Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Країни Центральної Азії

Країни Центральної Азії

Назва:
Країни Центральної Азії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,58 KB
Завантажень:
48
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Країни Центральної Азії


До складу регіону входять незалежні країни: Казахстан, Узбекистан, Киргизька Республіка, Туркменістан, Таджикистан.
У них спільна історична доля та особливості господарювання. Водночас рівень соціально-економічного розвитку, особливості внутрішньополітичної ситуації, зовнішні політичні та економічні орієнтири, темпи та напрями процесів пе-ребудови спричинили наявність істотних відмінностей між країнами регіону.
Центральна Азія - це значна територія від Західно-Сибірської низовини до Памірських гір, від Алтаю до Каспійського моря. Між собою та з сусідніми країна-ми - Росією, Китаєм, Афганістаном, Іраном держави регіону сполучені залізниця-ми та мережею автомобільних шляхів, що певною мірою нагадує відомий з дав-нини Шовковий шлях, що з'єднував Схід і Захід. Вихід до Каспійського моря за-безпечує зв'язок регіону з країнами Закавказзя.
Територія Центральної Азії розташована в зоні степів, напівпустель та пустель помірного поясу. На півдні піднімаються великі гірські масиви (Памір, Тянь-Шань, Копетдаг, Гісарський хребет (мал. 79), що займають понад 1/3 регіону. Наявність великих рівнинних ділянок у поєднанні з різко континентальним кліматом та не-достатнім зволоженням сприяли розвиткові тут кочового скотарства, що було спо-конвічним традиційним заняттям населення. В оазисах південної частини регіону, що належать до районів давнього освоєння, розвивається зрошуване землеробство, Тут на Шовковому шляху виникли торгові міста - Бухара, Хіва, Самарканд.
Регіон має значні запаси корисних копалин. Тут розробляються родовища га-зу, нафти, кам'яного вугілля, руд кольорових металів, особливо мідних та поліметалічних, ртуті, сурми, золота. Унікальне значення мають запаси мінеральних со-лей затоки Кара-Богаз-Гол.
Оскільки сільське господарство роз-вивається переважно на зрошуваних землях, а розвиток металургійної та хімічної галузей промисловості потре-бує багато води, для всього регіону гост-рою є проблема водозабезпечення. Ця проблема викликала екологічну проб-лему Аралу. На інтенсивне зрошення розбиралась вода двох основних водних артерій регіону - Амудар'ї та Сирдар'ї. Тому Аральське море обміліло, утвори-лися навіть великі площі суходолу, ги-не унікальна морська фауна і флора. У повоєнні роки почала інтенсивно освоюватись спепова зона регіону. До господарського використання залучалися так звані цілинні землі. Дістали розвиток міста Акмола, Павлодар, Семипалатинськ.
Основна частина населення концентрується на півдні та в оазисах. Тут його густота перевищує 200 чол. на 1 км2. В оазисах розташовані й найбільші міста, серед них - Алмати, Ташкент, Бішкек, Душанбе, Ашгабат. Пустелі й високогір'я заселені дуже слабо.
Країнам регіону притаманний другий розширений тип відтворення. В ціло-мy більшість населення регіону - сільське, тільки в Казахстані переважає міське заселення. Ростуть нові промислові центри (Навої, Нурек). У країнах регіону є надлишок робочої сили, що завжди викликало проблеми зайнятості трудових ре-сурсів, підготовки й перепідготовки кадрів.
Більшість населення, яке населяє регіон (казахи, узбеки, киргизи, каракал-паки, туркмени), належить до тюркської групи алтайської мовної сім'ї, таджи-ки входять до іранської групи індоєвропейської сім'ї. Національний склад насе-лення регіону дуже строкатий. В сільській місцевості переважають представни-ки корінних національностей, росіяни та інші європейські народи розселені пе-реважно у великих містах.
Потужнішим і різноманітнішим економічним потенціалом у регіоні вирізня-ється Казахстан. Це індустріально-аграрна країна з розгалуженою добувною й оброб-ною промисловістю, багатогалузевим сільськогосподарським виробництвом. Це - ядерна держава з розвинутим військово-промисловим комплексом. Решта країн має схожу структуру економіки з переважанням агропромислового виробництва, що ба-зується на монокультурі бавовника, розвинутою добувною промисловістю та галу-зями первинної переробки продукції.
За рівнем соціально-економічного розвитку країни регіону можна поставити в такій послідовності: Казахстан, Узбекистан, Туркменістан, Киргизька Республіка, Таджикистан.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Країни Центральної Азії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок