Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Українські народні обряди пов’язані з рослинами

Українські народні обряди пов’язані з рослинами

Назва:
Українські народні обряди пов’язані з рослинами
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,47 KB
Завантажень:
194
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат з украінознавства
Українські народні обряди пов’язані з рослинами


Світ рослин життєво необхідний людині. Протягом тисячоліть багато рослин використовуються в найрізноманітніших сферах господарської діяльності, є незамінними продуктами харчування, цілющими оздоровчими засобами.
Поряд з утилітарною функцією рослини займали значне місце в широкому комп-лексі традиційних вірувань, звичаїв і забобонів. Обряди і повір'я, пов'язані з деревами, травами, зіллям і квітами, доносять відгомін язичницьких уявлень наших предків про навколишню природу і базуються як на реальних, так і на уявних властивостях рослин. З утвердженням християнства ці властивості нерідко закріплювалися ритуалом освя-чення в церкві.
Обрядові дії, пов'язані з рослинністю, відігравали важливу роль в календарних святах. Ці обряди мали забезпечити людині здоров'я, зміцнити добробут сім'ї, поси-лити плодючість землі й худоби, вберегти господарство від нечистої сили. Особливе місце займали рослини-символи у сімейних обрядах. Жодне весілля на Україні не обходилося без барвінку і калини, якими прикрашали коровай та вінок молодої.
Рослинні мотиви та образи широко представлені і в українському фольклорі. Май-же в усіх жанрах усної словесності рослинна символіка є одним із важливих виражаль-них засобів.
БАРВІНОК — вічнозелена трав'яни-ста рослина, листя якої зберігає зелений колір навіть під снігом. Живучість і вит-ривалість Барвінку, краса його цвіту оспівані в багатьох народних піснях. В ук-раїнському фольклорі це символ моло-дості, кохання та шлюбу.
Вінком, сплетеним із Барвінку, прикрашали голову молодої на весіллі. На Бойківщині збирання Барвінку для весільного вінка супро-воджувалося ритуальними піснями і спеціальними обрядами, які мали забез-печити молодим щасливе подружнє життя. Разом з ягодами калини, колосками жита, васильками Барвінку прикрашали весіль-не дерево — гільце, використовували в ін-ших весільних ритуалах.
ВАСИЛЬКИ в засушеному вигляді мають сильний стійкий запах, завдяки чому ця рослина дістала широке ритуаль-не застосування. Квіти Васильки клали за ікони в день Чесного Хреста (14 вересня за ст. ст.), ними прикрашали хрести у церквах.
Цілющі властивості Василька відомі здавна. На Волині їх використовували як лікувальний засіб при високій температурі, від запою й перепою; з них робили купель для дітей при багатьох хворобах, зокрема жовтяниці; освяченими на Спаса (6 серп-ня за ст.ст.) Васильки обкурювали хворих. Вінки з освячених Васильки одягали на голову помер-лим дівчатам, ці ж квіти клали в труну.
В народній поезії Васильки є символом свя-тості, чистоти, приязності. Вони згаду-ються і в купальських піснях:
Та вроди, Боже, троє зіллячок:
Перше зіллячко барвіночок,
Друге зіллячко любисточок,
Третє зіллячко васильочок.
Барвіночок — для дівочок,
Любисточок — для любощів,
Васильочок — для запаху.
ВЕРБА, опоетизована народом разом із калиною і тополею, не випадково заслу-жила на таку шану. Виростаючи біля річок, ставків, природних джерел, вона є ніби позначкою води на землі. Криницю завжди намагалися копати під Вербою: Де сріб-ліє вербиця, там здорова водиця. І на-справді, Верба була чудовим природним фі-льтром усіляких домішок, що містилися у водах.
Вербову лозу традиційно використо-вували для зведення турлучних будівель, огорож, для виготовлення меблів, коши-ків та інших ужиткових речей; з вербової деревини здавна робили музичні інстру-менти.
Верба відігравала й важливу ритуально-обрядову роль. За народними уявлення-ми, гілочки Верби, посвячені в церкві в остан-ню неділю перед Великоднем — вербну неділю, набували магічних властивостей. Освячену Вербу приносили в дім і вдаряли нею членів сім'ї, найчастіше дітей, при-мовляючи: Будь великий, як верба, а здо-ровий, як вода, а багатий, як земля. Вига-няючи вперше худобу на літне пасовище, її обов'язково вдаряли Вербою, щоб уберегти від хвороби та інших напастей.
Освячена Верба зберігалася в хаті й широ-ко застосовувалася як лікувальний засіб чи як оберег.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Українські народні обряди пов’язані з рослинами

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок