Головна Головна -> Реферати українською -> Наукознавство -> Критична оцiнка пiзнавальних цiнностей в моделi наукової рацiональностi Л.Лаудана

Критична оцiнка пiзнавальних цiнностей в моделi наукової рацiональностi Л.Лаудана

Назва:
Критична оцiнка пiзнавальних цiнностей в моделi наукової рацiональностi Л.Лаудана
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,64 KB
Завантажень:
289
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Критична оцiнка пiзнавальних цiнностей
в моделi наукової рацiональностi Л.Лаудана


Методологічні концепції філософії науки останніх двох десятиліть ХХ століття виходять у визначенні своїх проблем перш за все зі спроби переосмислити надбання своїх попередників. Ми розглянемо тут погляди двох відомих представників англо-американської традиції в філософії науки Ларрі Лаудана і Хіларі Патнема, спираючись на їхній аналіз попереднього розвитку філософії науки.
Праці Л.Лаудана пов'язані головним чином з намаганням створити адекватну модель наукової раціональності, розглянутої як спосіб поведінки вчених по досягненню певних цілей певними засобами, причому і цілі і засоби мають бути обґрунтованими таким чином, щоб їх можна було дискутувати на певних засадах. Таким чином Л.Лаудан розширює межі раціонального вибору порівнянно з такими прихильниками критичного раціоналізму, як К.Поппер і І.Лакатос, які виходили з того, що цілі визначаються цінностями, прихильність до яких є вихідною для особистості і не може раціонально обговорюватись.
Однак, піддаючи раціональній критиці цінності науки, Лаудан вважає проблематичною і таку наукову цінність, як об'єктивна істинність знання, тобто зберігає раціональність за рахунок реалізму (позиція наукового реалізму передбачає припущення існування зовнішнього світу і можливості його істинного пізнання науковими методами). На відміну від Лаудана, Х.Патнем переглядає розуміння наукової раціональності таким чином, щоб зберегти в засадах науки і реалізм, і раціональність.
Ідеї Х.Патнема про "реалізм з людським обличчям" і некритеріальну раціональність багато в чому перегукуються з підходами вітчизняної традиції в філософії науки до розуміння історичних типів наукової раціональності і тих ідеалів раціональності, які вони втілюють. Ми будемо тут спиратися на розрізнення класичного, некласичного і постнекласичного типів наукової раціональності, проведене В.С.Стьопіним, і розуміння класичного і некласичного ідеалів раціональності за М.Мамардашвілі. Слід зазначити, що хоча вітчизняні філософи науки і зважають на епістемологічні, методологічні і логічні здобутки англо-американської філософії науки, їхні вихідні філософські орієнтири пов'язані з континентальною філософською традицією, особливо з німецькою, і її розвитком в ХХ столітті. В цьому розділі буде висвітлено проблему становлення системи філософських засад постнекласичної науки, тобто постнекласичного типу наукової раціональності.
Наукова раціональність і цілі науки
Порівнюючи філософію науки 30х-50х років (а саме, логічний емпіризм і попперівський критичний раціоналізм) з так званою "новою хвилею" в філософії науки 70х-80х (Кун, Лакатос, Фейерабенд), Л.Лаудан зазначив, що центральні проблеми, на яких зосереджуються методологи порівнюваних поколінь різні. Перші вважають центральною проблему згоди (консенсусу) в науці, другі зосереджуються на проблемі розбіжностей (диссенсусу) між науковцями. Лаудан вважає, що для розв'язання обох проблем одразу пояснювальної потужності не вистачає в жодної з методологічних концепцій. Створення методологічної концепції, досить потужної для того, щоб раціональним чином пояснювати поведінку вчених і щодо утворення консенсусу між ними, і щодо його порушення, Л.Лаудан і ставить собі за мету.
Прослідкуємо коротко разом з ним перебіг думки прибічників консенсусу як звичайного стану науки і аргументацію філософів, які акцентували на диссенсусі. Філософи 30х-40х років спирались на вже вироблений до них так званий лейбніціанський ідеал. "Коротко кажучи, лейбніціанський ідеал полягає в тому, що всі дебати щодо фактичного стану справ можуть бути неупередженно розв'язані залученням відповідних правил доведення. ... Те, що філософи вірили у нього, було безпосередньо пов'язане з їхньою точкою зору на консенсус в науці, бо наука розглядалась як така, що складається цілковито з тверджень про фактичне. ...Розбіжності про факти можуть виникнути поміж раціональними людьми тільки тоді, коли свідоцтва про ці факти є .. неповними.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Критична оцiнка пiзнавальних цiнностей в моделi наукової рацiональностi Л.Лаудана

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок