Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Земля на плані та карті. Карти, картографія, глобуси

Земля на плані та карті. Карти, картографія, глобуси

Назва:
Земля на плані та карті. Карти, картографія, глобуси
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,65 KB
Завантажень:
146
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Любі друзі! Як ви думаєте, якою уявляли нашу планету античні географи? Автором першої географічної карти вважають грека Анаксімандра. Слід зауважити, що більшість даних греки запозичили у стародавніх народів Близького Сходу. Тому Геродот, наприклад, знаючи про існування Інда та індійців, писав: «Про західні околиці Європи я нічого не можу сказати цілком». Вважали, що суша, на якій мешкали люди, оточена єдиним безмежним Світовим океаном. Вони навіть Каспійське море вважали затокою Індійського океану. Але разом з цим існувала і «континентальна» теорія. Так, Птолемей був упевненим у тому, що Азія тягнеться далеко на північ і схід, Африка — на південь і схід. На сході ж два материки з'єднуються, і тому Індійський океан давні греки вважали лише внутрішнім морем.

Більшість античних географів дотримувалися думки, що Земля кулеподібна. Але питання про її розміри викликали суперечки. Згідно з Ератосфеном, довжина кола земної кулі — 252 тис. стадій, а на думку Поседонія — 180 тис. стадій. На сучасному етапі важко з'ясувати, наскільки правильні ці вимірювання, оскільки невідома , одиниця стадії.

У VI ст. до н. є. великий учений Піфагор уперше висловив припущення про кулеподібність Землі. Він писав: «У природі все повинно бути гармонійно й досконало. Але найдосконалішою з геометричних тіл є куля, Земля також повинна бути досконалою. Отже, Земля — куля!»

Піфагор виявився правим! Але довести, що Земля — куля, і тим паче визначити радіус земної кулі вдалося значно пізніше. Зробив це відомий єгипетський математик і географ Ерастосфен у НІ ст. до н. є.

Ератосфен не тільки виміряв коло Землі, але й увів поняття «паралелі» та «меридіани», якими користуються і сьогодні. Він побудував сітку паралелей і меридіанів та на її основі склав карту Землі. Меридіани на цій карті проведені не через рівні проміжки, а через певні пункти наприклад через Александрію (меридіан Александрії). через Карфаген (меридіан Карфагена) тощо. Також довільно проведені й паралелі. Зрозуміло, що за такою сіткою неможливо визначити координати географічних об'єктів. Але сітка паралелей і меридіанів дала Ератосфену , можливість шляхом відрахунку відомих йому відстаней від цих ліній показати контури материків, гірські хребти, позначити річки та міста.

На відміну від своїх попередників, які показували заселену землю у вигляді овального острова зі слабко порізаними берегами, Ератосфен зобразив її подібною до коротенького плаща і показав на ній більш правильно і детально різні географічні об'єкти. Карта Ератосфена була першою картаю, відомою на той час світу, складеною з урахуванням кулеподібності Землі. На карті показана не тільки/частина суші навколо Середземного моря, але й майже вся Європа, включаючи Велику Британію, Північну Африку та Західну Азію. її використовували до кінця І ст. н. є. Але на цій карті є значна помилка, про яку ми вже писали,— це наявність неіснуючої протоки, що з'єднує Каспійське море з Північним океаном.

Ератосфен визначив також радіус земної кулі. Мандруючи, він звернув увагу на те, що Сонце під час літнього сонцестояння в місті Асуані опівдні знаходиться прямо над головою. Але Ератосфен пам'ятав, що в Алекандрії, де він проживав, Сонце саме в цей день опиняється значно нижче і навіть опівдні всі підвищені предмети відбивають незначну тінь.

Ератосфен виготовив півкруглу чашу (скафіс), на дні якої, в самому центрі, закріпив вертикально стрижень. Всередині чаші через основу стрижня він провів межу, яку поділив на 180 рівних частин — градусів. 22 липня Ератосфен встановив у Александрії свій прилад і почав спостерігати за тінню від стрижня: вона ставала короткою, в міру того як Сонце піднімалося вище. Опівдні тінь указувала на поділку 7,2, а потім знову стала збільшуватися. Вийшло, що Асуан відстає від Александрії на 7,2°, що складає 1/50 кола. Ці міста зв'язував караванний шлях, і Ератосфену була відома відстань між ними -(5 тис. стадій). Якщо врахувати, що єгипетська стадія дорівнює 158 м, то коло земної кулі, за вимірами Ератосфена, складає'39 500 км, а радіус — 6287 км.

Таким чином, Ератосфен досить точно визначив радіус Землі. Важ-ливим досягненням античної географії є розуміння єдності Світового океану. Ератосфен стверджував: «Якби протяжність Атлантичного моря не заважала нам, то можна було б перепливати з Імперії (Піренейського півострова) до Індії тим самим колом».

Аналогічно до античних джерел, на карту були нанесені паралелі з різними проміжками відповідно до кліматичних зон уже послідовниками Піфагора. Вони були обчислені схематично за тривалістю дня.

Кулеподібну землю античні географи поділяли на п'ять поясів: еква-торіальний — «незаселений унаслідок спеки», два приполярних — також «незаселених унаслідок холоду», два проміжних пояси — «помірні та заселені».

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Земля на плані та карті. Карти, картографія, глобуси

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок