Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Березови (Вижній, Середній, Нижній та Баня-Березів) в часи визвольних змагань (1939-1954 рр.)

Березови (Вижній, Середній, Нижній та Баня-Березів) в часи визвольних змагань (1939-1954 рр.)

Назва:
Березови (Вижній, Середній, Нижній та Баня-Березів) в часи визвольних змагань (1939-1954 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,65 KB
Завантажень:
485
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Березови (Вижній, Середній, Нижній та Баня-Березів) в часи визвольних змагань (1939-1954 рр.)


Його, мученого й катованого, переслідуваного, але не знищеного, знаю вже кілька років. Відкритий, прямолінійний, відвертий, відразу полонить вас вишуканою українською мовою, динамічністю думки, глибинним аналізом проблем, оптимізмом. Нині він, уславлений партизанський командир, сотенний УПА Мирослав Симчич -"Кривоніс" відомий чи не всій розсіяній по світах українській спільноті. Незламний борець за волю України, шість разів суджений большевицькою кривавою Фемідою, пройшов всі кола пекла на цьому світі, пробувши за колючими дротами десятків тюрем і концтаборів червоного сатанинського царства 32 роки, 6 місяців і три дні. І все це - на "особо строгіх", "строгіх", карцерних і тюремних режимах. Послаблених режимів ніколи не мав, бо не хотів коритися ні сталінським, ні хрущовським, ні брєжнєвським, ні андропівським табірним посіпакам.
- Скільки пам'ятаю, - розповідає пан Мирослав, - над нашою гуцульською, під ґонтами, хатою у Вижньому Березові витав невмирущий дух Січового Стрілецтва, славних сотників УГА Ілька Бодруґа, Петра Васкула, мого незабутнього стрийка Гриця Голинського. То він порадив мені записатися до "Рідної школи" у Нижньому Березові. Золоті зерна знань щедро засівала в наші юні душі моя перша вчителька, велика патріотка України сл.п. Володимира Іванчук-Пригродська.
Перша большевицька окупація. Портрети Сталіна в школі, замість молитви-пісні про Москву, арешти і безслідне зникнення березівських оунівців, якими керував тодішній районовий провідник Дмитро Неґрич - "Мороз". Під його впливом 1940 р. я став членом молодіжної ОУН "Юнак". Підпільні зібрання, читання забороненої большевиками літератури.
Якщо червоний окупант нищив наших людей підступними, хитрими, скритними східними методами, то свіжий брунатний став убивати відкрито, для постраху іншим. Навчаючись за німців у Коломийській технічно-будівельній школі (знання з геометрії та тригонометрії пригодилися згодом для вивчення законів військової балістики), я був свідком прилюдного розстрілу серед міста прив'язаних до стовпів кільканадцятьох хлопців з "баудінсту". Тоді остаточно вирішив посвятити себе збройній боротьбі з окупантами.
- Влітку 1943 року 20-річним юнаком ви прибули до вишкільного табору УНС "Ґреґіт" ім. Євгена Коновальця в Збанули.
- Так, уже третього дня я, стрілець куреня "Чорні Чорти", брав « участь у розгромі кількох німецьких батальйонів, які намагалися
зліквідувати табір. А на початку березня 1944 р. мене зарахували курсантом старшинської школи УПА, яка містилася в селі .Снідавка. У школі навчалося близько 40 хлопців, усі з закінченою середньою освітою. Після 4-місячних інтенсивних занять (найважче давалися вправи для опанування мистецтвом ведення нічного бою) і складання присяги на вірність Україні в ранзі чотового направлений до "Буковинського" куреня у сотню "Криги", де керував оперативно-пропаґандивною групою. Сотня дійшла до угорського кордону, але, перетнувши лінію фронту, повернулася на окуповані большевиками терени Буковини. Перший великий бій з енкагебистами звела на полонині Плив'я. Згодом було ще багато сутичок з чекістами, яких большевицьке командування десантувало літаками для боротьби з бандерівцями.
Але мене тягнуло на рідні терени, і на початку осені 1944 р. отримав дозвіл Проводу ОУН на перехід до куреня "Лісового" в сотню "Мороза", яка дислокувалася в той час під Ратундулом між Вижнім Березовом і Текучею. Був призначений вишкільником, а згодом - чотовим третьої чоти.
- Розкажіть, будь ласка, про найважливіші проведені вами бої з большевиками.
- Перший великий бій з прикордонниками (вони належали до відомства НКГБ) наша чота звела самостійно в середині грудня 1944 р. в Дземброні. У висліді удалої пастки-засідки ми знищили там близько 80 чекістів, спалили три "студебекери", перекинули в Черемош бронемашину.
Перед Різдвом 1945 р. запеклий бій відбувся в Шепоті. Він був особливо жорстоким, проходив врукопаш, з великими втратами з обох сторін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Березови (Вижній, Середній, Нижній та Баня-Березів) в часи визвольних змагань (1939-1954 рр.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок