Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> “І.М.Стешенко – визначний організатор української національної школи”

“І.М.Стешенко – визначний організатор української національної школи”

Назва:
“І.М.Стешенко – визначний організатор української національної школи”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,60 KB
Завантажень:
163
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
“І.М.Стешенко – визначний організатор української національної школи”
 


СТЕШЕНКО ІВАН МАТВІЙОВИЧ (псевд., І.Сердешний, І.Степура, І.Січовик, Світленко; 24.6.1873-ЗО.7.1918)-громадсько-політичний діяч, педагог, літературознавець, письменник. Дійсний член НТШ з 1917.
Народився у Полтаві. Закінчив Полтавську класичну гімназію. У 1892-96 навчався на історико-філологічному ф-ті Київського ун-ту.
У Києві познайомився з родинами Старицьких, Лисенків, Косачів. Був членом літературно-мистецького гуртка “Плеяда”. За сприяння О.Кониського видрукував у Львові українською мовою “Метаморфози” Овідія та власну поему “Мазепа” (1896).
У 1896 СТЕШЕНКО разом з М.Коцюбинським, П.Тулуб, П.Тучапським, М.Ковалевським став засновником однієї з перших українських соціал-демократичних організацій. Після закінчення ун-ту працював лектором Фундуклеївської жіночої гімназії, але за політичну діяльність був заарештований і висланий з Києва. Згодом СТЕШЕНКО був обраний членом Київської старої громади, брав участь у роботі РУП, належав до Української демократичної партії, пізніше-УСДРП.
Протягом 1897-1900 перебував на Чернігівщині, де займався перекладацькою та науковою працею.
Досліджував творчість П.Котляревського, критично відредагував його поему “Енеїда”. У 1898-1900 видав кілька спеціальних досліджень (“Поэзия И.П.Котляревского”, “И.П.Котляревский, автор украинской “Энеиды” та ін.). У 1899 і 1901 побачили світ збірки його поезій “Хуторні сонети” і “Степові мотиви”. Через заборону викладацької діяльності працював в управлінні Південно-Західної залізниці, згодом - у Київській міській думі. У 1907 повернувся до викладацької роботи, викладав історію української та західноєвропейських літератур у Київській комерційній школі, на Вищих жіночих курсах, у Музично-драматичній школі М.Лисенка.
У цей час СТЕШЕНКО опублікував ґрунтовні наукові розвідки (“Історія української драми”, 1908; “Украинские шестидесятники”, 1908), досліджував творчість українських письменників О.Стороженка, М.Гоголя, Лесі Українки, Панаса Мирного, М.Старицького, М.Коцюбинського, П.Куліша. Уклав разом з дружиною О.Стешенко українсько-російський словник (1909). У 1908 був обраний секретарем, а згодом - товаришем голови Українського наукового товариства у Києві. У 1913-14 редагував педагогічний часопис “Сяйво”, який видавали СТЕШЕНКОРусова, В.Прокопович та Д.Антонович.
У 1915 СТЕШЕНКО очолював Тетянинську гімназію для біженців, в якій навчалися діти галичан, насильно вивезених до Києва під час окупації Галичини російською армією. У 1914-18 вийшли друком ґрунтовні дослідження творчості Т.Шевченка (“Т.Шевченко яко великий митець слова”, 1914; “До характеристики творчості Т.Шевченка”, 1915; “Життя і твори Т.Шевченка”, 1918 та ін.).
У 1917 СТЕШЕНКО виступив одним із організаторів Української Центральної Ради, керував роботою шкільної і редакційної комісій УЦР, входив до складу Малої Ради. У 1917-18 очолював рух за українську школу, здійснював керівництво діяльністю Товариства поширення шкільної освіти в Україні.
З червня 1917 призначений генеральним секретарем освіти. Пребуваючи на цій посаді, СТЕШЕНКО рішуче проводив українізацію шкільництва, сприяв виданню українських підручників і навчальних програм, організації українських гімназій (зокрема, з 39 відкритих у 1917 гімназій 25 були сільськими) та курсів українознавства.
Після відставки кабінету В.Винниченка працював головним інструктором Міністерства освіти.
З відновленням української державності з’явилася потреба вироблення зводу чітких правил орфографії, обов’язкових для всіх та офіційно затверджених.
Перший міністр освіти Центральної Ради І.Стешенко 1917 р. доручив І.Огієнкові — професору Київського університету — скласти короткі правила українського правопису.
Основоположні засади освітньо-наукової політики були закладені саме Центральною Радою.
На доказ - спочатку окремі джерела та факти: ще 26 червня 1917 року була створена µрунтовна програма національної системи освіти та підготовки кадрів для неї.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: “І.М.Стешенко – визначний організатор української національної школи”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок