Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> З історії вивчення сучасних морфодинамічних процесів за результатами стаціонарних і напівстаціонарних досліджень

З історії вивчення сучасних морфодинамічних процесів за результатами стаціонарних і напівстаціонарних досліджень

Назва:
З історії вивчення сучасних морфодинамічних процесів за результатами стаціонарних і напівстаціонарних досліджень
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,38 KB
Завантажень:
377
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат
на тему:
З історії вивчення сучасних морфодинамічних процесів за результатами стаціонарних і напівстаціонарних досліджень

   
Дослідження сучасних морфодинамічних процесів, чинників їх розвитку та утворених ними форм рельєфу тривають давно, про що свідчать як публікації монографічного характеру, так і численні статті у збірниках та матеріалах конференцій. Результати досліджень мають прикладний характер, бо без визначення передумов виникнення, поширення та інтенсивності розвитку сучасних екзогенних процесів неможливо забезпечити їх прогнозування, регулювання та захист господарських об'єктів.    
Складна геологічна будова, історія розвитку рельєфу та значне господарське освоєння Українського Розточчя зумовили розповсюдження на його території різноманітних видів денудаційних процесів. Їх вивчення потребує накопичення бази знань з геолого-геоморфологічної будови та історії розвитку рельєфу. Одними з перших таких робіт є праці А. Ломницького (1897, 1898) та С. Рудницького (1913). Наприкінці 40-х, у 50-ті - 60-ті роки ХХ ст. інтенсивно проводяться геологічні дослідження, передовсім геологічна зйомка території, що сприяло встановленню зв'язків між геологічною будовою і рельєфом Розточчя. Питання, тісно пов'язані з досліджуваною проблематикою, розглядаються в цей час у численних публікаціях, присвячених висвітленню тектоніки, неотектоніки, геоморфології та оротектоніки Розточчя й суміжних територій (роботи П. Цися, 1962; Л. Купріна, 1962; К. Геренчука, М. Демедюка, М. Зденюка, 1966; Л. Герасимова та ін., 1967; І. Гофштейна, 1979; Я. Бурачинського, 1976; інших дослідників).    
Важливий етап у вивченні даного регіону розпочався з моменту створення заповідника «Розточчя» (1984). Науковцями Львівського державного університету виконувалась тема з комплексних географічних досліджень (науковий керівник проф. Я. Кравчук), в якій брали участь Ю. Зінько, В. Брусак, В. Шушняк, О. Федірко, Р. Гнатюк, Б. Муха та ін.
   Початок нового етапу вивчення Розточчя ознаменований появою низки докладних робіт, які базуються на матеріалах детальних морфотектонічних досліджень. Особливої уваги заслуговує монографія Я. Бурачинського (1997), присвячена характеристиці рельєфу Розтоцької височини. В ній відображено вивченість питань геоморфологічної та геологічної будови, рівень детальності досліджень, проведених на Розточчі науковцями Польщі. Однією з найбільш ґрунтовних робіт, що дає доволі повний геолого-геоморфологічний опис будови і тектонічних закономірностей Українського Розточчя є робота Р. Гнатюка про структурний рельєф Південного Розточчя (2002).    
Однак, складність та багатофакторність розвитку ерозійно-акумулятивних процесів, яскраво виражена просторово-часова неоднорідність їх динаміки вимагають використання цілої системи сучасних методів дослідження. Найважливішими серед них є стаціонарні спостереження на стокових майданчиках, напівстаціонарні та експериментальні дослідження інтенсивності змиву ґрунтів та лінійного розмиву, транспортування наносів і їх акумуляції, розрахункові та прогнозні методи.    
Вивчення сучасного морфогенезу має практичне значення для розробки заходів з регулювання та стабілізації небезпечних геоморфологічних процесів при різних видах господарської діяльності. Господарське освоєння Розточчя сприяло розширенню площі активного прояву сучасного морфогенезу. Ці антропогенно зумовлені процеси призвели до зниження родючості ґрунту, пошкодження деревостану, погіршання екологічної ситуації в цілому. Тому виникає потреба розробки природоохоронних заходів з регулювання несприятливих геоморфологічних процесів. Основою для розробки таких заходів повинні стати стаціонарні дані з інтенсивності розвитку процесів, встановлення емпіричних зв'язків між показниками динаміки та морфометрії поверхні, типом рослинності та видом освоєння.    
Вивченню інтенсивності денудаційних процесів приділяється значна увага як вітчизняними, так і зарубіжними вченими.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: З історії вивчення сучасних морфодинамічних процесів за результатами стаціонарних і напівстаціонарних досліджень

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок