Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Федір Матвієнко-Гарнага - видатний український економіко-географ і економіст 

Федір Матвієнко-Гарнага - видатний український економіко-географ і економіст 

Назва:
Федір Матвієнко-Гарнага - видатний український економіко-географ і економіст 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,55 KB
Завантажень:
229
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
на тему:
Федір Матвієнко-Гарнага - видатний український економіко-географ і економіст
 


Постать ученого Федора Матвієнка-Гарнаги маловідома або й зовсім невідома сьогоднішньому поколінню. Пройшовши через досить складні історичні обставини життя і творчої діяльності, Ф.Т.Матвієнко-Гарнага залишив після себе досить велику економіко-географічну спадщину, яка потребує якнайшвидшого вивчення і узагальнення.
Життєвий шлях і науковий доробок Ф.Матвієнка-Гарнаги зовсім не досліджені. Нам відомо ряд монографій та декілька статей вченого, присвячених проблемам теорії економіко-географічної науки, дослідження з економічної географії українських земель, а також актуальних проблем економічного розвитку України. Значним є внесок ученого у становлення й розвиток географічної освіти в Україні. У 1929 р. ним було написано у Харкові й видано в Одесі навчальний посібник для вищих шкіл «Нариси з економічної географії України», а в 1930 р. у Харкові учений підготував до друку і видав посібник «Краєзнавство і краєзнавча робота».
Своєю науковою діяльністю Ф.Т.Матвієнко-Гарнага здійснив досить значний внесок, передусім в економічну географію. У 1929 р. побачила світ його праця «Нариси з економічної географії України», яка була дозволена Державним Науково-Методологічним Комітетом Наркомосвіти УСРР до використання як посібник для вузів. У передмові до посібника автор чітко визначив його завданням дослідження проблем методології економіко-географічної науки й економічної географії України.
Проаналізувавши вступ до монографії «Нариси з економічної географії України», можна побачити, що автор не відходить від ідей революції і «будівництва нового соціялістичного ладу». Але поглядом із сьогодення ми можемо прочитати між рядками вступу просте прагнення до гармонії в українському суспільстві, до покращення добробуту українського народу.
Двадцяті роки минулого століття характеризуються спадом у розробці теоретичних основ економічної географії, оскільки на цей час припадає трансформація економіко-географічних досліджень в галузево-статистичний напрям, який сформувався ще в дореволюційні роки.
Монографія Ф.Т.Матвієнка-Гарнаги є дослідженням з теоретичних основ і прикладних питань економічної географії України, здійсненим на етапі згортання більшовиками т.зв. «українізіції» (яку раніше самі ж і проголосили) та початку репресій проти всіх, хто стояв на національних позиціях.
Надзвичайно вагомий внесок у розвиток теоретичних основ української економічної географії здійснив саме Ф.Т.Матвієнко-Гарнага. Учений у вступі до своїх «Нарисів» зазначав, що у вітчизняній географічній літературі досить мала кількість робіт, присвячених методології економіко-географічної науки. І у зв’язку з цим він окремим розділом виділяє завдання, предмет і методологію економічної географії, у якому детально студіює проблему взаємовідносин природи і суспільства, пропонує визначення економічної географії на основі аналізу поглядів інших вчених, аналізує думки про предмет і методи економіко-географічних досліджень.
Щоб у повній мірі дати теоретичне обгрунтування економічній географії, Ф.Т.Матвієнко-Гарнага звертається до думок інших учених, які досліджували методологічні основи даної галузі знань, враховує наявні наукові досягнення і визначає на свій лад предмет економічної географії. Вчений, зокрема, зупиняється на аналізі поглядів російських науковців С.В.Бернштайн-Когана, О.А.Костянтинова.
Ф.Т.Матвієнко-Гарнага зазначає, що економічна географія перебуває у стані «початкового нагромадження», а тому думки дослідників на її зміст досить розбіжні. Одні учені відносять її до економічних дисциплін, а інші – до природничих наук. З огляду на це, Ф.Т.Матвієнко-Гарнага окремо розкриває природні і суспільні фактори розвитку й розміщення галузей господарства:
Природні чинники (фактори) | Суспільні чинники (фактори)
1.Форма поверхні Землі  | .Форми політичного ладу
2.Температура та атмосферний тиск  | .Засоби розподілу доходів між населенням
3.Вітри  | .Капітал у різних галузях господарства
4.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Федір Матвієнко-Гарнага - видатний український економіко-географ і економіст 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок