Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Іван Франко (1856—1916)

Іван Франко (1856—1916)

Назва:
Іван Франко (1856—1916)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,38 KB
Завантажень:
426
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Іван Франко (1856—1916)


Іван Якович Франко — геній української нації, великий майстер українського слова, творчість якого становить цілу епоху в розвитку національної культури кінця XIX — початку XX ст.
Народився Іван Якович 17 серпня 1856 р. в с. Нагуєвичі Дрогобицького повіту (Львівська область). Навчався у початковій (1862—1863) і «нормальній» (1864—1867) школах та в Дрогобицькій гімназії (1867—1875). Після закінчення гімназії вступає на філософське відділення Львівського університету. З успіхом навчається, займається самоосвітою, громадською роботою, літературною діяльністю. Входить до складу журналу «Друг», бере участь у виданні літературного альманаху «Дністрянка» (1876). За активну політичну діяльність І. Франка вперше заарештовують у 1877 р. на дев’ять місяців. Саме у в’язниці з’являються його шедеври політичної лірики — «Товаришам із тюрми» та «Гімн». Вдруге його посадили до в’язниці на три місяці, після чого Франка було відправлено в рідне село під поліцейський нагляд.
У 1878 р. разом з М. Павликом Іван Якович засновує журнал «Громадський друг», який невдовзі заборонили. Франко займається вивченням марксизму, продовжує свою видавничу, літературну і перекладацьку діяльність. Важливе місце посідає його громадська і журналістсько-публіцистична праця. У робіт-ничій газеті «Praca» він був (з грудня 1878 р. ) її фактичним редактором.
Більша частина творів І. Франка друкувалася в журналі «Світ» (1881—1882), а також у народовських — газеті «Діло» й журналі «Зоря». Протягом 1881—1888 років письменник зробив вражаюче багато. У 1887 р. вийшла збірка «З вершин і низин», що було найвидатнішим явищем в українській поезії після «Кобзаря» Т. Шевченка. Та власті не припиняли переслідування, і у 1889 році він втретє був заарештований на три місяці.
Весь час І. Франко плідно працює. З-під його пера виходить багато прозових, поетичних, драматичних творів, публіцистичних статей. Починаючи з 1901 р., він щорічно виїжджає в гуцульське село Криворівня, куди за неписаною традицією влітку з’їжджались М. Коцюбинський, Леся Українка, О. Коби-лянська, В. Гнатюк, В. Самійленко. Вони багато працювали, ра-дились, дискутували.
У 1906 р. Вчена рада Харківського університету присвоїла йому без захисту ступінь доктора словесності.
Тим часом переслідування письменника продовжуються. Видатного вченого, доктора наук не допускають до викладання у Львівському університеті.
Останні роки життя І. Франка були затьмарені тяжкою недугою, але письменник наполегливо працює. І. Франко бачив своє щастя, свою життєву мету в боротьбі за кращу долю народу. Сорок років він трудився на ниві рідної культури. 28 травня 1916 року І. Франко помер, похований на Личаківському кладовищі у Львові.
Громадсько-політична, журналістсько-видавнича діяльність І. Фран-ка органічно поєднувалася з його письменницькою діяльністю. За своє життя він видав дев’ять поетичних збірок: «Балади і розкази», «З вершин і низин», 2-ге видання «З вершин і низин», «Зів’яле листя», «Мій Ізмарагд», «Із днів журби», «Semper tiro», «Давнє й нове», «Із літ моєї молодості»; поеми: «Панські жарти», «Смерть Каїна», «По-людськи», «Іван Вишенський», «Лісова ідилія», «Страш-ний суд», «Мойсей» та ін. Ним створено 100 оповідань і 10 повістей та романів: «Петрії і Довбушуки», «Захар Беркут», «Лель і Полель», «Для домашнього огнища», «Основи суспільності», «Пе-рехресні стежки», «Не спитавши броду», «Великий шум», «Воа соnstrictor», «Борислав сміється». І. Франко не лише великий поет, прозаїк, а й драматург. Драматичні твори «Сон князя Святослава», «Украдене щастя» є оригінальним явищем в українській драматургії. А своїми науковими працями Франко збагатив світове літературознавство, соціологію, філософію, педагогіку, етнографію, мистецтвознавство, лінгвістику, економіку та інші суспільні та гуманітарні науки. Спадщина письменника вийшла 50-томним зібранням творів.
Політична лірика І. Франка відкриває нову сторінку в розвитку української літератури.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Іван Франко (1856—1916)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок