Головна Головна -> Реферати українською -> Риторика -> Риторика в українських навчальних закладах ХVIIІ ст. Києво-Могилянська академія

Риторика в українських навчальних закладах ХVIIІ ст. Києво-Могилянська академія

Назва:
Риторика в українських навчальних закладах ХVIIІ ст. Києво-Могилянська академія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,03 KB
Завантажень:
370
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
Риторика в українських навчальних закладах ХVIIІ ст. Києво-Могилянська академія


ПЛАН
Вступ
1. Створення академії, її місце у розвитку вітчизняної риторики
2. Феофан Прокопович – виходець та викладач Києво-Могилянської академії
3. М.Ломоносов – колишній студент Києво-Могилянської академії
Використана література


Вступ
Києво-Могилянська академія протягом тривалого часу була єди-ним осередком просвіти й культури в Україні, Росії, значною мірою і в Білорусії та південних слов'янських країнах, мала статус євро-пейського навчального закладу, а слава про її випускників сягала світового масштабу. Академія виконувала високу й благородну місію. Адже тут «наук визвольних навчаються й звідти підпору церкві пра-вославній і вітчизні необхідну творять». Вона виникла в період за-гального культурного піднесення на Українських землях, що було зумовлено соціально-економічним пожвавленням у другій половині XVI — на початку XVII ст.
1. Створення академії,
її місце у розвитку вітчизняної риторики
Початок академії поклала Київська братська школа, заснована 1615 року; ідею підтримувало запорізьке козацтво та впливові освітні сили, які гуртувалися в той час у Києві. Школа досить швидко ста-ла першим вищим загальноосвітнім навчальним закладом України.
Академія, маючи глибоко національне спрямування, керува-лася системою і методами навчання кращих західноєвропейських уні-верситетів. Її вихованці здобували різнобічну освіту і згодом става-ли визначними громадськими, політичними, державними діячами, відомими вченими, художниками, композиторами, які успішно пра-цювали в Україні та за її межами.
Унікальні набутки у вихованні й навчанні у Київській академії припадають на XVII—XVIII ст., коли тут читався курс риторики. До наших днів дійшли описи 183 підручників риторики, з них 127 складені в академії. За свідченням В. Маслюка та 3. Хижняк, це були оригінальні курси риторики як за структурою, так і за змістом, у які органічно впліталися громадсько-політичні проблеми; більшою чи меншою мірою вони виконували соціальне замовлення щодо за-хисту гноблених і беззахисних людей від іноземних поневолювачів та місцевих «держиморд», які зрадили інтереси народу. Переконли-во це простежується на прикладах судових промов. Риторика в ака-демії була найпопулярнішим предметом, бо мала постійне практичне застосування. Студентів навчали створювати промови (судові, па-негіричні), писати вітальні, дякувальні, прохальні, прощальні ли-сти тощо.
Києво-Могилянська академія увійшла до скарбниці вітчиз-няної риторичної спадщини, а вивчення й осмислення нако-пиченого тут досвіду риторичної науки дають духовно-інтелек-туальну наснагу сучасним риторам та дослідникам. Ім'я ака-демії прославили й такі видатні ритори-гуманісти, як Григорій Сковорода, Феофан Прокопович, Михайло Ломоносов та інші просвітителі.
2. Феофан Прокопович – виходець та викладач
Києво-Могилянської академії
Феофан Прокопович (1681—1736) — видатний український вче-ний, оратор, письменник, політичний і громадський діяч. Один із засновників стилю українського бароко з його демократичним ха-рактером, зв'язком з народною творчістю, умілим використанням культурної спадщини.
Виходець із середніх верств суспільства, рано втратив батьків, виховувався у дядька. Закінчивши Київську академію, продовжував навчання в Польщі та Римі. Завдяки своєму ораторському таланту згодом досягає вищих посад держави, стає, по суті, правою рукою Петра І, його радником, главою «Ученої дружини». З 1706 року Ф. Прокопович — професор риторики Київської академії, курс якої у той час розглядався як унікальна наука про слово взагалі. Ритори-ка вважалася «царицею душ», «княгинею мистецтв». Спадщину ви-датного українського просвітителя високо цінували Пушкін, Сума-роков, Фонвізін та ін.
Підручник риторики, який створив Ф. Прокопович, увібрав у себе прогресивні ідеї Арістотеля і складався з десяти книг:
Книга І. Загальні вступні настанови.
Книга II. Про підбір доказів і про ампліфікацію.
Книга III.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Риторика в українських навчальних закладах ХVIIІ ст. Києво-Могилянська академія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок