Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Північно-Східний соціально-економічний район

Північно-Східний соціально-економічний район

Назва:
Північно-Східний соціально-економічний район
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,58 KB
Завантажень:
346
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Північно-Східний соціально-економічний район


Північно-Східний соціально-економічний район належить до найбільш індустріально розвинене них районів України, характеризується вигідним економіко-географічним положенням, розташований на важливих шляхах сполучення з сусідньою Російською Федерацією, поблизу металургійних баз Донбасу та Придніпров’я. На сході район межує з Донецьким соціально-економічним районом, на півдні – з Придніпровським соціально-економічним районом, на північному заході – з Столичним соціально-економічним районом; з сходу район має безпосередній вихід до Курської та Білгородської губерній Російської Федерації.
У районі склався потужній індустріально-аграрний господарський комплекс. На промисловість припадає 75% валового продукту. За рівнем розвитку промислового виробництва, вартістю основних виробничих фондів і чисельністю промислово-виробничого персоналу район посідає третє місце в Україні після Донбасу та Придніпров’я. У ньому зосереджено 20% машинобудування України. Висока територіальна концентрація промисловості визначає значні показники обсягів товарної продукції з розрахунку на одного жителя, особливо це стосується Харківської області. В районі виробляється понад 13% продукції сільського господарства України.
Географічне положення
Спільність географічного положення пов’язане з крайнім північно-східним положенням у довготно витягнутому просторі України. З одного боку це тісний зв’язок з Росією, а з іншого – чітка природна межа – Дніпро. Велике значення має близькість Донецького соціально-економічного району на півдні і Столичного (Київського) соціально-економічного району на заході.
Самобутність території пов’язана з фізико-географічними особливостями території – розташування в межах трьох природних зон, субмеридіальним простяганням річок; етнічними – значна частка компактно проживаючих росіян; соціально-економічними – формування цілісної функціонально-компонентної та галузевої структури.
Особливу роль відіграє економіко-географічне положення, яке має декілька аспектів. Головне – це близькість до паливно-металургійної бази України – Придніпров’я та Донбасу і нагромадження тут ЛЕП і трубопроводів, що мають міждержавне та міжрайонне значення. Такі риси економіко-географічного положення Північно-Східного соціально-економічного району дають змогу здійснювати різноманітні економічні та культурні зв’язки з іншими районами України і сусідніми державами, розвиваючи внутрішньорайонне, міжрайонне і міждержавне співробітництво.
Історико-географічні передумови формування території району і його господарства
Державницькі традиції характерні для території району з IX ст. Так, територія Сумщини на той час входила до складу Переяславського та Чернігівського князівств.
Пізніше, в ХVІІ ст., на території Північно-Східного соціально-економічного району формується історико-географічна земля Слобожанщина (сучасна Харківщина, що активно почала заселятись козаками, що засновували за царським указом в кінці ХYІІІ ст. “слободи” – вільні поселення, що певний час були самоуправними і звільнялись від оподаткування. Також велику територію охоплювала Наддніпрянщина, давня козацька територія з полковими містами Чернігів, Стародуб, Ніжин, Конотоп, Прилуки, Миргород, Полтава.
Як і все Лівобережжя після Андрусівського перемир’я територія в значній мірі була під впливом Росії. У ХІХ ст. культурним осередком не лише Харківщина, але й всієї України став Харківський університет, де ректором був відомий державний діяч, учений, освітянин Василь Каразін. З кінця ХІХ ст. почали прискорено розвиватись міста – Харків, Суми, Кременчук, Миргород Конотоп Шостка. Надалі територія розвивалась у складі єдиних державних утворень – Російської імперії, СРСР, що безумовно було позитивним фактором.
Після Другої світової війни на території Північно-Східного соціально-економічного району сформувався потужній соціально-економічний комплекс, в якому провідним стали машинобудування, легка, харчова промисловість, багатогалузеве сільське господарство.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Північно-Східний соціально-економічний район

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок