Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Економічне районування України

Економічне районування України

Назва:
Економічне районування України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,04 KB
Завантажень:
201
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
ЫРеферат на тему:
Економічне районування України


План
1. Теорія економічного районування. 
2. Районоутворюючі чинники та види районування.
3. Екномічний район, його сутність.
4. Системи економічного районування України.


1. Усі країни світу характеризуються суттєвими територіальними відмінностями, зокрема, великою своєрідністю спеціалізації та структури виробництва, які обумовлені природними, економічними, соціальними, історичними умовами. На цій об’єктивній основі розвивається внутрішньодержавний територіальний поділ праці та формуються своєрідні природно-господарські утворення, які характеризуються певною спеціалізацією – так звані економічні райони. Їх виділення, вивчення, прогнозування розвитку і лежить в основі економічного районування країни.
У найбільш узагальненому трактуванні районування – це загальнонауковий метод систематизації інформації у найрізноманітніших цілях. Виходячи з цього, економічне районування – це метод систематизації інформації про територіальну організацію продуктивних сил та територіальні відмінності соціально-економічного життя країни. У той же час, згідно зі змістом цієї категорії, економічне районування – це процес поділу країни на економічні райони, які історично склалися у процесі розвитку і розміщення продуктивних сил, господарського освоєння території.
Кожен економічний район відзначається своїми суспільно-територіальними властивостями та повинен розвиватися згідно з індивідуальною стратегією розвитку продуктивних сил, яка б виходила із загальнодержавних цілей та можливостей, і ресурсів відповідної території. Вивченням продуктивних сил економічних районів, обгрунтуванням стратегії їх соціально-економічного розвитку займається економічне районування, яке в цьому ракурсі виступає як наука – важлива складова в палітрі економічної науки.
Економічне районування – найважливіша передумова дієвого регіонального програмування, проведення ефективної державної регіональної політики. 
Методологічні основи економічного районування закладені у дослідженнях цілого ряду вчених-районологів, зокрема, у працях М.М. Колосовського, М.М. Баранського, П.М. Алампієва, Ю.Г. Саушкіна, А.М. Колотьєвського, І.В. Нікольського та інших. Плідно працювали в галузі економічного районування такі українські вчені, як О.Г. Діброва, К.Т. Воблий, М.М. Паламарчук, Ф.Д. Заставний, М.Д. Пістун, Д.І. Шаблій, А.Т. Ващенко, І.О. Горленко, Л.М. Корецький, С.С. Мохначук, В.А. Поповкін.
2. Які чинники впливають на виділення районів? Їх багато, і роль їх різна. До основних необхідно віднести:–
характер виробничих відносин, способів виробництва;–
геополітичне положення;–
територіальний поділ праці і спеціалізацію господарської діяльності;–
природні умови і ресурси;–
населення з його трудовими навиками, комунікаційними, етнічними, національними особливостями, відмінностями у способі життя;–
характер виробничо-технологічної взаємопов’язаності, інтегрованості виробництва;–
систему розселення і територіальної організації виробничої та соціальної інфраструктури та ін.
Виділяють два основних види економічного районування: загальне (або інтегральне) та галузеве.
Інтегральне районування відображає просторову взаємодію всіх компонентів суспільно-географічних комплексів на певній території. Це районування передбачає розчленування території як цілісного природничо-соціоекономічного явища. Загальне районування охоплює природу й усе народне господарство певної країни з усіма його галузями та зв’язками. 
Інтегральне районування здійснюється на двох рівнях:–
макрорівень (для України це виділення трьох економічних макрорайонів);–
мезорівень (від 5-ти до 10-ти мезорайонів).
Галузеве економічне районування поділяє територію країни на окремі райони, виходячи з однієї певної ознаки – однієї галузі виробництва. Отже, галузевий район – це територія з підвищеною концентрацією виробництва, продукції чи послуг відповідної галузі, що характеризуються специфічними місцевими умовами, їх структурою, проблемами і перспективами розвитку, його територіальною організацією і положенням в системі міжгалузевого господарського комплексу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Економічне районування України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок