Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Скачати: Суспільно-географічні аспекти трансформації економіки Яворівського району

Загрузка...

Суспільно-географічні аспекти трансформації економіки Яворівського району

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"

Загрузка...Назва:
Суспільно-географічні аспекти трансформації економіки Яворівського району
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,57 KB
Завантажень:
346
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Суспільно-географічні аспекти трансформації економіки Яворівського району


Практика трансформаційних процесів потребує наукових досліджень, які б адекватно відображали всю складність перетворень, що відбуваються у суспільстві. Перехід України від командно-адміністративної економіки до ринково-орієнтованого господарювання супроводжується посиленням диференціації розвитку реґіонів. Це створює нові можливості й проблеми суспільно-географічних досліджень, зокрема, таких тематичних напрямів, як галузево-територіальні пропорції економіки та реґіональний розвиток.
Дослідження трансформації економіки більше властиве представникам економічної науки, ніж географічної. Значний внесок у розробку цієї проблеми в Україні зробили М. Данько, М. Долішній, І. Лукінов та ін. Водночас багатоаспектний аналіз структурних пропорцій господарства неможливий без суспільної географії, про що свідчать праці Г. Балабанова, Ф Заставного, М. Паламарчука, М. Пістуна, В. Поповкіна, О. Топчієва, О. Шаблія та ін.
У науковому доробку економістів – низка праць і щодо проблем розвитку Яворівського району Львівської області. Розглядали особливості використання природно-ресурсного потенціалу Яворівського району в умовах спеціальної економічної зони, визначали перспективні напрями економічного розвитку (на базі застосування теорії конкурентних переваг М. Портера) [3]. Є спроби розроблення суспільно-географічної концепції розвитку цього району [6].
Впровадження режиму спеціальної економічної зони спричинило появу низки публікацій, проте головна увага приділена аналізу пільгового режиму економічної діяльності та оцінці потенційних перспектив його функціонування [2]; найважливішим результатам і проблемам функціонування, пов’язаним із законодавчими змінами й поліваріантністю їхнього трактування та перспективам легітимного подолання [4].
Незважаючи на наявність наукових публікацій щодо трансформації економіки України та її реґіонів, ще не досліджено питання прояву трансформаційних процесів та
ринкової адаптації на рівні адміністративного району. Приклад Яворівського району дає змогу простежити вплив внутрішніх та зовнішніх чинників, зокрема режиму спеціальної економічної зони, на реґіональний розвиток за умов трансформації економіки.
Для характеристики суспільно-географічних аспектів трансформації економіки Яворівського району потрібно таке: висвітлити динаміку окремих складових трансформації економіки (інституційної, секторної та галузевої, просторової); відобразити місце суб’єктів спеціальної економічної зони (СЕЗ) “Яворів” у змінах, що є в реґіоні.
Термін трансформація економіки означає перехід від одного типу організації господарського життя суспільства до іншого, зміну (заміну) форм економічної системи відповідно до модернізації або радикального перетворення елементів, що її утворюють [1]. Аналогічне трактування терміна наводить і Г.В. Балабанов [5. С. 21].
Розрізняють внутрішньосистемну трансформацію – перетворення, що не виходять за межі економічної системи і спрямовані на модернізацію та вдосконалення господарських відносин і форм, та міжсистемну – перетворення, які приводять до становлення господарського устрою суспільства на якісно новій основі, що пов’язано із радикальною заміною основоположних елементів системи – прав власності та коорди-наційного механізму [1]. У першому випадку, що є в розвинених країнах, трансформація економіки виражається у секторних змінах, диверсифікації структури господарства та просторових зрушеннях [7]. Для України, як і для інших пост-радянських держав з вираженою міжсистемною трансформацією, поряд з галузевим, функціональним та просторовим аспектами, додатковим напрямом цього процесу є інституційний (зміна власності, розвиток малого та середнього підприємництва) [5. С. 21].
Зміни секторної структури господарства полягають у відносному послабленні ролі промислового виробництва та зростанні обслуговувальної діяльності. Вони яскравіше виражені у ліпше розвинених економічно країнах, у містах порівняно з сільськими реґіонами, і є ознакою “достигання” економіки.

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Суспільно-географічні аспекти трансформації економіки Яворівського району

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок