Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Аналіз басейнових палеогеоморфологічних морфолітосистем у вирішенні гідрогеологічних питань

Аналіз басейнових палеогеоморфологічних морфолітосистем у вирішенні гідрогеологічних питань

Назва:
Аналіз басейнових палеогеоморфологічних морфолітосистем у вирішенні гідрогеологічних питань
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,09 KB
Завантажень:
335
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Аналіз басейнових палеогеоморфологічних морфолітосистем у вирішенні гідрогеологічних питань


Збільшення глибини проникнення господарської діяльності людини у приповерхневий шар літосфери обумовлює включення до енергетично-речовинного балансу техносфери тієї частини геолого-геоморфологічного простору, яка є об‘єктом дослідження палеогеоморфології і складена з матеріальних залишків попередніх етапів морфолітогенезу. В умовах зростаючої уваги до техногенного регресивного літогенезу [5], який за своєю масштабністю та спрямованістю домірний своєму природному аналогу – гіпергенезу, але відрізняється більшою швидкістю перебігу у часі та підвищеною агресивністю до гірських порід, актуальною видається нам проблема створення методичної бази для його дослідження із залученням різносторонньої та різномасштабної інформації, в тому числі і палеогеоморфологічної. Адже при дослідженні гідролітосфери основний акцент робиться на інженерно-геологічних та фільтраційних властивостях гірських порід, і практично поза увагою залишається рельєф похованих поверхонь розділу різних літолого-стратиграфічних горизонтів, їх гіпсометричні та морфологічні особливості. Така повна інформація геологічного, гідрогеологічного, палеогеоморфологічного характеру може бути отримана під час палеогеоморфологічного аналізу. Це визначає оптимальність застосування його результатів при вирішенні питань, на перший погляд, суто гідрогеологічного характеру. Відтак, в якості одного із методичних підходів може бути запропонований досвід регіональних досліджень басейнових палеогеоморфологічних морфолітосистем рівнинно-платформеної частини України [2], і, зокрема, аналізу їх функціонально-динамічної структури.
Техногенно-гідролітичні перетворення гірських порід відбуваються внаслідок їх активної взаємодії із забрудненими атмосферними водами, техногенними та природно-техногенними ґрунтовими водами, які характеризуються аномальним хімічним складом та фізико-хімічними властивостями, великим діапазоном змін кислотно-лужних умов, що в сукупності обумовлює значну глибину хіміко-мінералогічних змін порід. Збільшення частки підземних вод у загальному балансі водоспоживання підсилює актуальність дослідження вищезгаданих техногенно-гідролітичних процесів.
Функціональне значення басейнових палеогеоморфологічних морфолітосистем полягає у регулюванні літодинамічного потоку, умовою існування якого є наявність обопільно конформних зв‘язків між морфогенетичною та літогенетичною складовими, і здійснюється сукупністю процесів трансформації та переміщення речовини-енергії в їх вертикальній структурі. Траєкторії речовинно-енергетичних потоків у морфолітосистемах контролюються їх просторовою морфологічною структурою, гравітаційними градієнтами експонованої та похованої поверхонь, залежать від внутрішніх властивостей субстрату і здійснюються за участю водного, водно-грунтового та інших типів середовища. Враховуючи це, роль елементів функціонально-динамічної структури морфолітосистем полягає у забезпеченні умов переміщення таких потужних агентів нисхідної гілки літодинамічного потоку, як поверхневий та підземний стік. Останні визначаються морфологією експонованої поверхні, що виступає у ролі розподільника, який контролює формування підземного стоку або інфільтрацію та формування підземного стоку, особливості якого, в свою чергу, контролюються водно-фільтраційними властивостями гірських порід та морфологією водотривких горизонтів. Відповідно до цих критеріїв, серед елементів басейнових палеогеоморфологічних морфолітосистем виділяються такі [3]: наскрізні, напівнаскрізні, закриті морфолітокомплекси, сукупність яких може утворювати "морфолітотунелі", забезпечуючи тим самим безперешкодний рух літодинамічного потоку, "морфолітобар‘єри" - у вигляді ділянок водотривких порід, які можуть бути подолані літопотоком, "морфолітопастки" – ділянки потенціальної акумуляції речовини-енергії.
Наразі з такої точки зору була проаналізована середньомасштабна (1: 200000) картографічна модель функціонально-динамічної структури досліджуваних морфолітосистем мезозой-кайнозойського осадового покриву в районі розміщення Рівненської АЕС (Кузнецовська ділянка).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Аналіз басейнових палеогеоморфологічних морфолітосистем у вирішенні гідрогеологічних питань

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок