Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Сучасний світ - території, країни і держави

Загрузка...

Сучасний світ - території, країни і держави

Назва:
Сучасний світ - території, країни і держави
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,28 KB
Завантажень:
51
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат з економічної географії
на тему:
Сучасний світ - території, країни і держави


Процес формування політичної карти світу складний і довготривалий. Він охоплює кілька тисячоліть. Понад 2 тисячі років тому виникли перші держави: Стародавній Єгипет, Стародавня Греція, Стародавній Рим, а також стародавні Китай, Індія, Іран та ін. Відтоді на політичній карті світу з'являлося багато ве-ликих і малих країн. Окремі з них, можливо, в інших кордонах, існують і до-нині, а інші зникли з лиця Землі через переділ територій світу.
За політико-територіальними ознаками на земній кулі розрізняють тери-торії, країни і держави.
Територія - частина поверхні суходолу на Землі з природними і створени-ми людською діяльністю ресурсами, що має певні просторові межі та географічне положення.
Країна - територія з визначеними кордонами і населенням, що в політико-географічному відношенні може мати державний суверенітет (неза-лежність) або бути залежною.
Держава - суверенне політичне утворення, країна з певною територією, гос-подарством і політичною владою в ній. Держава є основним носієм прав і обов'язків у міжнародних відносинах.
Відповідно до норм міжнародного права на Землі виділяють території трьох видів. По-перше – території суверенних держав - суб'єктів міжна-родного права, кожна з яких є самостійним утворенням, господарство і су-спільно-політичні структури якого не підвладні зовнішнім силам. У 90-і роки після розпаду СРСР у світі налічувалось понад 200 країн і територій, які юридично або фактично є суверенними. Для забезпечення свого суверенітету неза-лежні держави створюють системи законодавчої, виконавчої та судової влади, ва-лютно-грошову систему, митну службу, органи безпеки, національні збройні си-ли тощо. Кожна суверенна держава володіє територією, що обмежується сухопутними та морськими кордонами. До території держави належить суходіл з йо-го надрами, внутрішні води, так звані територіальні води, що прилягають до су-ходолу в межах 12 морських миль, а також повітряний простір над усім суходо-лом і водами. Закони міжнародного права виходять з принципу недоторканості території держави, а саме непорушності її кордонів і територіальної цілісності, що історично склалася.
По-друге, в світі залишаються залежні країни і території, кожна з яких знаходиться під політичним чи військовим контролем однієї з суверенних держав. Це: а) колонії - країни, населення яких позбавлене державності й політич-них свобод, а економічні ресурси контролюються метрополією; б) протекторати - державні утворення, що делегують свої зовнішньополітичні (а іноді і внутрішньо-політичні) права суверенній державі; в) підопічні території ~ землі, тимчасово пе-редані Організацією Об'єднаних Націй (00Н) під управління тієї чи іншої держави. На початку 90-х років у світі залишалося 35 колоній, протекторатів та підопічних територій загальною площею 430 тис. км2 і населенням близько 13 млн чоловік (0,25 % населення Землі). В минулому досить поширеним було явище васалітету, коли більш сильна держава давала державі-васалу деяку формальну самостійність, використовувала її правлячу верхівку як опору свого панування, а та платила відповідну данину, давала людей для війська держави-суверена тощо.
Третій вид територій - води відкритого моря та Антарктида. Води відкритого моря знаходяться в загальному користуванні всіх держав і на-родів, у тому числі і держав внутрішньоконтинентальних. За межами територіаль-них вод всі мають право вільного торгового та військового судноплавства, вільно-го прольоту над морем, а також право ловити рибу, займатися господарською діяльністю. Окремий статус має так звана морська економічна зона, яка прилягає до кордонів держави, що має вихід до моря. Це - акваторія за межами 12 миль-них територіальних вод на відстань 200 км та глибину 500 м схилу шельфу, вона знаходиться під контролем прибережної держави, яка має виключне право вести тут економічну діяльність (ловити рибу, добувати мінеральну сировину тощо) та дозволяти таку діяльність іншим країнам на основі економічних угод.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Сучасний світ - території, країни і держави

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок