Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Основні напрямки досліджень іонного стоку в басейні Дніпра

Основні напрямки досліджень іонного стоку в басейні Дніпра

Назва:
Основні напрямки досліджень іонного стоку в басейні Дніпра
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,51 KB
Завантажень:
456
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Основні напрямки досліджень іонного стоку в басейні Дніпра


Фундаментальною роботою по вивченню стоку розчинених речовин з території колишнього СРСР і, зокрема, України стала робота О.О.Алекіна і Л.В.Бражникової [2]. Її треба розглянути детальніше. Авторами був використаний матеріал по хімічному складу води річок і водному режиму, зібраний мережею Гідрометслужби країни з 1936 по 1957 р. (в окремих випадках до 1957 р.), а також відомості з деяких літературних джерел. Відзначається, що повнота матеріалу по хімічному складу води річок була далеко не однакова: краще охарактеризовані великі річки, гірше - середні і зовсім слабко - малі. Відомості по річках європейської частини значно повніші, ніж по річках азіатської території. Для більшості великих річок розрахунок середньобагаторічного іонного стоку зроблений на основі багаторічних спостережень за хімічним складом з використанням результатів аналізів 100 і більше проб (зокрема для р.Дніпро). Для більшої частини річок (понад 65% від загальної кількості) розрахунок виконаний на основі результатів спостережень за хімічним складом води протягом кількох років. Для інших річок розрахунок виконаний за даними одного року. У роботі зроблена оцінка методів розрахунків іонного стоку: прямих, кореляційних і опосередкованих. У більшості випадків авторами застосовувався прямий метод, який грунтується на використанні розрахунку іонного стоку за величиною водного стоку і концентрацією певного іона.
Іонний стік (стік головних іонів) окремих річкових басейнів відповідно до фізико-географічних умов досить різноманітний. Величина показника іонного стоку змінюється від кількох десятих часток тонни з 1 км2 на рік (у напівпустелях Казахстану) до 200-500 т/(км2 рік) у деяких річок Кавказу. Для ілюстрації цієї картини Л.В.Бражниковою була створена карта іонного стоку території колишнього СРСР [6].
В роботі [2] вказується, що р.Дніпро, маючи велику водність, має порівняно невеликі величини іонного стоку. Показники іонного стоку для всього басейну р.Дніпро досить близькі на різних ділянках, а зокрема: м.Київ - 17,8; м.Кременчук - 19,1; с.Розумовка - 16,5 т/ (км2 рік). Для р.Південний Буг показник іонного стоку досягає 20 т/(км2 рік). Кримський півострів стосовно величин показника іонного стоку різко поділяється на дві частини: південно-західну - гірську і північно-східну - рівнинну. Друга в результаті посушливого клімату не має річкової мережі, тому як водний, так й іонний стік її практично мізерний. Навпаки, значна вологість, податливість порід вивітрюванню і хороший дренаж створюють у гірській частині Криму сприятливі умови для хімічної ерозії. Тому в південній частині Криму показники іонного стоку досягають 50 т/ км2 рік), а для деяких річок південного берегу Криму - до 90 т (км2 рік).
Малі річки Приазов`я мають високі величини показника іонного стоку. Більшість з них мають показники понад 50 т/ (км2 рік). Підвищенню величин іонного стоку сприяють засолені породи третинних морських відкладів і посушливий клімат.
В роботі досліджено сезонний розподіл іонного стоку річок і створена відповідна карта за даними 314 пунктів спостережень. На території України виділяються дві з трьох зон, виділених авторами по розподілу іонного стоку протягом року: перша - зона з переважанням іонного стоку у весняний період (найбільш поширена) і третя - зона з переважанням іонного стоку у зимовий період (Карпати, південна частина Криму).
При розгляді іонного стоку великих річок країни, автори по р.Дніпро наводять дані О.М.Алмазова [4]. Крім того, розрахований стік великих річок світу і висвітлені питання зв`язку іонного стоку та ерозії.
В Україні дослідженнями іонного стоку великих річок першим почав займатися О.М.Алмазов. Одна з перших публікацій з цього питання присвячена гідрохімічному стоку (термін автора) р.Дунай і р.Дніпро в Чорне море [3]. Матеріали подальших досліджень [5] були фундаментально узагальнені в монографії, присвяченій гідрохімії гирлових областей річок і лиманів північної та північно-західної частини Чорного моря [4].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Основні напрямки досліджень іонного стоку в басейні Дніпра

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок