Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Типи сільських поселень Хмельницької області за показником господарського використання території 

Типи сільських поселень Хмельницької області за показником господарського використання території 

Назва:
Типи сільських поселень Хмельницької області за показником господарського використання території 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,45 KB
Завантажень:
127
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
на тему:
Типи сільських поселень Хмельницької області за показником господарського використання території 


У сучасних умовах реформування господарських відносин та підготовки до здійснення адміністративно-територіальної реформи важливе значення має вивчення питання питань територіальної організації населення. Тісний зв’язок між населення і господарством виявляється через господарські типи поселень, що стають об’єктом підвищеної уваги у процесі трансформації суспільства. Особливо актуально вивчення таких типів у сільській місцевості, де відбуваються радикальні зміни у відносинах власності, зв’язках та ін.
Питання, що відносяться до типології сільських поселень, можна знайти у наукових публікаціях, присвячених методологічним питанням географії сільського розселення чи характеристиці розселення окремих районів країни (В.В.Покшишевський, С.О.Ковальов, К.П.Космачов, В.С.Валів, О.Р.Назаревский, Б.С.Хорєв, О.О.Мінц, Т.К.Дагаева, М.О.Петрига, С.С.Мохначук, М.О.Ковтонюк і деякі інші).
Існують також деякі типологічні схеми у представлені історичної науки (В.М.Вітов), фахівців з планування сільських поселень (М.І.Назаретов, В.М.Богданов і ін.), статистиків (В.Д.Міркін), картографів (В.І.Сухов, К.О.Салищев та ін.).
Тривалий час у географічній науці вивчали виробничі типи поселень. Про розмаїтість варіантів цих типів для окремих районів колишнього СРСР дають уявлення дослідження В.В.Варанкина і В.В.Покшишевского (1949), К.П.Космачева (1959, 1961), Ю.В.Ласис (1959), М.О.Петриги, С.С.Мохначука, М.О.Ковтонюка. У цих варіантах провідне місце займають сільськогосподарські поселення, у яких більшість населення зайняте у сільськогосподарському виробництві.
Серед виробничих типів несільськогосподарських сільських поселень виділяється тип лісопромислового розселення, обумовлений техніко-економічними вимогами сучасної лісової промисловості (Ковальов, 1957; Дагаєва, 1959, 1961; Покшишевский, 1962), і лінійного залізничного розселення. Аграрно-індустріальне розселення в приміських зонах і промислових районах характеризується поєднанням у сільських поселеннях різних функцій, що сприяє концентрації населення і переважному розвитку пунктів, розташованих біля магістральних шляхів.
Дослідження взаємозв’язків сільського розселення і господарства Хмельницької області, здійснене на основі системного підходу, дозволило виділити у сільській місцевості, перш за все, сільськогосподарське розселення, представлене різними типами поселень, спостерігаються ряд характерних видів несільськогосподарського розселення в сільських місцевостях і аграрно-індустріальне розселення, розповсюджене, головним чином, поряд з мережею промислових міст і селищ.
Найбільш відмінні умови для сільськогосподарського розселення в області створюються при перевазі в господарстві землеробства чи пасовищного тваринництва. Типи землеробського розселення, у свою чергу, відрізняються в залежності від організації господарства, його інтенсивності і спеціалізації, від розмірів використовуваних для ріллі земельних ділянок, особливостей поєднання землеробства і тваринництва.
Із всієї території Хмельницької області, яка становить 20,63 тис км2, землі користувачів, які займаються сільськогосподарським виробництвом, станом на 1 січня 2001 року становили 15,37 тис км2, а інші категорії земель становили 5,26 тис км2. Структуру земельного фонду у цей період показано на рис. 1.
Рис. 1. Структура земельного фонду Хмельницької області
(станом на 1.01. 2001 року)
Система сільського розселення Хмельницької області тривалий час формувалася під впливом сільського господарства, і в сучасних умовах паювання землі, існування невеликих індивідуальних, передусім фермерських та колективних (селянських спілок, колгоспів) господарств не зовсім відповідає потребам виробництва.
Але і при однаковому соціально-економічному типі, є певні розходження в організації господарства, наприклад, у розмірах селянських спілок, у їхньому землевпорядженні), що створюють різні умови для розселення.
Загальні риси всіх типів землеробського розселення — приуроченість населених пунктів області до оброблюваних ділянок ріллі, по можливості центральне положення їх щодо цих ділянок, особливий вид сезонних пунктів (польові стани), як доповнення до постійних поселень.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Типи сільських поселень Хмельницької області за показником господарського використання території 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок