Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Лісові ресурси Івано-Франківської області

Лісові ресурси Івано-Франківської області

Назва:
Лісові ресурси Івано-Франківської області
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,61 KB
Завантажень:
54
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
5 січня 2004 року вийшов Указ Президента України «Про заходи щодо посилення державного контролю у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів». Таким чином, після багаторічних суперечок все-таки переміг здоровий глузд. Надто велике значення лісів, передусім карпатських, у формуванні стійкої екологічної рівноваги, екологічної безпеки держави. А з урахуванням тенденції до опустелювання, наслідки яких помітні й у нашій, одній із найбільш водних та лісистих, області України, ліси, по суті, залишаються останнім бар’єром на шляху екологічних катаклізмів

Середня лісистість території Карпатського регіону становить 36,7%. Землі лісового фонду Івано-Франківщини займають 626 тисяч гектарів, або 44% загальної площі області. Запаси стовбурної деревини досягли 128,5 млн. кубічних метрів (при 1,7 млрд. куб. м загалом по Україні). Щорічна розрахункова лісосіка головного користування в області становить 385,8 тисячі кубометрів.

Протягом останніх 100 років ліси області, зокрема ялинові, посилено вирубували. Особливо інтенсивно їх експлуатували у післявоєнний період. Обсяги рубок за сім літ — з 1950 до 1957 рр. — становили 27 млн. куб. м. І тільки починаючи з 1968 року рубки почали проводитись у межах розрахункової лісосіки.

Загалом в Івано–Франківській області у 2002 році від усіх видів рубок заготовлено 621,4 тис. куб. м ліквідної деревини, з них від рубок, пов’язаних із веденням лісового господарства, та інших рубок — 350,4 тис. куб. м, або 56,4%. Варто відзначити, що в 2002-му вперше починаючи з 1996 року обсяги рубок проміжного користування перевищили обсяги рубок головного користування.

Вихід ділової деревини від рубок головного користування у нашій області становить 42%, що порівняно з іншими областями Карпатського регіону є одним із найнижчих показників (Чернівецька область — 68,2%, Закарпатська — 63,8%). Одночасно з цим вихід ділової деревини від рубок, пов’язаних із веденням лісового господарства, становить 38,2%, тобто майже однаковий з виходом ділової деревини від рубок головного користування. Це свідчить про те, що постійні лісокористувачі не приділяють належної уваги якості проведення відводів лісосік і рівня фактичного виходу ділової деревини, від якого прямо залежать обсяг отриманих доходів та додаткові можливості фінансування лісогосподарських заходів.

Середній розмір плати за спеціальне використання лісових ресурсів за останні роки як в Івано-Франківській області зокрема, так і в Карпатському регіоні загалом, становив від 4 до 10 грн. за 1 куб. м, а обсяги витрат на створення кубометра деревини — 15-20 грн. Тобто плата за спеціальне використання лісових ресурсів більш ніж наполовину не покриває витрат на їх створення.

Особливо складна ситуація в лісгоспах Івано-Франківського обласного комунального підприємства «Івано-Франківськоблагроліс». У зв’язку з недостатнім фінансуванням з Держбюджету (в 2003 році виділено 401 тис. грн. при потребі 2,1 млн. грн., або 19% до потреби) всі лісогосподарські заходи проводять не в повному обсязі, що призводить до поширення вогнищ шкідників і хвороб лісу, втрати технічних якостей деревини, збільшення термінів лісовідновлення, загибелі частини лісових культур або заростання їх другорядними лісовими породами та ін.

Самовільні рубки лісу залишаються найістотнішим порушенням природоохоронного законодавства на території області. Найбільшу їх кількість виявлено в Косівському, Верховинському і Долинському районах. Хоча лісова охорона і виявляє значну кількість самовільних рубок, важкий матеріальний стан більшості сільського населення цих районів та неефективна робота державної виконавчої служби щодо стягнення з винних осіб завданих ним збитків (у середньому 6 % загальної суми) створює передумови для подальшого скоєння їх. Загалом в області торік лісова охорона і контрольні органи виявили 3 835 куб. м незаконних рубок лісу, що на 462 куб. м (14%) більше, ніж у 2001 році. Характерно, що в значній кількості випадків особу порушника не встановлюють.

Основну частину незаконних рубок лісу щорічно виявляють у підприємствах ОП «Івано-Франківськоблагроліс»: загальна кубомаса незаконно зрубаної деревини торік становила 2,2 тис. куб. м. Це викликане незадовільним бюджетним фінансуванням лісового господарства «Облагролісу» та специфікою структури лісового фонду (лісовий фонд некомпактний, розкиданий окремими масивами переважно навколо населених пунктів). Найвищий рівень незаконних рубок у Косівському, Надвірнянському та Долинському агролісгоспах. Останніми роками різко зросли обсяги самовільних рубок у деревостанах, які перебувають у користуванні сільських рад і за даними обліків земель не віднесені до лісового фонду. У зв’язку з цим необхідно провести інвентаризацію таких насаджень та перевести їх у категорію «ліси» з передачею в постійне користування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Лісові ресурси Івано-Франківської області

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок