Головна Головна -> Реферати українською -> Наукознавство -> Проблеми науки і наукової діяльності

Проблеми науки і наукової діяльності

Назва:
Проблеми науки і наукової діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,17 KB
Завантажень:
437
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат з наукознавства
Проблеми науки і наукової діяльності


Проблема цінності науки розглядається в комплексі осмислення кризи багатьох компонентів духовного життя, сторичним моментом якої є переоцінка ролі науки в сучасному світі, відмова від наукоцентризму як світоглядного фундаменту технологічної цивілізації й пошук нових фієнтирів і основ для формування світогляду ХХІ сторіччя.
Історія науки на нашій планеті засвідчує своєрідність кожного етапу її розвитку та ряд закономірностей функціонування і накопичення наукового знання. Одна з таких закономірностей проявилася ще в середині ХІХ століття: наука розвивається пропорційно масі знань, успадкованих нею від попередніх поколінь. Важливою тенденцією розвитку науки у ХХ ст., особливо в другій його половині, стало прискорене зростання наукових відкриттів та інформації, а також числа людей, зайнятих науковою діяльністю. На початку 90-х років чисельність учених і наукових працівників становила 90% від їх загального числа за всю історію науки.
Розвиток науки здійснюється як еволюційним, так і революційний шляхом, на що вказують такі відомі представники західної філософії науки, як К.Поппер, Т.Кун, І.Лакам ос, П.Фейграбенд та ін. Еволюційний розвиток науки проявляється в тому, що на кожному історичному етапі інтегруються в конкретному вигляді минулі досягнення, окремі результати причетних до наукової діяльності людей входять у загальну скарбницю наукових знань.
Провідними напрямами розвитку сучасної науки і політики виступають мікроелектроніка та кібернетика, створення штучних матеріалів із заздалегідь заданими властивостями, приладобудування, атомна енергетика, комічна техніка та ін. Виникають багато чисельні міжнародні наукові об’єднання та організації, господарська діяльність людини дедалі більше набуває планетарного характеру. Для вільного обміну науковими ідеями, без чого неможливий ефективний розвиток науки потрібні нормальні міждержавні відносини та прагнення парламентів і урядів держав використовувати наукові досягнення в гуманних цілях. На жаль, останні досить часто використовуються у протилежних цілях. Тому виникає необхідність у контролі науково-технічного розвитку, прогнозування та нейтралізації негативних наслідків науково-технічних відкриттів з боку вчених та всіх здорових сил суспільства.
Кінець другого тисячоліття супроводжувався катастрофою багатьох міфів, які розквітли у ХХ ст., як і успадкованих від минулих часів, і водночас виникненням нових, які приходять їм на зміну. Серед згасаючих міфів, які поступаються за своєю значимістю та впливом на хід історії тільки, соціальним утопіям, хоча й тісно з ними пов’язані, - міф про рятівну місію науки. Криза релігійного поклоніння науці, що сприймається як криза довіри науковому розуму, науковій раціональності взагалі, аж ніяк не породженні ХХ століття, а швидше за все її кульмінація й завершення. Вона виявляє собою лише один, хоч і найбільш значний, прояв кризи, пережитої всією європейською цивілізацією. Антиподом цивілізації, як відомим, є варварство, тому й криза цивілізації супроводжується настанням нового варварства. Задовго до кінця нашого століття В.В.Заньковський писав: “Увесь світ проходить нині через період глибокої варваризації, незважаючи на всі блискучі завоювання наук і техніки, на безперечні зрушення в улаштування соціальних умов життя”. [1, с. 309]. У цих словах, які не тільки не втратили своєї актуальності, а й стали воістину злободеннимм, виражено ту стурбованість сучасним станом нашої цивілізації, що стає домінантом суспільної свідомості кінця другого й початку третього тисячоліття.
Анармістські тенденції за останні десятиліття не тільки значно підсилились, а й розширили сферу своєї уваги: якщо раніше переважно говорили про проблеми екології в контексті виробничо-технічного й споживчого впливу суспільства на природу, то тепер усе більше говорять про екологію людини, культуру і т.п. У ситуації кризи пошук шляхів виходу з неї завжди містить у собі повернення до джерел цієї цивілізації, а її джерелом і рушійною силою останньої.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Проблеми науки і наукової діяльності

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок