аксентричне положення накладає відбиток і на спосіб життя населення, і на його психологію. І, навпаки, глибинне, периферійне положення (Аляска, Амазонія, центральні та північні райони Австралії), як правило, менш вигідне.
Але для розвитку туризму цей принцип не зовсім точний, тому що віддалені, периферійні регіони можуть приваблювати туристів своєю екзотикою, віддаленістю від індустріальних та адміністративних центрів, етнографічними особливостями, красою природи.
Природа у країнознавстві
Важливу роль у країнознавстві відіграє вивчення природних ресурсів та умов, а також самого природного середовища.
Поняття "природні умови і ресурси" в даний час переживають період суттєвих уточнень та доповнень. Між "умовами" і "ресурсами" можна провести межу, хоча в деяких випадках це зробити нелегко (наприклад, у сфері туризму та рекреації), умови безпосередньо не залучаються до діяльності, але впливають на розміщення виробництва, розселення населення і т.д.
Природні ресурси - це компоненти природи, які на даному рівні розвитку продуктивних сил використовуються або можуть використовуватися як засоби виробництва (предметів і засобів праці) і предмети споживання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Економіко-географічне положення у країнознавстві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок