Головна Головна -> Реферати українською -> Краєзнавство -> Струпків – моє село.

Струпків – моє село.

Назва:
Струпків – моє село.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,25 KB
Завантажень:
440
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Струпків – моє село.


... Село на нашій Україні,
неначе писанка село...
Тарас Шевченко
І. Назва села
Конкретних історичних даних про походження назви села Струпків не знайдено. Є припущення. Одна з найдавніших легенд розповідає, що в ХІІІ ст., коли татаро-монгольські орд напали на Україну, поселення, де знаходиться теперішній Струпків, було знищено дощенту – “зструпішіло”. Звідси і назва села, яке відновили люди, що повернулись з Карпат (із сіл Жаб’є і Пасічна). Прізвища Жибаки, Пасічники і Чабанюки до наших днів домінують у селі. За даними перепису населення. Проведеного в 1939-40 рр., в Струпові із 350 родин 110 належало роду Жибаків, 95 – Пасічників і 70 – Чабанюків.
У письмових джерелах за 1411 р. згадано жителя цієї місцевості Івана Струпка (роман Прошак, “Топоніміка населених пунктів”, Івано-Франківськ, 2000 р., стор. 23). Але чи його прізвище від назви села, чи навпаки – невідомо.
В іншому документі (польською мовою, Lasinski W., “Prawem I Lewem” T.I, Iwow, 1907, stor 113-114). Записано, що в 1618 р. польські шляхтичі Понятовські за 150 тис. злотих купили в Адама й Олександра Балабанів містечко Корчаків (Отинію) із маєтками довколишніх сіл Грабича, Голоскова. Угорник і Хрупкова (Струпкова). Ймовірно, буквосполучення в латинському записано St записано Ch. (Отинію назвали тоді Корчаків – від назви гербу родини Балабанів “Корчак”).
Виходячи вищенаведених документів. Можемо вважати, що вже до ХV ст. село Струпків існувало на Прикарпатті і було розташоване на цій місцевості, де знаходиться і тепер недалеко від Отинії.
Село Струпків з 1939 р. є центром Струпківської сільради Отинійського району Станіславської області. З 50-х років ХХ ст. до цієї сільської адміністративної одиниці приєднали село Баб’янку, яку вперше згадано в письмових джерелах 1612 р., і с. Бондарів (до 1947 р. називалось Боднарівка), яке вперше згадано у письмових документа 1597 р.
Земельні Угіддя, що належать господарствам даних сіл. Межують із полями сіл Коломийського району Голоскова і Молодилова на південному сході, с. Угорник і смт. Отинії – на північному сході, с. Виноград і Нижня Велесниця – на північному заході; а також з полями і лісами сіл Надвірнянського району Гаврилівна – на заході, Глинки і Середній Майдан – на південному заході.
До 1918 р. село Струпків належало до Надвірнянського повіту, у 1920 – 1939 рр. – до Товмацького повіту Тлумацького), а з 960-х років входить разом із Баб’янкою Боднарівкою до Коломийського району Івано-Франківської області (у 1961 р. м. Станіслав перейменовано на Івано-Франківськ).
Під час польської окупації наша область мала назву Станіславське воєводство.
З ярів, що належать до Майданського лісництва, беруть свій почато річка Опрашина та її притоки Біленький і Чорний, над берегами яких розкинулись у формі довгої смуги (біля 3-х км) із півдня на північ хати сіл Струпкова і Баб’янки. Село Боднарів розташоване на південних схилах річки Біленький і лісових масивів. Між Боднарівкою і Струпковом з 1942 р. по 1940 р. існувала німецька колонія “Najdotf” (Нове село). У 1946-49 рр. Хати цього хутора були перенесені до Струпкова. (Німців переселено до Німеччини взимку 1940 р.).
ІІ. Історія села на фоНі подій у Прикарпатті
Понад 50 млн. років тому територія сучасного Прикарпаття була морем, названим дослідниками Галицько-Басарабським. Внаслідок піднесення земної кори, воно відступило в басейн теперішнього Чорного моря.
Найбільші ріки краю Дністер і Прут виникли близько 150 тисяч років тому, в кінці льодовикової доби. В цей час формуються і Карпатські гори, узгір'я та долини. Землю вкривають ліси.
Археологічні знахідки у 25 місцевостях, що проводили дослідники Т. Земенецький (1886р.), І. Коперницький (1889-1890рр.), Ю. Полянський (1928р), Й. Грабовський (1934р.), Т. Сулімирський (1934-1936рр.), Я. Пастернак, стверджують, що найдавніші сліди людської цивілізації на Прикарпатті появляються вже в ранньому палеоліті, 150-100 тис.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Струпків – моє село.

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок