Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Теоретичні основи і принципи соціально-економічного районування

Теоретичні основи і принципи соціально-економічного районування

Назва:
Теоретичні основи і принципи соціально-економічного районування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,36 KB
Завантажень:
78
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Теоретичні основи і принципи соціально-економічного районування


План
1. Теоретичні засади комплексування і районізації. Сучасні проблеми реґіоналізації України.
2. Поняття соціально-економічного району.
3. Принципи соціально-економічного районування.
4. Структури і типи соціально-економічних районів.
5. Рівні соціально-економічного розвитку.


1 –
Відміни в характері способу життя, функціонування та розвиток господарства в межах однієї країни обумовили проблему її розчленування, поділу, що дістала в науковій літературі назву районування. Районування є могутнім методом наукового аналізу і синтезу складних явищ і об’єктів, їх прогнозування, планування і управління ними; це складний процес просторового впорядкування інформації, вид географічної таксономізації (поряд з зонуванням і ареалоутворенням), що дозволяє глибше зрозуміти особливості розміщення досліджуваних явищ і об’єктів та їх територіальної організації.
Районування – це об’єктивний процес формування і розвитку територій як інтегральних виробничо-територіальних систем (економічне районування) або суспільно-територіальних систем (соціально-економічне районування). В дійсності цей процес проходить незалежно від його пізнання. В районотворенні відбиваються об’єктивні та суб’єктивні чинники формування і розвитку економічних, соціальних та соціально-економічних районів.
Комплексний економiчний i соціальний розвиток - це процес, спрямований на рацiональне використання мiсцевих природних i трудових ресурсiв, ефективний розвиток економiчного потенцiалу певної територiї при науково-обгрунтованiй спецiалiзацiї її господарства i, одночасно, на розвиток соцiальної iнфраструктури, сфери послуг для населення, виробництво товарiв народного споживання, забезпечення охорони навколишнього середовища. Крiм того, комплексний економiчний i соцiальний розвиток спрямований на досягнення найбiльшої економiчної i соцiальної ефективностi, передбачаючи водночас пiдвищення продуктивностi суспiльної працi, виробництво продукцiї з найменшими затратами, пiдвищення життєвого рiвня населення. Разом з цим, необхiднiсть забезпечення оптимального поєднання галузевого i територiального управлiння економiкою, з метою всебiчного розвитку продуктивних сил i посилення територiального аспекту, не означає повного задоволення потреб суспiльства за рахунок внутрiшнiх резервiв, що суперечило б територiальному подiлу працi i вело б до перетворення окремих територiй в замкнутi системи.
Термiн "соцiально-економiчний територiальний комплекс" означає взаємоузгодженi ланки суспiльного виробництва на певнiй територiї (С.Я.Ниммик, 1969). Тобто СЕК - це iсторично сформованi, взаємопов'язанi i взаємообумовленi на певнiй економiчнiй територiї галузi виробничої i соціальної сфер, якi вiдзначаються спiльнiстю проблем розвитку, функцiональною структурою, цiлiснiстю, вiдносною автономнiстю i своєю часткою в суспiльною територiальному подiлi працi (Hиммик С.Я., 1981). Соцiально-економiчний територiальний комплекс У.I.Мересте визначає як територiальну єднiсть суспiльного виробництва в цiлому на певнiй суспiльно-iсторичнiй основi.
В економічній географії проблема реґіоналізації є передусім проблемою економічного районування країни. Проф. Шаблій О.І. пропонує в даному питанні звернути основну увагу на такі проблеми реґіоналізації:
1) мета районування;
2) методологічні засади районування;
3) теоретичні основи районування, в т.ч. принципи районування;
4) українська національна спадщина у сфері економічної реґіоналізації.
Він же виділяє такі цілі районування:
а) науково-пізнавальні – виявлення реальних просторових відмін у різних сферах життєдіяльності суспільства;
б) управлінсько-регулятивні – розроблення регіональної політики та її реґіоналізації;
в) дидактичні – викладання у середній та вищій школах економічної географії.
Сьогодні великий район слід розглядати як відносно автарктичну демососоціоеконоічну систему. Ряд з трьох категорій повертається в зворотному напрямку: не спеціалізація – комплексність – автаркія, а автаркія - комплексність – спеціалізація.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Теоретичні основи і принципи соціально-економічного районування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок