Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Народжуваність і репродуктивна поведінка

Народжуваність і репродуктивна поведінка

Назва:
Народжуваність і репродуктивна поведінка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,40 KB
Завантажень:
251
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Народжуваність і репродуктивна поведінка
План
1. Поняття народжуваності і плідності
2. Фактори народжуваності. Репродуктивна поведінка
3. Показники народжуваності
Поняття народжуваності і плідності
Народжуваність — масовий статистичний процес народження дітей у сукупності осіб, що складають покоління, або в сукупності поколінь — населенні.
Народжуваність є соціальним процесом, що підкоряється дії соціальних сил і закономірностей, але розгортається у визначених, історично-конкретних межах, що задаються дією біологічних, фізіологічних факторів.
Біологічний потенціал народжуваності, фізіологічну здатність індивіда або шлюбної пари до відтворення потомства (запліднення, зачаття, виношування плоду і народження живої дитини) характеризує плідність.
Плідність залежить від наявних у певному суспільстві на відповідний момент часу соціально-економічних і санітарно- гігієнічних умов. Однак плідність є більш стабільною характеристикою порівняно з числом народжень. Останнє являє собою реалізацію плідності, реалізацію біологічного потенціалу народжуваності і є одним з результатів репродуктивної поведінки жінок або родин, регульованої у свою чергу системою відповідних соціальних норм.
Поняття плідності пов'язане з рядом інших понять, що розкривають ті або інші її сторони. Ця сукупність містить у собі поняття стерильності, безплідності, інфертильностіі бездітності.
Під стерильністю за умови нормального статевого життя розуміють нездатність до зачаття. При цьому розрізняють стерильність постійну і тимчасову; природну, штучну (контрацептивну) і патологічну, абсолютну і відносну.
Постійна стерильність настає в старшому віці, після досягнення менопаузи; у репродуктивному періоді постійна стерильність є наслідком захворювання або операції стерилізації. Тимчасова стерильність має місце в період вагітності і відразу після її закінчення (післяпологова або післяабортна аменорея); вона може бути також результатом застосування контрацепції.
Природна стерильність зумовлена нормальними фізіологічними причинами: віком, вагітністю, годуванням грудьми, аменореєю й ін. Штучна стерильність зумовлена застосуванням контрацепції. Патологічна стерильність є наслідком хвороб і травм.
Про абсолютну стерильність говорять, коли шанси на зачаття дорівнюють нулю. При збереженні певної ймовірності зачаття має місце відносна стерильність.
Термін безплідність означає, на противагу плідності, нездатність зрілого організму чоловіка або жінки до відтворення потомства. Чоловіча безплідність означає нездатність до запліднення, жіноча — відповідно або до зачаття, або до виношування, або до народження дитини. Звичайно шлюб вважається безплідним, якщо протягом трьох років регулярного статевого життя і за умови незастосування контрацепції та штучних абортів, не відбувається народження живої дитини або через відсутність зачать (стерильність), або через те, що вагітність закінчується мимовільним абортом (невиношуваність вагітності), або народженням мертвої дитини.
Безплідність зумовлена або спонтанною (недобровольною) стерильністю, або спонтанною невиношуваністю вагітності, або мертвонарожденням.
У сучасних економічно розвинутих країнах близько 10-15% шлюбних пар безплідні абсолютно (тобто мають нульові шанси до народження дитини) і стільки ж — відносно (тобто мають знижену плідність).
Безплідність є одним з факторів інфертильності, тобто відсутності народжень. Інфертильність може бути також наслідком штучного переривання вагітності, а також повної відсутності сексуальних стосунків (абстиненції) протягом усього репродуктивного періоду або якоїсь його частини. Інфер- тильність разом з можливими випадками смерті дітей є чинником бездітності, тобто відсутності дітей у родині.
Теоретично можливий діапазон плідності досить широкий: від безплідності до 35 народжень при одноплідних пологах за весь репродуктивний період. У реальності ж рівень плідності набагато нижчий. Вважають, що середня видова плідність людини не перевищує 15-16 народжень на 1 жінку за весь репродуктивний період, тобто за час від менархе, що у сучасних умовах настає приблизно в 12-14 років, до менопаузи, час настання якої — 45- 50 років.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Народжуваність і репродуктивна поведінка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок