Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Вибіркові обстеження населення

Вибіркові обстеження населення

Назва:
Вибіркові обстеження населення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,16 KB
Завантажень:
460
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Вибіркові обстеження населення
План
1. Вибіркові обстеження населення
2. Поточний статистичний облік населення
Ще одним додатковим, але надзвичайно важливим джерелом даних про населення і демографічні процеси є спеціальні вибіркові обстеження. Вибіркове обстеження охоплює лише частину населення (обов'язково встановлюється відсоток вибірки). Такі обстеження населення іноді проводять й у період між переписами (мікропереписи). Звичайно вибіркові обстеження покликані докладно вивчити конкретне демографічне явище: народжуваність, зайнятість, міграцію та ін.
їх перевага головним чином, полягає в тому, що програми спеціальних вибіркових обстежень є набагато детальнішими і глибшими, ніж програми переписів населення. До того ж, такі мікропереписи є значно дешевшими, ніж організація самих переписів і вимагають менше часу на збирання і обробку даних. Вони дозволяють глибоко і всебічно досліджувати багато питань демографічних змін та їх факторів, одержувати інформацію, що іншими способами одержати просто неможливо. От чому такі обстеження, засновані на вибірковому методі, одержали велике поширення у світі, у т.ч. і в нашій країні.
Варто мати на увазі, що під словом «обстеження» демографи звичайно мають на увазі зовсім різні процедури: з одного боку, мова йде про традиційні для статистики операції зі збирання інформації з того чи іншого питання або проблеми, у яких вибірковий метод може застосовуватися, а може і не застосовуватися. З іншого ж боку, мова часто йде про власне соціологічні дослідження, у яких застосування вибіркового методу і методу опитування є обов'язковим. Саме по собі слово «обстеження» в останньому випадку є, скоріше, даниною статистичній традиції, ніж терміном, що відбиває суть справи.
Розходження між статистичним обстеженням і соціологічним дослідженням мають принциповий характер, оскільки в першому випадку мова йде про збір інформації про факти (події, характеристики та ін.) і лише в другу чергу про думки (т.зв. «статистика думок»).
В другому ж випадку мається на увазі глибоке всебічне дослідження комплексного характеру, спрямоване на виявлення не тільки зовнішньої сторони досліджуваного явища, але і його рушійних сил, як зовнішніх (фактори), так і внутрішніх (потреби, установки і мотиви відповідної поведінки). Цю принципову різницю не слід забувати, говорячи про «обстеження». У сучасній демографії застосовуються і взаємодоповнюють один одного як обстеження в традиційному статистичному змісті, так і соціологічні дослідження.
Демографічні обстеження мають уже досить тривалу історію. Перші спроби їх проведення сягають 20-30-х рр. минулого століття. Одне з перших обстежень думок про обсяг родини було проведене демографами Харківського університету під керівництвом С. Томіліна (1877- 1952) ще в 1927 р.
У США Інститут суспільної думки Геллапа почав у 1936 р. регулярні опитування про ідеальні розміри сім'ї за загальнонаціональною вибіркою. Відомості цих опитувань за кілька десятиліть дозволили оцінити, якою мірою зменшилися уявлення американців про ідеальне число дітей у родині. Ідеальне число дітей — уявлення індивіда про найкраще число дітей узагалі, без обліку конкретної життєвої ситуації й особистих переваг. Бажане число дітей — число дітей, що індивід хотів би мати у своїй родині, виходячи з власних схильностей. Очікуване число дітей — число дітей, що індивід має намір мати у своїй родині, з огляду на конкретну життєву ситуацію й особисті переваги.
Новий розвиток обстеження думок про розміри родини одержали вже після другої світової війни. У1955 і 1960 рр. у США були проведені два репрезентативних для населення всієї країни опитування, відомі як «дослідження розвитку американської родини» (GAF-1 і GAF-2). У цих дослідженнях уперше поряд з ідеальним числом дітей, виявлялися думки також про очікувані і бажані числа дітей. У ті ж роки аналогічні опитування були проведені ще приблизно в 30 країнах.
В СРСР обстеження думок про обсяг родини відновилися після тривалої перерви в 60-і роки XX в. Співробітниками Відділу демографії НДІ ЦСУ СРСР у період 1966-1984 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Вибіркові обстеження населення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок