Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> ФУНКЦІОНУВАННЯ КОЛЬОРОНАЗВ У ПОЕЗІЯХ М РИЛЬСЬКОГО як вияв МЕНТАЛІТЕТУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

ФУНКЦІОНУВАННЯ КОЛЬОРОНАЗВ У ПОЕЗІЯХ М РИЛЬСЬКОГО як вияв МЕНТАЛІТЕТУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

Назва:
ФУНКЦІОНУВАННЯ КОЛЬОРОНАЗВ У ПОЕЗІЯХ М РИЛЬСЬКОГО як вияв МЕНТАЛІТЕТУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,14 KB
Завантажень:
372
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 821.161.2 811.161.2'42
Марчук Л.М
Кам 'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка
ФУНКЦІОНУВАННЯ КОЛЬОРОНАЗВ У ПОЕЗІЯХ М РИЛЬСЬКОГО як вияв МЕНТАЛІТЕТУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ
На шкалі кольорів спостерігаємо таке: на всіх ділянках, які співвідносяться з основними прикметниками кольору, відомими в українській мові, гранично насиченими є ті, які знаходяться на середині шкали, на відрізку, який відповідає червоному кольору. Відхилення в один бік приводить до додавання зеленого кольору: з'являється червоно-оранжевий, оранжевий, оранжево-жовтий, жовтий, жовто-зелений, зелений; додавання синього спричиняє перехід у фіолетовий. Проте уживання таких кольорів автором поезій чи прози (у нашому дослідженні М.Рильським) указує на особливе ментальне сприйняття довкілля та вироблення власного стилю.
Ключові слова: кольоризми, колірні слова, домінанта, ментальність ознаки.
Вивчення мови поетичних творів та визначення засобів їх стилістичного аналізу - це проблеми, яким присвячено низку досліджень (В.В.Виноградов, Г.О.Винокур, В.П.Дроздовський, С.Я.Єрмоленко, В.А.Кухаренко, Л.А.Лисиченко, Л.О.Ставицька та інші). Але ще недостатньо студій, присвячених вивченню художньої мови та ідіостилю конкретних митців (Т.С.Мейзерська, А.К.Мойсієнко, Н.М.Сологуб. С.В.Форманова та ін.).
Нові напрямки дослідження тексту зреалізовані у нових підходах щодо аналізу мовних одиниць, які раніше однозначно розглядалися лінгвістами традиційно. Це стосується перед усім тих одиниць, які функціонують у певній галузі лінгвістики - лексикології, стилістиці, морфології тощо. Багатоаспектний аналіз передбачає вихід за межі вузького розуміння природи і статусу мовної одиниці.
Проблема прикметників на означення кольору цікавила мовознавців давно. Літературний твір - це не просто сукупність образів, а й сам образ - результат симбіозу Слова, Кольору та Звуку. Іван Франко у трактаті «Із секретів поетичної творчості» [7, с. 405] зауважував: «Коли поет береться малювати, він робить це не фарбами, а торкає наші різні чуття, викликає в душі образи різнорідних значень, але так, щоб вони тут же зливалися в одну органічну й гармонічну цілість».
Лексеми, що номінують кольори, стають джерелами національно-культурної інформації, репрезентантами певної ментальності, мовної картини розмаїтого світу цього народу.
Символіка кольору завжди відігравала важливу роль у житті кожного народу. Натрапляємо на неї в міфології, народних обрядах, богослужінні, мистецтві, національних ідеалах краси і гармонії, емблемах, геральдиці тощо.
Для кожного народу, як і для індивіда, існують домінантні кольори, які Колесникова І. класифікує таким чином: універсальні (сакральні для більшості народів); народні або фольклорні (для кожної окремої культури); індивідуально-національні (узвичаєнні значення кольорів, зафіксовані в національних тлумачних словниках); індивідуально-авторські (суб'єктивні уявлення окремої людини, зафіксовані в творах художньої літератури); термінологічні (значення кольорів, що використовується в науковій літературі)1.
Універсальні. Відомо, що сакральним кольором у всіх культурах світу був білий колір, антиподом якому виступав чорний. Кожен із відомих кольорів викликав несхожі асоціації, хоча існували й спільні. Так, червоний асоціювався з кров'ю, золотий - з багатством, жовтий - із сонячним світлом, зелений - з життям і природою, блакитний, голубий, синій - з небом і морем, коричневий - із землею /для українця - чорний/, срібний - з Місяцем. Це кольори, що об'єднують людство.
Для багатьох назв кольорів характерна протилежність символіки, наприклад, білий - чорний.
Священним для українців споконвіку був білий колір, про що свідчить ім'я давнього бога - Білобога [6, с.29]. Це колір національного житла - хат-білянок, образ яких зустрічається в поетичних творах.
«Там ото, де з білих димарів Дим угору зноситься рожевий» /102/.
Народні, або фольклорні назви, зафіксовані в казках піснях, міфах і т.ін., які часто функціонують у художніх творах. Це зв 'язок з минулим, промовиста картина світу, залишена у спадок предками.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ФУНКЦІОНУВАННЯ КОЛЬОРОНАЗВ У ПОЕЗІЯХ М РИЛЬСЬКОГО як вияв МЕНТАЛІТЕТУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок