Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Трагедія екзистенційного не вибору (на матеріалі «Щоденника страченої» М.Матіос)

Трагедія екзистенційного не вибору (на матеріалі «Щоденника страченої» М.Матіос)

Назва:
Трагедія екзистенційного не вибору (на матеріалі «Щоденника страченої» М.Матіос)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,81 KB
Завантажень:
251
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 82.0.+82.321.1
О.В.ВІрич
Трагедія екзистенційного не вибору (на матеріалі «Щоденника страченої» М.Матіос)
У статті досліджується значення проблеми вибору та екзистенціалу собівідповідності в бутті героїні, акцентується увага на психічних передумовах формування своєрідного типу екзистенції героїні.
Ключові слова: екзистенція, буття, модус розсіяння, модус концентрації.
Якщо взяти за основу думку Г.С.Сковороди про духовність як умову істинного народження людини, то можна твердити, що втрата духовності веде до її загибелі, а отже й втрати істинного життя. Адже саме це глибинноособистісне, духовнодушевне існування конкретної людини в оточуючому світі, її реакції на виклики цього світу та осмислення себе і свою місця в ньому й становлять, власне, те ядро, що робить людину неповторною, єдиною в своєму роді духовною істотою.
Оскільки розгляд конкретно існуючого буття конкретно існуючою індивіда («єдиного») у даному конкретному хронотопі (М.Бахтін), буття «тут і зараз» («Dasein») є предметом екзистенційного дискурсу, то саме в межах цього дискурсу розглянемо драму страченого життя головної героїні психологічної розвідки М.Матіос «Щоденник страченої» та розкриємо причини її життєвої катастрофи.
Для досягнення поставленої мети слід реалізувати наступні завдання:
з'ясувати психічні передумови формування своєрідного типу екзистенції героїні;
розкрити значення проблеми вибору та екзистенціалу собівідповідності в бутті героїні.
Творчість М.Матіос стабільно в центрі уваги критиків та літературознавців. Вона була предметом дослідження С. Жили, Б.Червака, Я.Голобородька, Р.Харчук, а також численних відгуків у пресі, на Інтернетсайтах.
У ряді досліджень певна увага приділена розгляду окремих проблем і під кутом зору екзистенційного філософування: так в дисертації І.ЛНасмінчук, присвяченій особливостям індивідуального стилю письменниці, цілий розділ присвячено жіночій екзистенції [8].
Проте, на нашу думку, ця проблема потребує більш глибокого, системного розгляду.
Говорячи про системність у застосуванні екзистенційнофілософської парадигми слід враховувати той факт, що сама ця філософія як така, що осмислює конкретне буття «тут і зараз» конкретною індивідуума в його неповторності на відміну від раціоналістичних типів філософування, не є і бути не може систематичною стрункою теорією. Думається, що найоптимальнішим і найбільш ефективним при дослідженні екзистентних аспектів буття героїні «Щоденника страченої» буде аналіз цього образу в дискурсі наміченого ще Блаженним Августином, започаткованого Б.Паскалем та детально розробленого С.К'єркегором вчення про два модуси буття: модус розсіяння (розпорошеності) та модус концентрації (зібраності), кожному з яких відповідає певна стадія існування, що протікає в певному хронотопі.
Обидва модуси буття пов'язані у С.К'єркегора з основним поняттям його філософії поняттям вибору. Людиною, вважав філософ, можна стати тільки через вибір самого себе. «Людина це та, що вибрала себе» [2, с.251]. З цією тезою данського мислителя солідаризуються й інші філософиекзистенціалісти.
Вибрати себе людина може лише в межах зібраності, концентрації своєї екзистенції довкіл єдиного центру, яким є суть людини, її особистість, її «місце в бутті». Вибір свого місця в бутті пов'язаний з поняттям відповідальності. «Вибрати саму себе значить воістину і свідомо взяти на себе відповідальність за всяке діло і слово» [2, с.305]. З цим основним актом абсолютного вибору пов'язані всі інші вибори, які людині приходиться неодноразово робити в житті і відповідати за них. Але всі вони, навіть такі, що знаменують важливі етапи в житті людини, є наслідком того основного абсолютного вибору вибору себе самого і свого місця в бутті. Якщо цей абсолютний вибір не зроблено, то буття людини є штучним, не дійсним.
Отже, існування в модусі розсіяння, коли людина охоплена колом буденних проблем, чи зваблюється тим, що знаходиться ззовні, в просторі поза нею, вона все далі відходить від самої себе, бо, як каже, К'єркегор, «життя не дає людині опам'ятатися й зосередитись на самій собі» [2, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Трагедія екзистенційного не вибору (на матеріалі «Щоденника страченої» М.Матіос)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок