Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Радянський режим проти українського національно-визвольного руху в західній Україні

Радянський режим проти українського національно-визвольного руху в західній Україні

Назва:
Радянський режим проти українського національно-визвольного руху в західній Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,93 KB
Завантажень:
267
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Радянський режим проти українського національно-визвольного руху в західній Україні


Серед головних постулатів Радянської Конституції 1936 року, що визначали державну будову СРСР,були проголошення повної рівноправности всіх народів у всіх сферах державної діяльносте, принципу єдности державної влади й повновладдя представницьких органів та визнання права націй на самовизначення. Проте особливість режиму полягала в тому, що основні закони країни найчастіше мали лише декларативний характер. Паралельно виходили й набували всесильного значення нормативні акти, які реально визначали життя країни.Характер суспільного ладу та державного правління в СРСР зумовив прагнення останнього до унітаризму. Диктат комуністичної ідеології як теоретичної основи побудови держави і,як наслідок,абсолютна централізація керування за відсутносте саморегулюючих систем громадського життя на місцях як елемента демократизму потребували від усіх суспільних структур і процесів певної уніфікації й одноманітности — починаючи з економіки й закінчуючи культурою, в тому числі національною. Національна ж неоднорідність Радянської держави, з інтересами, що випливали з неї, не вписувалася в таку полі-тико-ідеологічну систему ще й тому,що розбудова комунізму здійснювалася в країні, яка прагнула зберегти території, що дісталися їй у спадщину від Російської імперії. До того ж, більшовицька революція була суто російським «досягненням» і на підлеглі колишньому ім-перському центрові землі поширювалася насильницьким шляхом.
Народи, що жили на цих землях до початку XX століття, пройшовши довгий шлях формування національної свідомосте, вступили в стадію боротьби за свої права. Ця обставина, а також те, що, за теорією класиків марксизму, побудова комуністичного суспільства можлива тільки в масштабах усього світу, пояснює декларативно-демократичний характер розв'язання національного питання. Реально ідеологічні й загальнодержавні інтереси були в СРСР єдиними визнаними цінностями. Порушення національного питання, національна самосвідомість сприймалися режимом як загроза його цілісності, а отже — існуванню. Саме ці два чинники: успадкування імперських традицій царської Росії і прагнення до поширення соціалізму на інші народи — й визначали дволикий характер міжнаціональних взаємовідносин у СРСР. До 1930-х років радянський режим остаточно сформував своє ставлення до національного питання й оформив його у відповідних діях. Усе національне так чи так звинувачувалося в «націоналізмі», найчастіше з додаванням визначення «буржуазний». Апогеєм національного геноциду став Голодомор 1932—1933 років, цілеспрямовано організований в Україні, кількість жертв якого, за деяким джерелами, сягає 10 млн.осіб.
Антинаціональний характер комуністичного режиму, його насильницьке поширення на територію України зумовило ставлення до нього українців. Проте в організовані форми це ставлення вилилося тільки в західній частині України, яка після першої світової війни потрапила до складу Польщі,Чехословаччини й Румунії,а отже,уникнула тиску радянської репресивної машини. Очолили цей рух представники української політичної еліти, котрі опинилися після встановлення в Україні радянської влади в еміграції. Сприяло росту національного руху й проведення польським та румунським урядами антиукраїнської політики, яка, щоправда, не досягла рівня радянських репресій,проте найрадикальніші українські політичні партії та громадські організації були змушені працювати в підпіллі. Серед таких була й Організація українських націоналістів (ОУН), створена 1929 року у Відні на основі Української військової організації та інших об'єднань націоналістичного спрямування.Радянський уряд уважно стежив за подіями, що відбувалися в Західній Україні, природно сприймаючи зростання національного патріотизму в регіоні як загрозу власній державній цілісності. Саме тому 1938 року радянським режимом було зорганізовано вбивство у Роттердамі лідера ОУН Є.Коновальця.
Після приходу 1939 року радянських військ у Західну Україну терор був спрямований у першу чергу проти всього, що потрапляло під визначення «націоналізм».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Радянський режим проти українського національно-визвольного руху в західній Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок