Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття

Загрузка...

Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття

Назва:
Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,59 KB
Завантажень:
93
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття був створений за ініціативою прогресивної української інтелігенції міста, наприкінці ХІХ ст. Безпосередньо до його організації приступили у 1926 р. під керівництвом В.Кобринського – багаторічного директора музею. Інтелігенція краю підтримувала музей: дарувала твори народного мистецтва, надавала кошти на закупівлю нових експонатів і розвиток музейної справи. Багато цінних творів передали В.Тимінський, Р.Ровенчук з села Печеніжин, І.Симчич з Верхнього Березова, лікар Левицький з Коломиї. Пізніше музею були подаровані колекції І.Стрийського, Г.Герасимович, Л.Гарматія та інших. Саме ці експонати і стали основою для створення фондової колекції Коломийського музею, яка на той час мала три відділи: історичний, гуцульський і сакрального мистецтва.
З часом музей перетворився на справжню скарбницю народного мистецтва Гуцульщини. Збірка декоративно-ужиткового мистецтва Покуття була укомплектована лише у повоєнний час, але посідає вагоме місце у колекції музею.
Експозиція розкриває етапи розвитку гуцульського та покутського мистецтва з кінця ХVІІІ ст. по сьогоднішній день. А фонди музею налічують понад 20 тисяч одиниць збереження. Найбільшою є збірка одягу тканин та вишивок. Це насамперед комплекти народного одягу та його компоненти з різних сіл краю. Широко представлені декоративні тканини з усіх основних осередків Гуцульщини та Покуття.
Вивчення колекції тканини дає уявлення про розвиток цього виду мистецтва протягом століть, техніку ткання, способи декорування, методи обробки сировини і фарбування прядива. Ткацтво на Прикарпатті, які на всій території Західної України, тісно пов’язане з домашнім господарством і було одним з найпоширеніших видів народної художньої творчості.
Колекцію тканин Коломийського музею умовно можна поділити на дві групи: одягові та інтер’єр. До одягових тканин належить ткані комплекти одягу такі, як запаски, опинки, хустки, пер мітки, пояси. До інтерєрних – килими, ліжники, верети, пішви, рушники, скатерті, тощо. Є також невелика група тканин господарського призначення – бесаги, тайстри, дзьобенки.
Крім поштучних тканин виробів майстри – ткачі виготовляли багато тканин для шитих форм одягу – положна, сукна. Вшиті з допоміжних матеріалів і прикрашені вишивкою сорочки, сердаки, гулі, манти є справжніми витворами мистецтва.
У господарському відділі фондів музею зберігаються також засоби для виробництва тканин. Нескладної конструкції, здебільшого дерев’яне знаряддя – веретена, куделі, механічні прялки, гребені для розчісування волокна, термиці, симотоки, снувалки, ткацький верстат – дають можливість відтворити послідовність всіх етапів процесу створення тканини в домашніх умовах.
Багата збірка декоративних тканин інтерєрного призначення – верет, ліжників, килимів, рушнікв, пішв, скатертин, свідчать про рівень побутової культури гуцулів і покутян на зламі ХІХ-ХХ ст.
Особливу увагу привертає колекція тканин одягових виробів – перелітки, хустки, запаски, опинки, пояси. Нажаль переважна більшість авторів цих творів залишились для нас невідомими.
Цінними художніми виробами є традиційні ліжники виконані народними майстрами Н.Корпанюк, О.Шкрібляк, В.Калини. далеко за межами краю відомі ткані вироби – рушники, скатерті ткані сорочки майстра І.Антонюка з села Корни Коломийського району, а рушники Лауреата державної премії ім. Т.Шевеченка Т.Василащук з села Шешори Косівського району відзначаються нетрадиційною композицією і орнаментальним вирішенням.
У фондах та експозиції широко представлені декоративні тканини роботи видатних народних майстрів – ткачів Р.Горобового, О.Горбової, Г.Герасимович, П.Скальчук, Г.Герасимович, Ю.Бововича, М.Ганущака, Й.Дасуранюка, П.Петрів.
Важко переоцінити художню і історичну цінність колекції тканих поясів майстра Д.Миронюка з села Пістинь Косівського району датовані 1900 роком. На початку 80-х рр. ХХ століття дочка відомого українського художника і колекціонера Розвадовського подарувала їх музею.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок