Головна Головна -> Реферати українською -> Розміщення продуктивних сил -> Дослідження стану природно-гідротехнічних систем в басейніДніпра з метою оптимізації природокористування

Дослідження стану природно-гідротехнічних систем в басейніДніпра з метою оптимізації природокористування

Назва:
Дослідження стану природно-гідротехнічних систем в басейніДніпра з метою оптимізації природокористування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,97 KB
Завантажень:
267
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Дослідження стану природно-гідротехнічних систем в басейні
Дніпра з метою оптимізації природокористування


Просторово-часова організація географічних утворень, де проникають і тісно взаємодіють компоненти територіальних і аквальних комплексів, вимагає нестандартних підходів до їх оптимізації. Оскільки техногенна складова природно-гідротехнічних систем значно збільшує вплив і навантаження на аквальні ландшафтні комплекси, видозмінює їх та визначає подальші еволюційні зміни, то вивченню її складової повинно приділятися не менше уваги, аніж природній.
Одним із найменш досліджених з позицій ландшафтно-екологічої оптимізації ПГТС в басейні Дніпра є притоки першого порядку (за класифікацією Веліканова М., 1948), що мають штучно підтримуваний в пригирловій ділянці рівень води. Таких складних природно-гідротехнічних комплексів, що складаються із чітко вирізнених систем природного походження й гідротехнічних комплексів і які межують з водосховищами дніпровського каскаду – дванадцять. До них належать басейни таких середніх і малих річок як Ірпінь, Трубіж, Тясмин, Козинка, Вільшанка (частково зі стоком річки Рось), Золотоношка, Крива Руда, Павлівка, Леглич, Білозіра, Базавлук, Томаківка. Такі ПГТС є повністю регульованими, оскільки природний стік даних річок (у деяких випадках доповнений інфільтраційними водами з дренажних каналів) транспортується через захисні дамби спеціальними насосними станціями. Необхідно взяти до уваги той факт, що найбільш чутливими до впливу є саме пригирлові ділянки згаданих вище річок, оскільки вплив на гідрогеологічний та гідрологічний стан даних об‘єктів тут не є дуже складним через легку регульованість механічним способом.
Певний інтерес при дослідженні ПГТС такого типу зумовлений комплексом географічних і геоекологічних факторів, які визначають існування й розвиток схожих за будовою та способом роботи ПГТС в різних природних зонах. Окрім того, специфічність згаданих систем полягає в зарегульованості рівня води й витрат з використанням механічних пристроїв. В окремих випадках, як наприклад, захист криворізьких залізорудних родовищ чи населених пунктів з сільськогосподарськими територіями від підтоплення, використовуються повітряні компресорні станції (міста Марганець, Нікополь, Кременчук, Кам‘янка –Дніпровська, Ржищів, Велика Знам‘янка і т.д.). Створення ПГТС мало на меті мінімізувати негативний вплив гідрогеологічних процесів, які активізувалися внаслідок наповнення водосховищ. Це, насамперед, ерозійні та суфозійні процеси, прояви підтоплення, руйнування берегів тощо. Паралельно з цим, в даних ПГТС максимально враховано можливість підтримання в первинному стані корінних природних комплексів (наприклад, переливна дамба забезпечила збереження заплавних, періодично затоплюваних луків на лівобережжі в районі масиву "Бортничі – Вишеньки"). У даному випадку в результаті будівництва гідротехнічної споруди мінімізовано вплив водосховища й обмежено площу затоплення прибережних території внаслідок його заповнення. Разом з тим, залишено майже нетрансформований первинний ландшафт.
Як один із варіантів вивчення стану водогосподарських ПГТС з метою подальшої їх оптимізації може бути, наприклад, найбільша в басейні Дніпра природно-гідротехнічна система річки Тясмин. В ланшафтно-територіальному відношенні вона відповідає Вільшансько-Тясминському і Канівському прибережно-водосховищним ландшафтним районам лівобережної провінції. Створена в долині річки Тясмин ПГТС має площу 16,5 тис. га (290 тис. га – загальна площа території, що захищаються від підтоплення на 24 масивах в басейні Дніпра). Останнє відзначає значну ландшафтоутворюючу роль даного регіону, навіть і без урахування впливу Кременчуцького водосховища, спонукає для розгляду даної території в якості репрезентативної ланки геосистем такого типу для лісостепової зони і, з точки зору значного антропогенного навантаження даного регіону, показує необхідність оптимізації природокористування. Адже комплексна екологічна оцінка стану басейнів річок – притоків Дніпра показала, що немає жодного басейну, стан якого можна було б класифікувати як добрий.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Дослідження стану природно-гідротехнічних систем в басейніДніпра з метою оптимізації природокористування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок