Головна Головна -> Реферати українською -> Логіка -> Поняття про ідеальне

Поняття про ідеальне

Назва:
Поняття про ідеальне
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,68 KB
Завантажень:
79
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Поняття про ідеальне
Ідеал (від грецького “ідеа” – ідеал, первообраз) – уявлення про найвищу досконалість, яка, як взірець визначає спосіб і характер розвитку людини або соціальної групи. Формування природи відносно ідеалу являє собою специфічну форму життєдіяльності, так як визначає специфічне створення образу мети діяльності до її фактичного здійснення.
Вихідною засадою формування ідеалу є усвідомлення суб’єктом діяльності своїх потреб та недовершеності наявної дійсності і відповідно необхідності її реального перетворення.
Ідеал – це певна єдність об’єктивного і суб’єктивного. Об’єктивність ідеалу полягає в тому, що він виникає як об’єктивна необхідність у розвитку суспільства, вказуючи на його реальний стан та об’єктивні тенденції подальшого поступу. Суб’єктивність ідеалу пов’язана з тим, що він є суб’єктивним за своєю формою. У залежності від сфер людської життєдіяльності формуються суспільні, політичні, етичні, наукові ідеали, утворюючи своєрідний світоглядний та регулятивний стрижень цілеспрямованої діяльності людини. В різних типах культури формуються різні ідеали, які залежать не лише від типу культури, а й від рівня її розвитку.
Проблема ідеалу була ґрунтовно розроблена в німецькій класичній філософії. У випадку схильності філософів вважати об’єктивно існуючими ідеї чи дух поза свідомістю йдеться про об’єктивний ідеалізм, найголовнішими представниками якого вважають Платона, Шеллінга та ін. У випадку акцентування на первинності людської свідомості йдеться про суб’єктивний ідеалізм, до видатних представників якого належать Г’юм, Берклі, Мальбранш, Фіхте та ін.
Ідеалісти намагаються визначити справжню первинну реальність і вказати межі застосування людського розуму, який вони схильні сприймати як духовну силу, що формується протягом усієї людської історії. Досить типовим, хоча і не обов’язковим для ідеалістів є обґрунтування онтологічного існування Бога, згідно з яким розуміння Бога як найбільш досконалої істоти обов’язково означає її реальне існування, оскільки не існування означало б визнання певної нестачі досконалості.
До найвідоміших різновидів ідеалізму належить трансцендентальний або критичний ідеалізм Канта, згідно з яким людський розум може зрозуміти досвід лише за допомогою специфічних загальних форм мислення, що мають апріорне походження. Згідно Канту, явища, що не мають мети, яка могла би бути представлена образно, не можуть мати ідеалу. Єдиною істотою, яка діє на “внутрішній межі”, являється людина як представник роду. В тварині внутрішня мета здійснюється несвідомо і тому не приймає форму ідеалу як певного образу мети. Згідно Канту, ідеал людського роду характеризується певним і абсолютним знищенням всіх протиріч між особою і суспільством. Таким чином, здійснення ідеалу співпадало б з кінцем історії. В силу цього – ідеал, по Канту, принципово недосяжний і являє собою тільки ідею регулятивного порядку. Він вказує скоріше всього напрям на мету, ніж задає образ самої цілі. Тільки в мистецтві ідеал може і повинен бути представлений в виді образу в формі прекрасного. Ідеал науки (“чистого розуму”) задається у виді принципу “заборона протиріч”, моральний ідеал (“практичний розум”) – у формі категоричного імперативу. Теми ідеал і прекрасне стали синонімами, і життя ідеалу допускається тільки в мистецтві.
Абсолютний ідеал Гегеля є однією з найбільш досконалих і розвинутих ідеалістичних систем в історії філософії. Г. Гегель, гостро зрозумівши безсилля Кантівської уяви про ідеал, розвінчав його як абстракцію, що виражає на ділі один з моментів дійсності “духу”. Ідеал у Гегеля стає моментом дійсності, образом людського духу, що вічно розвивається перед свої протиріччя, що долає свої власні народження, свої відчужені стани, а не зовнішню ворожу йому дійсність. Ідеал науки може і повинен бути поданий в виді системи логіки, а ідеал практичного розуму – у вигляді образу розумно центрального господарства, а не у вигляді формальних і принципово нездійсненних імперативних вимог, звернених до індивіду.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Поняття про ідеальне

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок