Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Національна ідея в контексті української культури

Національна ідея в контексті української культури

Назва:
Національна ідея в контексті української культури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,93 KB
Завантажень:
168
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Національна ідея в контексті української культури
План
Вступ
Формування українства як певного етносу зрештою вийшло на такий етап самопізнання і самоутвердження, який кваліфікується як національне, зосереджене в об'єктивній ідеї, осмислення якої дало науково достовірний її рівень, а саме рівень національної ідеї, в якій зосередилось минуле і сьогодення України.
Природність української національної ідеї закладена в самому становленні українства як нації. Трансформування скіфів у русичів, а згодом — в українців призвели до усвідомлення спочатку на побутовому, емпіричному рівні органічної спільності життя певної частини людства, а потім і перетворення цього усвідомлення у систему філософських і політичних знань, які склали згодом українську національну ідею.


1. Становлення української національної ідеї
Українська національна ідея як стихійно існуюча самосвідомість не має конкретної дати виникнення, оскільки вона завжди супроводжувала процес визрівання українства як певного етносу. Тому її джерела можна знайти і в соціально-політичних ідеях київських книжників, і в політичних роздумах діячів Київської Русі, і в "програмах'' діяльності братських шкіл, і в політичній мудрості гетьманів, певним політологічним уособленням якої стала Києво-Могилянська академія — центр суспільно-політичної думки України другої половини XVIII ст.
Українські філософи та богомоли, зокрема філософи-матеріалісти, Творили ґрунт для розвитку політологічної думки в Україні, внаслідок чого виникли український декабризм, Кирило-Мефодіївське товариство, український революційний демократизм.
При всій своїй об'єктивній еволюційності та існуванні в різних формах, українська національна ідея найповнокровніший свій вигляд здобула у XIX ст., коли релігійні доктрини епохи Ренесансу все більше поступалися розумним постулатам, вірі в реальні творчі можливості людини, в її здатність ефективно влаштовувати своє існування за допомогою власного інтелекту, власної діяльності, освяченої вищим, божественним розумом. Українство в цьому столітті природно, внаслідок споконвічного визрівання національного духу, довіряє певному соціальному колу, а саме інтелігенції, використати своє духовне надбання для побудови стрункого, національне зрозумілого найширшим верствам вболівальників за Україну знання, яке набуло статусу національної ідеї. Від виконавців цього доручення чекали не тільки сприяння національному самоутвердженню, а й допомоги у пом'якшенні соціальних суперечностей, які існували у тодішньому українському суспільстві. Структура цього знання й ідеї не змінилась, оскільки вони увібрали головні риси національного життя. До неї увійшли фольклористика, яка започаткувала вивчення національної культури і національної мови в її місцевій різноманітності, історичні дослідження загальної біографії українського етносу, що логічно створило умови для пошуку відповідей на питання, які складали соціальні й економічні чинники українського національного існування і згодом стали базою для політичної української думки, української політичної самоорганізації та національно-визвольного руху, його політологічної основи.
Формування української національної ідеї відбувалося в європейському контексті, в якому на той час, особливо під впливом занепаду феодального суспільства, політичним апогеєм якого була Французька революція, почали інтенсивно утворюватися державні системи, побудовані не лише на соціально-економічному, а й на національному ґрунті, що знайшло свій теоретичний вияв у відомому вченні німецького філософа Йоганна Гердера про національні джерела розвитку цивілізації.
Але процес становлення і розвитку української національної ідеї аж до широкого розгортання українського національно-визвольного руху на початку XX ст. був загалом поміркований, непослідовний у творенні українського відродження. Протягом XIX ст. інтелігенція намагалася впровадити ідею українського самовизначення у широкі верстви населення, в яких навіть щодо власної незалежності не було одностайності, зокрема між Східною і Західною Україною.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Національна ідея в контексті української культури

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок