Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Суспільно-географічні дослідження злочинності: генеза, сучасний стан і перспективи в Україні

Суспільно-географічні дослідження злочинності: генеза, сучасний стан і перспективи в Україні

Назва:
Суспільно-географічні дослідження злочинності: генеза, сучасний стан і перспективи в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,11 KB
Завантажень:
62
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Суспільно-географічні дослідження злочинності: генеза, сучасний стан і перспективи в Україні


План
1. Загальна характеристика географії соціального неблагополуччя.
2. Сучасні особливості розповсюдження злочинності.


1 –
Соціальна географія вивчає також територіальну організацію, тобто розміщення і геопросторову структуру тіньових життя суспільства. Серед цих сторін слід в першу чергу слід відзначити зубожіння населення, “чорний ринок”, наркоманію, індивідуальні та групові злочини. Усі ці явища визначають соціальне неблагополуччя суспільства.
Соціальне неблагополуччя перш за все проявляється у злочинності, яка є багатовимірним, багатоаспектним феноменом і перебуває у складній залежності і опосередкованому зв’язку з різними економічними, соціальними, політичними, культурними, духовними процесами, що відбуваються у суспільстві і сім’ї.
Головними чинниками, які визначають географічні відмінності злочинності, є соціально-економічні явища і процеси. Причому соціально-економічні зміни впливають на показники злочинності не відразу, а через певний проміжок часу, оскільки, по-перше, механізм цього впливу опосередкований характеристиками населення, суб’єктивним чинником; по-друге, злочинність породжують не власне економічні процеси, а негативні наслідки неповного врахування чи ігнорування цих процесів в управлінській діяльності, попередженні правопорушень.
Лише з початку 70-х років ХХ ст. девіантна (антисоціальна) поведінка і злочинність стали об’єктом вивчення нової географічної дисципліни - географії злочинності. Представники цього напряму створили перші просторові моделі цього негативного явища, які враховували соціальні, історичні, економічні і навіть психологічні криміногенні чинники. Найбільшого розвитку географія злочинності як наукова дисципліна набула у США. Такий факт пояснюється як високим рівнем злочинності у цій державі, так і наявністю великої кількості наукових розробок, які потребували свого використання на практиці. В американській географії злочинності потрібно, на нашу думку, виділити наступні три напрями досліджень - бігевіористський, теорія моделювання злочинності і радикальний (марксистський).
Традиційно вважається, що серед географів першими почали вивчати злочинність представники т.зв. радикальної (марксистської) географії. Становлення цього напряму пов’язане з Торонтською декларацією 1974 р., в якій "радикали" виклали своє бачення ролі географічних досліджень у суспільних процесах. Не заперечуючи того факту, що вони дійсно опублікували кілька важливих теоретичних праць з цієї проблематики, потрібно відзначити суто ідеологічну їх спрямованість. Стан справ у цій ділянці досліджень на сьогодні довів безперспективність використання марксистської ідеології для об’єктивного дослідження суспільних явищ, зокрема, і злочинності. Досягнення двох інших теорій знайшли своє застосування як допоміжний засіб у розслідуванні серійних вбивств, зґвалтувань і підпалів; географічне профілювання різних видів кримінальних порушень з застосуванням карт дрібних масштабів використовується у щоденній практиці поліцейських департаментів розвинених держав.
Усі методи та теорії, наведені вище, відомі українським економіко-географам, проте їх до останнього часу практично не застосовували. Тільки на початку 90-их років з’явилися перші наукові дослідження територіальних аспектів поширення злочинності. Так, наприклад, львівські вчені Шаблій О.І. та Заставний Ф.Д. розглядали цю проблему у межах України, Білецький М.І. - у межах Львівської області.
Без сумніву, географія злочинності має усі можливості у найближчому майбутньому стати одним з потужних теоретичних і практичних засобів у боротьбі з криміналізацією українського суспільства. Для цього потрібно звертати більшу увагу на можливості співробітництва між юридичними, криміналістичними установами, інститутами та дослідниками з географічних та інших гуманітарних факультетів вищих навчальних закладів. –
2 –
Фактори, що істотно впливають на структуру, динаміку і територіальні особливості злочинності, надзвичайно різноманітні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Суспільно-географічні дослідження злочинності: генеза, сучасний стан і перспективи в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок