Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Декілька зауваг до проблеми міфу Василя Стуса

Декілька зауваг до проблеми міфу Василя Стуса

Назва:
Декілька зауваг до проблеми міфу Василя Стуса
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,71 KB
Завантажень:
275
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Декілька зауваг до проблеми міфу Василя Стуса


Як відомо, перша умова безсмертя - смерть. Роман Корогодський свого часу зазначив: "Він ... великий поет, але не слово стало національною зброєю, а його героїчний чин. І смерть" [1,117]. Здається, чи не найтиповішим поясненням популярності Стуса серед загалу є його героїчна смерть за Україну. Дивно, але "життя за Україну" в такому випадку залишається поза увагою.
Дослідники мусять прийняти реальність такою, якою вона є: героїчне життя Стуса, його біографія завжди тяжітимуть над його текстами. Це не одинична доля обраних постатей, що мусять стати національним символом. Це незворотня тенденція в літературі - прагнення читача порівняти особистість автора і його творчість, зацікавленість біографією письменника як один із допоміжних факторів рецепції його доробку. І в цьому немає нічого надзвичайного. Письменника цікавить образ читача, і твір не створюється безвідносно до уявної фігури рецепієнта. Читача ж цікавить образ автора, нехай "олітературнений", нехай узгоджений з основними тенденціями в творчості, але живий, справжній, до якого можна доторкнутися. Але іноді ситуація складається так, що "створюється трагічна ситуація ліплення "німбу боженьки" з того, хто впродовж усієї творчості переступав грані та рушив канони" [2,4]. Коли є непересічна постать, читацький загал не може без крайнощів. Йому легше малювати в своїй уяві бунтаря, або заглибленого до останку у творчість письменника. Постать митця, твори якого виділено з-поміж інших, надзвичайно важко поєднувана з можливістю побачити у ній звичайну людину. Звичайне залишилось поза рамками виділеного літературного та ідеологічного продукту. Графомани не потребують примату "життєтворчості". Для них наближення до свого реального образу лише підтверджуватиме літературне здрібніння. Визнані ж таланти несуть тягар слави, їм легше поміняти полюси свого сприйняття, ніж укластись у образ "звичайного літератора". Прикро, коли ця природня зацікавленість звертається насамперед на моменти, що супроводжують творчість, роблячи її вторинною, своєрідною перепусткою в музей воскових фігур. А факт залишається фактом: "Життя, протистояння тоталітарній системі та смерть Василя Стуса в карцері табору суворого режиму зробили його своєрідним символом незламності українського духу та його прагнення до свободи" [3,22]. Цілком об'єктивна символізація постаті Стуса як громадянина не може бути головною підставою для визнання його мистецького генія. До останнього мають ще долучитись фахівці-літературознавці. Нажаль, частина з них, цілком чесно бажаючи висвітлити його літературні здобутки, намагається перед цим, або паралельно з цим перемогти ідеалізацію соціальну. Звичайно, це не є об'єктивним. Не обов'язково ламати вулик, щоб дістати з нього меду. Спекуляції з боку будь-яких організацій, будь-яких осіб - це факт нашого життя  і, нажаль, незмінний. Символи та міфи, як ущільнені та концентровані носії певної ідеї і створюються для їх використання. Справа в тому, з якою метою і наскільки чистими руками здійснюються ці операції.
Занепокоєність дослідників, треба визнати, має підстави. В умовах нашої молодої демократії спостерігається схильність до швидкого створення кумирів. Найсумнішим є те, що цей процес часто супроводжується ігноруванням людської суті міфологізованої постаті, пристосуванням його авторитету до конкретної історичної ситуації, якщо не до конкретної політичної мети. Життя і смерть здатні перевернути образ людини з ніг на голову, а біографія стає легким хрестоматійним матеріалом , що дозволяє відмахнутись від конкретної людини, конкретного характеру. Отже достатньо актуальною є проблема сприймання Василя Стуса. Відмовитись від всього, ним зробленого, ми не маємо права. В акцентованому очікуванні М.Коцюбинської на вдячного критика та дорослого до здатності розуміти читача проглядається надія на реальне доростання читацького загалу до рівня, що дозволить сприймати суперечливі оцінки без шкоди для самого чистого і глибокого явища.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Декілька зауваг до проблеми міфу Василя Стуса

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок