Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Гвіздець

Гвіздець

Назва:
Гвіздець
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,67 KB
Завантажень:
432
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат з краєзнавства
Гвіздець


Широта (DMS) 49° 17' 60N Довгота (DMS) 22° 52' 60E Висота (meters) 531 
Часовий пояс (est) UTC+2(+3DT)  
Перша згадка про Гвіздець   
грудня 1373 р. князь Станіслав Опольський надає поселення Гвіздець Хоткові Лойовичу. Тече Чернова (Чернява).
   На умовах: може брати данину грошима, мешканці прикріплюються за землею, Лойович розпоряджається.
   Повинен виставляти військо в разі війни (1 піший, 1 кінний).
   Akta grodskie e ziemskie, 1875. - T. V. - S. 9 - 10.
   
Гвіздець - селище міського типу, центр селищної ради. Розташований на правому березі річки Чорнява - притоки Пруту, за 20 км. від районного центру м. Коломия, 22 км. - Городенка.
   Час заснування селища Гвіздець невідомий, але аналіз історичних джерел вказує, що поселення на місці сучасного селища існувало ще в XIII-XIV ст. В письмових документах XIV ст. про Гвіздець говориться вже як про значний населенний пункт.
   В 1416 році володарем с. Гвіздець став Васко Пептукович.
   Стефан Томашевський в книзі "Матеріали до історії Галичини" наводить дані про те, що 28 серпня 1648 року в містечку Гвіздець, Ян Теодорик Потоцький написав до шляхти галицької землі Універсал, яким закликав їх збиратися проти селян - бунтівників.
   В XVI столітті Гвіздець належав Бучацьким, потім Потоцьким і Пузинам.    На початку XVIII століття князь Козельський Міхал (Михайло) Пузина (помер в 1724 році), писар великий Литовський виїхав в Польщу. Тут він одружився на Софії Потоцькій і в 1715 році з дозволу Львівського єпископа Яна Скарбка заснував у Гвіздці дерев'яну резиденцію-кляштор бернардинів.
Герб князя Козельського, великого писаря Литовського
Міхала Пузини
   
В 1730 році, після того, як згорів дерев'яний костел, удова Міхала Пузини Софія розпочала будівництво мурованого
   Династія князів Пузинів володарювала в Гвіздці до початку Другої світової війни.
Палац князя Пузини.Початок ХХ ст.

   
Після приєднання Галичини до Австрійської імперії, за розпорядженням влади, 1785 року Гвіздець повторно отримав статус містечка.
   Наприкінці 90-х років XIX століття австрійці проклали через Гвіздець залізну дорогу і побудували залізнодорожну станцію Гвіздець, водокачку.
Залізнодорожна станція
Гвіздець(кінець ХІХ ст.).
   
Це сприяло посиленню товарно-грошових відносин. Гвіздець став значним торговельно-ремісничим містечком. Тут систематично проводились ярмарки, на які з'їжджалися купці з Прикарпаття, Поділля, Буковини. На початку ХХ століття містечка ярмаркувало 28 січня, 28 березня, 26 липня, 4 жовтня і що п'ятниці. Наслідком цього стало значне збільшення єврейського населення, яке й займалося торгівлею.
Будинок Гельберта.
Дерев'яна синагога
   
Це й спричинило до трагедіі. Під час німецько-фашистської окупаціі в Гвіздці знаходилось єврейське гетто. За роки війни було спалено 329 будинків, загинуло 3633 мирних жителів - переважно євреїв.
   В 1801 році в Гвіздці відкрили тривіальну (двомовну) народну школу.
   В 1908 році о. Богун з Коломиї відкрив у Гвіздці приватну українську школу. В цьому ж році власті відкрили однокласну народну школу. Перша однокласна приватна школа ім.Маркіяна Шашкевича українською мовою навчання була створена у Гвіздці 29 серпня 1908 року. Цього ж дня між отцем Деканом Константином Цісиком із Винограда і випускником семінарії Осипом Яворським була складена умова, за якою Осип Яворський зобов'язувався вести приватну школу, на підставі існуючих в той час планів та інструкцій, і за свою роботу буде одержувати щомісяця 50 ринських, а також займатиме квартиру з одної кімнати і кухні.
Школа.
   
В 1911 році в містечку було відкрито читальню і громадську бібліотеку. В 1912 році в Гвіздці вже діяла п'ятикласна школа з польською мовою навчання. Напередодні першої світової війни в Гвіздці працювало дві лікарні і приватна аптека.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Гвіздець

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок