Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Конструктивно-географічні аспекти удосконалення управління водними ресурсами

Загрузка...

Конструктивно-географічні аспекти удосконалення управління водними ресурсами

Назва:
Конструктивно-географічні аспекти удосконалення управління водними ресурсами
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,86 KB
Завантажень:
137
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Конструктивно-географічні аспекти удосконалення управління водними ресурсами


Сучасні водогосподарські і гідроекологічні проблеми в Україні набули очевидних слідів катастрофічності. Перетворювальна антропогенна діяльність повсюдно призвела до заміни природних водних систем штучними, виснаження і забруднення водних ресурсів, підвищення хімічного, фізичного, психологічного та інших видів впливу на людину, суттєво знижуючи адаптаційні можливості і погіршуючи тим самим умови її існування.
Зміна форм власності і механізмів управління економікою, що відбувається в країні, обумовлює пошук нових методів і засобів управління станом водоресурсних джерел і водокористуванням. В останній час на цій проблемі зосереджено увагу в ряді публікацій, присвячених різним аспектам реорганізації водних відносин [1,2,3]. На необхідності вирішення водоресурсних і гідроекологічних проблем у конструктивній площині із застосуванням загальнонаукового підходу, спрямованого на оптимізацію взаємодії суспільства і гідросфери, наголошується в роботах [2,3].
З точки зору специфіки таких досліджень найбільш конструктивним виглядає географо-гідрологічний напрям, оскільки географічний простір розглядається в різних галузях знань як певна інтегруюча категорія, з якою найбільш зручно співставляти практично всю сукупність природних взаємозвязків і антропогенної діяльності. Суттєвим методологічним вкладом географо-гідрологічного підходу у досліджувану проблему є те, що тут знаходить відображення фактор неоднорідності географічного простору, який значною мірою впливає на характер водозабезпечення розвитку продуктивних сил і, отже, на формування структури та функцій регіональних водогосподарських комплексів (ВГК).
Складність регулювання водних відносин обумовлюється специфікою природних вод як компонента природного середовища і виробничого ресурса для більшості галузей народного господарства. Водоресурсна забезпеченість відбивається на ефективності і економіці як окремих регіонів, так і держави в цілому оскільки наявність, доступність і якісний стан водних ресурсів впливають на розміщення і функціонування господарських обєктів і вартісні характеристики виробленої продукції.
В процесі формування водні ресурси переміщуються із районів первинного виникнення водних мас на суходолі в інші райони у вигляді річкових і підземних потоків. Заходи, що спрямовані на збереження води в місцях їх первинного виникнення (снігозатримання, вологонакопичення, закачування в підземні горизонти, будівництво ставків у балках), як правило мають локальні масштаби і мало змінюють русловий і природний відток водних ресурсів в інші райони. На деяких територіях власний річковий стік взагалі не формується у звязку із малою кількістю опадів і особливостями будови підстилаючої поверхні. За таких умов визначення прав на водні ресурси за тими територіями, на яких вони формуються, ставить інші території в положення суттєвої залежності від перших і зберігає для них невизначеність в діях щодо залучення водних ресурсів у господарський обіг.
З урахуванням зазначених особливостей формування водоресурсного потенціалу, їх двоєдиної ролі як елемента середовища і відновлюваного ресурса, найбільш раціональна територіальна організація ВГК могла б бути побудована за такими принципами [2].
1. Водні джерела, і перш за все річкові системи, як природні обєкти, нерозривно повязані з територією, і право власності на них повинно розглядатися разом з правом власності на відповідні території.
2. Водні ресурси, що формуються і переміщуються у щорічно відновлюваних обємах в інші регіони, необхідно розглядати як складову єдиного гідрологічного циклу в межах всієї водозбірної площі басейна і, отже, такі, що в рівній мірі належать всій території і всім водокористувачам.
3. Використання водних джерел допускається їх власником в будь-якій формі і для будь-яких цілей, якщо воно не змінює щорічно відновлювані обєми водних ресурсів, що переміщуються в нижче розміщені регіони, і їх якість.
4. Використання водних ресурсів всіма водокористувачами здійснюється на основі взаємоузгоджених довгострокових угод.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Конструктивно-географічні аспекти удосконалення управління водними ресурсами

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок