Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Донецька область

Донецька область

Назва:
Донецька область
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
39,22 KB
Завантажень:
525
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
Реферат на тему:
Донецька область


Історія регіону
Донецька область у її сучасних межах утворена 2 липня 1932 року.
Літописна ж історія донецького краю веде ще до часів князя Ігоря, доля якого стала сюжетом безсмертного "Слова". Вважається, що саме в районі сучасного Слов’яногірська відбулась історична битва русичів із половцями. На території Донбасу розгорнулась, імовірно, і легендарна битва на Калці (нині річка Кальчик).
Найстарші міста регіону - Маріуполь, Артемовськ (Бахмут) і Слов’янськ.
Візитними картками історії Донбасу є Святогірський монастир і знаменита Савур-могила. Перші письмові згадки про монастир у горах Святогір’я (нинішній Слов’яногірськ) на березі Сіверського Дінця датуються 1526 роком, хоча академік Д. Багалій доводить, що він існував іще до монголо-татарської навали. Інші вчені стверджують, що ще в ХІ-ХІІ століттях серед половецьких станів жили християни-слов’яни, які і вирили перші печери монастиря в крейдових горах над Дінцем. Савур-могила, за легендою, отримала свою назву від імені козака Савура, який героїчно загинув на цій 277-метровій висотці в сутичці з татарами.
Основний поштовх розвитку регіону дало відкриття родовищ вугілля та розвиток металургії. Наприкінці XIX століття в Донбасі було засновано 12 металургійних заводів.
Важливою подією в історії Донбасу було проголошення тут у 1918 році більшовиком Федором Сергєєвим, відомим під псевдонімом Артем, Донецько-Криворізької республіки із столицею у Харкові. Це політико-адміністративне утворення було покликане відірвати від України, керованої тоді Центральною Радою, гірничо-металургійний промисловий район. Однак проіснувала ця республіка недовго, незабаром Москва окупувала Україну і зайві "республіки" їй були ні до чого.
Особливо сильний підйом розпочався на Донбасі в роки перших п’ятирічок. Регіон став головною "кузнею" і "кочегарнею" Радянського Союзу, одним із найбільш високорозвинених промислових районів країни. Тоді почалася друга хвиля його заселення. За комсомольськими путівками, рятуючись від репресій чи просто вирушаючи на заробітки, в 20-30-ті роки сюди стікалися люди з усього Союзу.
Не можна залишити поза увагою і такі визначальні для СРСР та України події в історії регіону, як шахтарські страйки 1989 і 1993 років. Останній із них став каталізатором дострокових президентських і парламентських виборів в Україні.
Демографічна довідка
За даними останнього перепису 2001 року, в Донецькій області живе 4841,1 тис. чоловік (близько 10% населення України), з них 2 млн. 621,2 тис. жінок (54,1%) і 2 млн. 219,9 тис. чоловіків (45,9%). У містах живуть майже 4,4 млн. осіб (90%), у селах - близько півмільйона (10%). Щільність населення одна з найбільших у Європі - 189 осіб на кв. км.
В останнє десятиліття чисельність населення області почала різко скорочуватися. Причина - природні втрати, що до 1990-х років перекривалися значним міграційним приростом. Але починаючи з 1991 р. міграційний приплив пішов на спад, і демографічна ситуація стала особливо гострою. Протягом 10 років спостерігається низька народжуваність, яка торік склала всього 6,5 народжених на 1 тисячу населення. На тлі низької народжуваності фіксується високий рівень загальної смертності, який складає 17 випадків на 1 тис. населення. Таким чином, в області немає навіть елементарного відтворення населення. Водночас спостерігається тенденція до зниження тривалості життя, яка в 2002 році склала по Донецькому регіону 66,5 року, тоді як по Україні - 68,1.
Залишається високою смертність у працездатному віці, питома вага якої складає понад 24% загальної смертності. Це є одним із чинників старіння населення. Питома вага людей старіше працездатного віку станом на 1 січня 2003 року складає 24,7% від жителів області.
У загальній чисельності населення трудові ресурси сягають близько 3 млн. чол.
Територія
Область знаходиться на південному сході України і займає 26,5 тис. кв. км (4,4% території держави). Вона є однією з найбільш ресурсозабезпечених областей. Тут зосереджені основні запаси коксівного і кам’яного вугілля Донбасу, значні запаси повареної солі, є численні родовища високоякісної мінерально-будівельної сировини (карбонати, вогнетриви).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 Реферат на тему: Донецька область

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок