Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Литва

Литва

Назва:
Литва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
37,38 KB
Завантажень:
73
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Литва - до 1991 р. входила до складу Союзу РСР як Литовська Радянська Соціалістична Республіка. З 1991 р. - незалежна держава.

ГЕОГРАФІЧНИЙ ОПИС

Литва знаходиться в північно-західній частині Східно-Європейської рівнини й у соєю західної частини омивається Балтійським морем у районі Куржської затоки і впадання ріки Німан. З півдня і південно-сходу Литва граничить з Білорусією по р. Німан і далі по адміністративних границях (724 км), що залишилася з часів СРСР. На заході і південно-заході стикається з Республікою Польща (110 км) і Калінінградською областю Російської Федерації (303 км). На півночі загальна границя з Латвією складає 610 км. Територія Литви займає площу в 65,2 тис. км2 - 0.3% від усієї території колишнього СРСР.

Ландшафт

Литва розташована на лісисто-болотистій рівнині, висота над рівнем моря не перевищує 200 м. Нинішній рельєф сформувався близько 10 тис. років тому під впливом глобального зледеніння. Льодовик, рухаючи з півночі, згладив нерівності рельєфу і приніс із собою велика кількість моренових каменів - обкачаних гранітних валунів діаметром від декількох сантиметрів до 2-3 метрів. На заході, біля узбережжя Балтійського моря, переважає низинна заболочена рівнина. На сході і південно-сході - пагорби з перепадом висот до 100 - 150 м, складене із суглинків. На правом бережу Німану часто зустрічаються виходи вапняків і сланців, що утворять берегові стрімчаки висотою 50-75 м.

У Литві виділено 9 типів внутрізональних ландшафтів, основними з який є:

Глинисті рівнини - займають найбільший простір. Внутрізональний ландшафт поділяється на двох груп:

* Моренні рівнини. Являють собою рівну поверхню, найчастіше покриту моренним суглинком, що містить до 50% глини. Крім того, моренний суглинок містить пісок і алеврит (пухкі осадові породи). У моренному суглинку дрібні частки змішані з більш великими зернами і валунами.

* Прильодовиково-озерні рівнини. Утворилися на низинних ділянках моренних рівнин, що тривалий час були покриті поталими льодовиковими водами, що займали площу в кілька квадратних кілометрів.

Піщані рівнини - найчастіше спостерігаються в зоні змішаних лісів.

Горбкувато-моренні височини. Займають близько 18% території Литви, в основному на сході і південно-сході республіки.

Приморські рівнини. Це невеликі простори, що примикають безпосередньо до узбережжя Балтійського моря. Відмінною рисою цього типу рівнин є те, що пісок, що намивається хвилями, відкладався нерівномірно. У деякім віддаленні від берега паралельно узбережжю в результаті дії постійно дують вітрів з боку моря сформувався горбкуватий рельєф приморських дюн - піщаних гряд висотою 10-20 м, що поростили в основному хвойними лісами.

Річкові долини - пересівають всі інші типи ландшафтів. Для них характерні яскраво виражені тераси.

Клімат

Клімат Литви визначається близьким розташуванням Балтійського моря. Клімат м'який, узимку температура звичайно не опускається нижче мінус 10 З. Однак у силу високої вологості для жителів внутрішніх областей Євразії зима там переноситься важко. Літо нежарке, середня температура липня +18-20 З. Опадів випадає в середньому 600-680 мм у рік, що приблизно на 50% перевищує середні показники по Східно-Європейській рівнині.

Зима триває з грудня по лютий, сніг лежить не більш трьох місяців. Літня температура встановлюється звичайно в другій половині травня і тримається до кінця серпня. Весна й осінь характеризуються затяжними дощами.

Ріки і водойми

На території Литви переважають невеликі ріки, що є правими припливами самої великої ріки - Німану. Річний стік складає 26 км3 у рік, з них 21 км3 - стік Німану. Дно рік звичайно замулено чи покрито піском з невеликою домішкою торф'яного мулу.

Німан є самою великою рікою Литви. Його довжина - 937 км, з яких більш половини граничить з територією республіки. Басейн Німану займає близько 70% території.

Дзеркало озер займає близько 1.5% території Литви, однак великих озер немає. Найглибшим озером є оз. Таурагнас (глибина 60 м). Найбільше озеро Литви - оз. Друкшяй (дзеркало 45 км2) Серед озер переважають озера льодовикового періоду, ложі яких сформувалося в результаті впливу льодовика. Післяльодовикові озера нечисленні і досить дрібні. Також є озера морського походження.

Практично ізольованою морською водоймою є Куршська затока, відділений від Балтійського моря вузької (0.4 - 4 км) смужкою суші - Куршською косою. Його обсяг - близько 6 км3. Затока з'єднується з морем Клайпедською протокою, ширина якого 600-680 м. Оскільки в цю затоку впадає р.Німан, солоність води в ньому невисока.

Болота на початку століття займали близько 6% території Литви. Найбільш болотистим місцем була дельта Німану - вони займали приблизно 25% її площі. В даний час більш половини заболочених територій осушене і перетворено в луги і пасовища.

Рослинний покрив і тваринний світ

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Литва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок