Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Скачати реферат: Український одяг XIV—XVIII ст. Костюм запорізького козацтва

Український одяг XIV—XVIII ст. Костюм запорізького козацтва / сторінка 4

Назва:
Український одяг XIV—XVIII ст. Костюм запорізького козацтва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,19 KB
Завантажень:
474
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Пояси прикрашали золо-тими і срібними бляхами (плащами) круглої, видовженої, чотирикутної або багатокутної форми з виїмками по ку-тах; між плащами накладали інші мета-леві прикраси (переченки). На плащах карбували різні фігури, звірів, птахів, вершників. До поясів приробляли гачки, якими вони застібалися. Про розмір поясів можна судити з того, що в одного боярина у XVII ст. був пояс завдовжки п'ять аршин і п'ять вершків та зав-ширшки шість вершків.
Одяг купецького стану. XVII—XVIII ст.
Чоловічі сорочки робилися широкі й короткі (ледве сягали стегон). Вони за-правлялися або опускалися зверху спід-нього плаття і підперізувалися вузьким паском — опояскою. По подолі та по краях рукавів сорочки вишивали, обля-мовували тасьмою, розшитою золотом та шовком. У полотняних сорочках під пах-вами робили трикутні вставки з іншого полотна, розшитого прядивом чи шов-ком, або ж із кольорової тафти. Багаті люди вишивали також рукави й груди, і тому сорочку лишали відкритою з-під іншого одягу. Такі сорочки звалися пошевними. Але переважно звертали увагу на комір сорочки, який випускався з-під верхнього вбрання. Цей комір звався ожереллям. Його робили окремо від со-рочки і пристібали до неї, коли було потрібно,— у багатих золотими та сріб-ними, золоченими, у бідняків — мідними ґудзиками; іноді замість ґудзиків вжива-ли запонки з петлями.
У ті часи видаються спеціальні укази про вимоги до одягу різних соціальних верств суспільства, про обмеження ниж-чих станів у використанні дорогих тка-нин, хутра, коштовностей, про заборону вживання ними тих чи інших кольорів тканин тощо. Все це призводило до знач-ного розшарування одягу міського насе-лення. Крім того, одяг міської верхівки формувався під відчутним впливом іно-земної моди, насамперед польської, угорської, російської, зберігаючи, втім, і національні риси.
Жіночий костюм вищих станів. XVII—XVIII ст.
Якщо раніші історичні періоди пов'я-зані з закладенням основ етнічного кос-тюма українців, то в добу гетьманщини формується костюм національний, тобто такий, що виступав символом спочатку козацтва, а потім і всього українства.
Найбільш повні дані про костюм за-порізьких козаків містяться у працях відомих українських істориків Д.Яворницького, В.Голобуцького, О.Апанович та ін. Ґрунтуючись на них, можна скласти ясне уявлення не лише про вбрання козаків різних соціальних про-шарків, а й про джерела та причини його формування.
За свідченнями сучасників, одяг запо-рожців не був одноманітним. Повсяк-денний, похідний одяг вирізнявся про-стотою, що проявилось у самій його назві — підлий одяг. На протилежність йому парадне вбрання було дуже розкішним і ошатним, причому нерідко воно складалося з трофеїв, добутих під час походів. У дорожніх нотатках німецького посла Еріха Лясоти (XVI ст.), який від-відав Запоріжжя, знаходимо згадку про такі елементи одежі запорожців, як та-тарський кобеняк і мантій. Посол від-гукується про козаків як про людей дуже щедрих, котрі зробили йому багаті подарунки: кунячу шубу і чорну лисячу шапку. Дані про костюм козаків XVII ст. є й у відомій праці Г. Левассер де Боплана. Він перелічує, зокрема, сороч-ки, шаровари, шапки й каптани з тов-стого сукна, що складали повсякденний козацький одяг. Польські письменники XVIII ст. зазначали, що запорізькі коза-ки носили широкі шаровари з золотим галуном замість опушки, суконні з відкидним рукавом напівкунтуші, білі шовкові жупани, шовкові з золотими китицями пояси й високі шапки зі смуш-ковими окільниками сірого кольору і червоним шовковим вершком, який за-кінчувався китицею.
Костюм козацької старшини. XVII—XVIII ст.
За описами інших очевидців, одяг запорожців складався з жупана, зробле-ного із сукна різних кольорів, шовкового каптана також різних кольорів, яскравої черкески (подібна до жупана), шарова-рів, шовкового кушака, шапки-кабардинки з видри та кошлатої вовняної бурки-вільчури. На ноги взувалися сап'янові чоботи.
Парадний одяг запорізьких козаків виготовлявся з шовку та польського й англійського сукна — кармазину та ок-самиту.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Український одяг XIV—XVIII ст. Костюм запорізького козацтва

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок