Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Аналіз соціально-економічного районування України. Концепція регіональної політики України

Аналіз соціально-економічного районування України. Концепція регіональної політики України

Назва:
Аналіз соціально-економічного районування України. Концепція регіональної політики України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,91 KB
Завантажень:
423
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Аналіз соціально-економічного районування України. Концепція регіональної політики України


ПЛАН
1. Аналіз схем соціально-економічного районування України ХІХ-ХХ ст.: теоретико-методологічний аспект.
а) районування України в прфцях українських та російських вчених кінця ХІХ –початку ХХ ст.;
б) районування України С.Рудницького;
в)соціально-економічне районування України В. Садовського.
2. Місце України в економічному районуванні Радянського Союзу.
3. Новітні схеми соціально-економічного районування України: В.А. Поповкіна, Ф.Д. Заставного. М.М. Паламарчука, О.І. Шаблія, М.Д. Пістуна, В.М. Гузєєва, С.І. Дорогунцова, П.О. Масляка.
4. Стратегія розвитку регіонів.


З пізнавальною метою географ і статистик К.І. Арсеньєв поділяв Росію на 10 “просторів’ (1818), з яких два – в межах України: Карпатський і Степовий. При цьому враховувались подібність губерній за кліматом, якістю земель і розвитком промисловості.
П.П. Семенов-Тян-Шанський в межах України (1880) виділив три “області” – Південно-Західна, Малоросійська, Новоросійська. Дещо пізніше, в 1911 р.,в праці “Торгівля і промисловість Європейської Росії по районах” він виділив 3 смуги – Південну гірнопромислову, Південну хліботоргівельну та Південно-Західну землеробну.
С.А. Рудницький також серйозно ставився до проблем районування. Відомі його практичні вислови щодо районування України Госпланом СССР.
В районотворенні визначальну роль відводив містам “невеликим огородним містам і містам з передмістями тип, який би творив сильне, активне, здорове неселення і давав би можливість гармонійного розвитку духовної сторони і індивідуальні якості”.
Щодо районування Госплану РСФСР, то за ним Україна ділилась на:1) Південно-західну область; 2) Південна гірничопромислова область.
Формування і виділення таких великих регіонів Рудницький визнавав анахронізмом, який не мав фізикогеографічних, ні антропогеографічного обгрунтування. Поділ не губернії також не відповідав потребам тогочасного Українського суспільства. Практично правильним він визнавав виділення округів, що формувались на основі природних та антропогенових критеріїв і рівності кількості населення – 300-600 тис. осіб в окрузі.
На основі історико-географічного принципу С.Рудницький поділив Україну на Правобережну, Лівобережну і Південну.
Проблема економічного районування України знайшла своє відображення і в творчій спадщині В. Садовського.
У працях “Районізація України”(1931),”Спроба районування України”(1931), “Нариси економіки Українських земель”(1935). В. Садовський зробив аналіз районувань дореволюційних і післяреволюційних часів. Так, було охарактеризовано праці К. Арсеньєва, А. Єрмолова, П. Семенова-Тян-Шанського, Д. Менделеєва, а з пореволюційних – П. Фоміна, І. Александрова, м. Гуревича. Всі вони характеризували українські райони з всеросійської чи всесоюзної (практично також всеросійської) точки зору.
В. Садовський критично ставиться до спроб районізації України, здійснених держпланом РСФСР у 1921 р., за яким Україна була поділена на два великі райони – Південно-Західний (хліборобський) і Південний (гірничопромисловий) на основі виробничого принципу “спеціалізації” у всеросійському масштабі. “Поділ України на дві економічні області політично оформлені в повноправні краєві виконкоми перш за все означав би ліквідацію України, як республіки, що було б при даній політичній кон’юктурі виявом політичної короткозорості і найбільшою політичною помилкою. Поділ України на дві економічні області означав би роз’єднання між західною, переважно селянською частиною України з промисловістю та сільськогосподарській сировині і східною, пролетарською з індустрією на промисловій сировині, що так само мусить бути визнано недоцільним”.
У своїх працях з районування В.Садовський врахував приналежність українських земель до різних держав. Закарпаття розглядається як окремий регіон (тогочасна територія Чехословаччини). Підрумунську Україну В. Садовський членує на Українську Бесарабію та Українську Буковину.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Аналіз соціально-економічного районування України. Концепція регіональної політики України

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок