Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Функціонування локальних систем розселення у агропромислових регіонах

Функціонування локальних систем розселення у агропромислових регіонах

Назва:
Функціонування локальних систем розселення у агропромислових регіонах
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,31 KB
Завантажень:
345
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
на тему:
Функціонування локальних систем розселення у агропромислових регіонах


Локальний рівень управління соціально-економічним розвитком передбачає повне регіональне самоврядування, що має забезпечити конкретну реалізацію державних, обласних і власних рішень на певній території (адміністративні райони, малі міста і селища, сільські ради). Головним суб'єктом управління при цьому є локальні соціально-економічні комплекси, важливою складовою яких є системи розселення локального рівня (районні, кущові, первинні). В агропромислових регіонах локальні системи розселення сформувались на основі розвитку мережі поселень, яка складається переважно з невеликих і середніх та малих міських поселень. Вони є основними суб'єктами територіального управління, але за своєю організацією ще не відповідають європейським засадам формування одиниць територіально-адміністративного устрою.
Найнижчим рівнем систем розселення є первинні системи. В умовах соціалістичного ладу вони сформувалися в межах колективних сільськогосподарських підприємств (колгоспів, радгоспів). Кожна така система охоплювала село – центральну садибу господарства і т. з. бригадні села. У центральному поселенні, крім виробничих підрозділів, зосереджувався комплекс культурно-побутових, освітніх, торговельних та інших підприємств. Для цих систем головними були організаційно-господарські, трудові, культурно-побутові зв'язки. У випадку, якщо центр колгоспу (радгоспу) співпадав із центром сільради, то системоформувальними були також адміністративні зв'язки.
В сучасних умовах, коли сталася реорганізація сільськогосподарського виробництва, коли сільськогосподарські підприємства не формують значних функціональних центрів, відбулася децентралізація функцій у межах первинних систем. Їх центрами стали села, в яких містилися сільські ради, внаслідок розширення функцій з місцевого самоврядування, в них все більше зосереджувались об'єкти соціальної інфраструктури. В умовах соціально-економічної кризи, коли багато підприємств сфери послуг припинили або скоротили свою діяльність, усталені зв'язки значно послабились. Але пожвавлення у розвитку сфери послуг, що спостерігається в останні роки у сільській місцевості, сприяє виникненню нових зв'язків, їх переорієнтації між населеними пунктами. Провідне місце серед них займають торговельні.
Первинні системи розселення є в сучасних умовах основою формування нових одиниць адміністративно-територіального розвитку – територіальних громад. Згідно з проектом Закону України “Про територіальний устрій України” такі громади охоплюватимуть декілька поселень і будуть “територіальною основою для створення і діяльності органів місцевого самоврядування громади та надання населенню громади визначеного рівня адміністративних, соціальних і культурних послуг” [1, с.9]. Критерій – 5 тис. жителів - в умовах таких районів може бути досягнутий внаслідок об'єднання в одну громаду 8-12 сіл [2, с.11]. Виникає проблема наукового обґрунтування територіальної організації громад, розвитку їх центрів. Ця проблема дуже актуальна для прикордонних поліських, східних і північно-східних областей, де існує дисперсне розселення. У них середня відстань між населеними пунктами становить 2,8-3 км, а середня людність коливається від 326 осіб (Чернігівська обл.) до 498 осіб (Волинська обл.). В такому випадку, якщо територія системи компактна і її центр визначено як геометричний, то зв'язки між поселеннями будуть оптимальними. А в умовах заболоченої території, або у системах розселення, що сформувалися вздовж річок, головне село громади не завжди займатиме просторово центральне положення щодо інших поселень. Відстані між центром громади і селами, що до неї входять , збільшуватимуться, а відповідно транспортна доступність зменшуватиметься. У центрі громади буде зосереджено комплекс установ сфери послуг, виробничі підрозділи, а у периферійних селах ще більше відбуватиметься соціально-економічний занепад, депопуляція населення. Реформування системи адміністративно-територіального поділу повинно привести до появи нових “точок росту” за умови диференційованого підходу до формування меж громад , врахування сучасних розселенських зв'язків.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Функціонування локальних систем розселення у агропромислових регіонах

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок