Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Політична географія України як наукова дисципліна

Політична географія України як наукова дисципліна

Назва:
Політична географія України як наукова дисципліна
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,52 KB
Завантажень:
333
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
Політична географія України як наукова дисципліна


План
1. Політична географія України як наука.
2. Об’єкт, предмет політичної географії України, її зв’язок з іншими науками.
3. Методи політико-географічних досліджень.
4. Політична географі і геополітика.
5. Географічні відмінності суспільно-політичного життя в Україні в XVI-XIX ст.
6. Політико-географічні погляди українських науковців і політичних діячів середини XIX – поч. XX ст.
7. Політико-географічна спадщина С. Рудницького, В. Кубійовича, М. Грушевського, Ю. Липи.


1–
Формування політичної системи України супроводжується процесами трансформації і становлення, потребує різнопланових її досліджень саме політико-географічний напрямок дає змогу просторово локалізувати зовнішні переваги і загрози, виявити регіональні пропорції і диспропорції організації політичної сфери держави, визначити вектор розвитку політичних процесів.
Ще на початку ХХ ст. С. Рудницький, що визначив місце політичної географії в системі географічних наук і заклав основи національної політичної географії, відмітив, що “функціонування держави завжди залежало від її місця в системі світових територіально-політичних відношень та регіонального розподілу внутрішньополітичних сил”, цим самим зумовлюючи актуальність просторового аналізу політичних процесів. А ще до нього в своїх працях Кіргофф, Ратцель довели, що не держава сама по собі, а її взаємини є цариною політико-географічних досліджень, і що саме держава є головним питанням політичної географії.
У відповідності з еволюцією географічної науки та динамічною парадигмою в географії, змінювалась дефініція “політична географія”. Так, С. Рудницький у 1923р. у праці “Українська справа зі становища політичної географії” визначив політичну географію як науку, “що займається дослідженням і взаєминами поміж державним життям людства та землею”.
Аналізуючи теоретичні основи сучасної української суспільної географії М.Д. Пістун дає наступне тлумачення дефініції: “політична географія вивчає просторову організацію політичного життя суспільства і територіальні поєднання політичних сил (систему) політичних, адміністративних кордонів, меж виборчих округів, центри політичного керування і зв’язки між ними).
Притримуючись марксисткою гіперболізації економічних відносин подає своє визначення А.П. Голіков, що визначає політичну географію як гілку економічної та соціальної географії, що вивчає просторову організацію політичного життя суспільства і територіальне поєднання політичних сил у їхній зумовленості специфічними поєднаннями різноманітних соціально-політичних факторів.
Американські вчені визначають політичну географію як вивчення взаємодії географічного простору і політичного режиму.
Визначальну роль у визначенні політичної географії М.С. Дністрянський відводить державі, як основній політичній одиниці. Політична географія – це географічна наука про просторову організацію держав і міждержавних об’єднань, розміщення і взаємовідношення політичних сил, територіальні форми політичних процесів і явищ.

2 –
Як і кожній науці, політичній географії притаманні власні об’єкт та предмет досліджень. Щоправда, тут є свої відмінності у поглядах різних вчених.
В середині ХХ ст. американський вчений Р. Хартшон визначив предметом політичної географії “вивчення просторових подібностей та відмінностей між явищами політичного характеру як органічної частини загального комплексу просторових поєднань і відмінностей, яке потребує вивчення їх взаємозв’язків з іншими просторовими особливостями: фізико-географічними, біологічними, культурними”.
До цього ще слід додати, що предметом політичної географії є також питання динаміки територіальної організації політичної сфери.
Стосовно об’єкту політичної географії, то загалом М.Д. Пістун вдало відмічає, що ним є система політичних відношень у світі, окремих країнах, регіонах, місцевостях. Тобто, об’єктом є держави і міждержавні організації, політичні сили, процеси і явища.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Політична географія України як наукова дисципліна

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок