Головна Головна -> Реферати українською -> Риторика -> Життя та діяльність Ломоносова, Прокоповича та інших просвітителів слов’янських народів

Життя та діяльність Ломоносова, Прокоповича та інших просвітителів слов’янських народів

Назва:
Життя та діяльність Ломоносова, Прокоповича та інших просвітителів слов’янських народів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,84 KB
Завантажень:
79
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
“Життя та діяльність Ломоносова, Прокоповича та інших просвітителів слов’янських народів”


ПЛАН
Вступ
1. М.Ломоносов – теоретик російського красномовства
2. Феофан Прокопович – засновник вітчизняного ораторського мистецтва
3. Петро Пороховщиков – взірець юридичного ораторства
4. Інші видатні діячі, які зробили внесок у розвиток теорії та практики ораторського мистецтва
Використана література


Вступ
Красномовство слов'ян базувалося як на класичній античній риториці, так і на досягненнях західноєвропейської думки. Роль ри-торичного слова була напрочуд важливою у боротьбі слов'янських народів за національне визволення, проти окатоличення, проти власних експлуататорів та гнобителів. Кращі художні твори видат-них майстрів слова ставали народними, національними. Зокрема, така доля судилася ряду поезій Григорія Сковороди («Всякому го-роду нрав і права» тощо).
У 1620 році створюється перша російська «Риторика» невідо-мого автора, яка дійшла до нас у тридцяти шести списках. Вона була дуже популярним твором у Москві, Новгороді, Ярославлі, Ниловій пустині, Соловецькому монастирі тощо2. Це не самостійний російський твір, а переклад латинської риторики німецького вче-ного Пилипа Меланхтона. Але при творчому ставленні до тексту ори-гіналу, сюди були вписані уривки з глави про риторику «Сказання про сім вільних мудростей», а весь текст пристосовано до потреб місцевої освіти. «Риторика» має дві частини: «Про винайдення справ» та «Про прикрашання слова», написані у формі діалогу вчителя й учня, що було характерним для підручників Давньої Русі.
Своєрідним епіграфом, який визначає зміст вдеї цінної пам'ят-ки слов'янського красномовства, можуть слугувати ось ці слова:
«Я — риторика добрословного і ясновидющого розуму, мною граматика виконується й діалектика прикрашається. Зв'язуючись із цими вченнями, я навчаю житейської мудрості і наставляю, як ясно складати доброчинні промови» 3.
Перша східнослов'янська «Риторика» є спадкоємницею тра-дицій античного світу, настанов Цицерона, Демосфена, Таціта, Арістотеля. Вона стала підґрунтям для подальшого розвитку слов'ян-ського красномовства, спираючись на кращих її служителів — Фео-фана Прокоповича, Михайла Ломоносова.
1. М.Ломоносов – теоретик російського красномовства
Михайло Ломоносов (1711—1765). Великий російський учений-енциклопедист, родоначальник матеріалістичної філософії в Росії, поет. Заклав основи сучасної російської літературної мови, став те-оретиком красномовства як автор «Краткого руководства к красно-речию», «Краткого пособия к риторике в честь любителей словес-ности», «Российской грамматики».
М. Ломоносов писав: «Красномовство є мистецтво про всяку дану матерію красно говорити, тим самим прихиляючи інших до своєї про це думки».
Учений так класифікував структуру публічної промови: вступ, тлумачення, твердження, заключения. Для успішного впливу на слу-хачів він рекомендував добре знати людину, стан оратора, стан слу-хачів — вік, стать, виховання, звички, рівень освіти; силу красномовства. Оратор повинен володіти своїми пристрастями, вміти збуджувати й гасити свої почуття, тоді слухачі будуть знати, що ця людина чесна, совісна, їй не є чужими ті пристрасті, які вона хоче збудити у слухачів.
Заслуги М. Ломоносова в галузі художньої культури сучасники й послідовники бачили у його поетичній, риторичній творчості й розвитку російської мови.
«Ломоносов — геній творчий, він батько нашої поезії, він пер-шим спробував вступити на шлях, який до нього ніхто не відкри-вав, мав сміливість складати рими мовою, яка, здавалося, є не-сприятливим матеріалом для віршування... Він відкрив нам красу й багатство нашої мови, дав нам відчути гармонію, виявив й' чарівність і відсторонив її грубість... До слави великого поета він приєднує звання вдалого прозаїка, його похвальна промова Петру Велико-му— безсмертний твір, який приносить хвалу й герою, й автору, мужнє, високе красномовство у цій промові є безмежним, легко тут висловлюється геній звеличений, який завжди стоїть вище того, що він творить».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Життя та діяльність Ломоносова, Прокоповича та інших просвітителів слов’янських народів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок