Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Коломия – історія і сучасніть

Коломия – історія і сучасніть

Назва:
Коломия – історія і сучасніть
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,18 KB
Завантажень:
61
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Коломия – історія і сучасніть


Зміст
Минуле Коломиї.
Походження назви міста.
Розвиток ремесла.
Торгівля в Коломиї.
Господарська діяльність.
Татарська руїна.
Транспорт в Коломиї.
Будівництво в Коломиї.
Ратуша – Коломийська міська рада.
Музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття.
Музей писанка.


Історичне минуле Коломиї
Територія Коломийщини, як і всієї нинішньої Івано-Франківщини, з давніх-давен була вкрита водою – Галицько-Басарабським морем. Трохи згодом, 15 млн. років тому внаслідок потепління почали танути південний і карпатський льодовики. Важливим чинником у житті перших поселенців цих теренів та найкращим на той час шляхом контактів з широким світом була річка Прут, яка з’єднувала місто з Польщею, Угорщиною, Причорномор’ям, Литвою.
Перша літописна згадка датується 1241 р. В «галицько-Волинському літописі» Коломия згадується як дохідне і «сольне місто» князя Данила Галицького.
Походження назви міста
Коли виникла Коломия, хто був її засновником, звідки походить назва міста? На ці питання історики й досі не мають одностайної відповіді. Про дуже просту, але й загадкову назву цього місті ходять різні версії – народні й нібито наукові, але міцної й переконливої думки в них нема.
Поширеною є версія, що Коломию було закладено на честь угорського королевича Коломана у 1214 р.
Також найпоширеніша версія пов’язує назву міста з потоком Мия, який протікав через поселення. При необхідності зазначити географічне місце розташування поселення вказували, що воно знаходиться «Коло Миї».
Найпоширеніша версія щодо походження назви міста побудовані на основі переказів і легенд.
Переїжджаючи довгі болотисті дороги із гуцульських солеварень мили в ній колеса. Варіант виникнення назви міста від сполучення іменника «коло» (колесо) і дієслова «миє» (мити, обмивати).
Розвиток ремесла
У ХV ст. Коломия вважалася відомим господарським осередком, а також значним ремісним центром. Перша згадка про відкриття у Коломиї ремісних майстерень датується липнем 1443 р. Найрізноманітніші професії були кравецька, ткацька гончарська, хлібопекарська, деревообробна, будівельна, побутові галузі. Значну роль у житті міста відігравали представники побутових ремесел: лікарі, аптекарі, прислуга. У середині ХІХ ст. в Коломиї працювали: кравці, столяри, гончарі, ковалі, пекарі, мулярі.
Торгівля
У ХV-XVIII ст. Коломия стає визначним центром внутрішньої і зовнішньої торгівлі своєму швидкому економічному розвитку завдячує торгівлі з Молдовою, Польщею, Угорщиною. В цей час місто є важливим осередком видобутку солі, та експорт солі та риби, торгівля зерном, воском, транзит худоби і шкіри. Коломия стала активним учасником європейської торгівлі.
Господарська діяльність
Коломия впродовж багатьох століть була аграрним містечком.
Городництвом займалися переважно жінки: готували насіння, зберігали його взимку, пророщували навесні, відтак вирощували розсаду і засаджували нею городи. У місті культивували капусту, цибулю, часник, моркву, буряки, квасолю. Згодом почали садити картоплю і соняшник.
Поряд із землеробством, розвивалося скотарство. У кожному дворі якщо дозволяли майнові умови, тримали корів, волів, овець, свиней, коней і майже у кожного господаря були кури, качки, гуси, індики.
У середмісті й на околиці були сади, де росли різні сорти яблук, груш, слив, вишень, а дехто з міщан ходили коло бджолів. Мед широко використовували у харчуванні та лікуванні.
Татарська руїна
Друга половина ХVI-XVI ст. належить до найважчого періоду в життя населення. Понад 20 років кримські й буджацькі татари спустошували цей край. Коломию тоді тричі спалили й зруйнували. Після такої руїни Коломию потрібно було відбудовувати. Враховуючи напади ворогів та близькість будинків до Пруту, що постійно своїми водами завдавали шкоди мешканцям, місто, за постановою люстраційної комісії 1616 р. перенесли далі на північ, на територію теперішнього центру.
Транспорт
В 1790-1815 рр. збудували дорогу з твердим покриттям від Стрия до Станіслава. Однак швидкість транспортних сполучень гальмував гужовий транспорт.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Коломия – історія і сучасніть

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок