Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Гердани та силянки – кольорові гами, ношення.

Гердани та силянки – кольорові гами, ношення.

Назва:
Гердани та силянки – кольорові гами, ношення.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,26 KB
Завантажень:
367
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Гердани та силянки – кольорові гами, ношення.


Кольорові гами
Загалом гуцульським силянкам і ґерданам характерні композиції з дрібними елементами орнаменту, що зумовлюється також дрібним бісером.
Найпоширенішим мотивом прикрас з бісеру ромб з видовженими сторонами та контурами, гладенькими або розробленими виступами – “Ріжками”, малими ромбиками – “головками”. Площа ромбів заповнюється перехрестям, ромбиками, цяточками. Мотивом прикрас з бісеру є також трикутник з ріжками на вершинах, звернений поперемінно то вгору, то вниз, видовжений прямокутник (скриньковий”) та ін. Основні мотиви – ромби – відмежовуються розділовими елементами у вигляді перехресть та трикутників. Узори компонуються з фоном або без нього. Іноді збагачується яз двох сторін по довжині або тільки внизу ламаною лінією – “кривулькою”, обводячи білою або ж чорною смужкою. Внизу завершуються тороками різної довжини.
Геометричний орнамент, що виник в давнину – це своєрідні умовні знаки, за допомогою яких майстриня виражала своє світосприйняття. Так, горизонтальна лінія означала землю; хвиляста – воду, вогонь – у вигляді хреста; ромб, коло або квадрат символізує сонце і т.д.
Кольорова гама силянок та герданів основана переважно на насичених дзвінках кольорах. Гуцули віддають перевагу яскравим, насиченим барвам, мов перенесених з лісів, полонин, потоків та водограїв. Характерно те, що за наявності етнографічної стильової спільності в кожному селі, сформувались свої гармонії барв. Спостерігаючись своєрідні місцеві художні особливості окремих сіл - улюблені кольори, мотиви, форми, техніки. В орнаментах бісерних прикрас використовують різні відтінки червоно кольору, який являється оберегом. Майже в кожному селі в малюнки додають сині та фіолетові відтінки. Часто використовується білий колір, як тло, або світлий акцент в орнаменті, щоб підкреслити свіжість колориту. Важливе значення має фон, який визначає характер узору, його кольорове звучання, він різний у різних селах.
Давайте, познайомимось з цими витворами мистецтва районів і сіл Івано-Франківської області і частково Буковини. Широкі, багаті силянки з рідким ажуром, де переважають темні кольори, фіолетово-сині, які нагадують красу карпатської ночі, характерні особливо для сіл Верховинського району.
Косівщина – тло старовинних герданів нанизували з білого бісеру, який підкреслював барвистість окремих елементів узору – ромбів, ружок, очок, хрестиків, тощо. Чіткістю композицій досить великих мотивів, розміщених на відповідному фоні, відзначаються бісерні прикраси сіл: Річка, Вербовець, Косівського району. Блакитні кольори трапляються в прикрасах с. Шешори, яке славиться своїми водопадами – “гуками”, також подібна гама кольорів в селах Прокурава, Брустури. У Верхньому Березові ґердани і силянки темніші, чорнобривіші.
Дещо відмінний характер прикрас с. Космач. Вони відзначаються ювелірним виконанням, візерунки компонуються з малих ромбів, дрібненьких цяточок, які закривають все тло. В кольоровій гамі переважають відтінки жовтого, в які вплітаються білі акценти та зелені, червоні ясні, темні, блакитні – усі барви золотої осені.
Прикраси Снятинського району характеризуються поєднанням білого, жовтого, зеленого та блакитного кольорів.
Буковина – буяння зеленого рослинного орнаменту.


Як носили
Носили прикраси і в будень і в свято. Вузенькі силянки або коротенькі ґердани щільно пов’язували на шию. Носили їх не лише молодь, а й літні жінки. На свято вдягали силянки ширші, багатші часом по дві-три різних кольорів і узорів, поєднували їх із кількома разками скляного намиста, коралів, згардами.
В селах Річка, Яворів, Соколівка, Брустури, Прокурава, Шешори Косівського району, під вузеньку силянку на шию одягали широку “решітку” торочки якої звисали на груди.
Дівчата іноді пов’язували герданом голову замість стрічки. Силянка на шиї, короткий вузький гердан на чолі, а іноді навіть дві смужки оперізували чоло, ніби притримували волосся на скронях.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Гердани та силянки – кольорові гами, ношення.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок