Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Маркіян Шашкевич (1811—1843)

Маркіян Шашкевич (1811—1843)

Назва:
Маркіян Шашкевич (1811—1843)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,26 KB
Завантажень:
441
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Маркіян Шашкевич (1811—1843)


Маркіян Семенович Шашкевич — видатний письменник 30—40-х років ХІХ століття, літературна творчість та прогресивна діяльність якого стала важливим суспільним фактором, що визначив дальшу демократичну тенденцію культурного розвитку на західноукраїнських землях.
Протягом століть Галичина та Буковина перебували в складі Австрійської імперії, а Закарпаття — у складі Угорщини. В Австрії та Угорщині жорстоко придушувались: всяка жива думка, волелюбні прагнення, культивувались старі, віджилі традиції та звичаї. Прагнучи увічнити панування на західноукраїнських землях, австрійський уряд проводив політику денаціоналізації українського населення. З цією метою поширювалась реакційна література, були намагання утвердити в письмі латинський алфавіт. У Львівському університеті викладання провадилось латинською, німецькою, польською мовами та частково «язичієм», яке становило суміш елементів польської, української, російської та церков-нослов’янської мов і називалось «руською» мовою. Але в 1813 році по всіх навчальних закладах Галичини викладання і цією мовою було заборонено.
Усе це затримало розвиток культури, літератури на західноукраїнських землях. У той час, коли в Наддніпрянській Україні уже існувала велика література, представлена творами Котляревського, Квітки-Основ’яненка, Гулака-Артемовського, Гребінки і особливо Шевченка, тут тільки-но пробивалися перші паростки літературного життя.
У 1832 році розгортає свою культурну й літературну діяльність гурток передової української молоді на чолі з М. Шашкевичем, Я. Головацьким, І. Вагилевичем, так званою «Руською трійцею». Учасники гуртка збирали зразки усної народної творчості, вивчали історію України, писали літературні твори. У 1833 році гурток упорядкував першу рукописну збірку українською мовою «Син Русі». Збірка була пройнята волелюбними ідеями, глибоким співчуттям до народу, палким бажанням допомогти йому поліпшити життя. Та цензура не дозволила друкувати збірку.
Нову літературну збірку з фольклорних матеріалів і оригінальних віршів було вирішено назвати «Зоря». Але й на цей раз цен-зура не дозволила видати книжку. Особливо гостре заперечення цензури викликала стаття про Богдана Хмельницького. Галицький митрополит убачав небезпеку її видання передусім у тому, що вона посіє антиавстрійські настрої серед українців. Збірку «Зоря» було видано в 1837 році в Будапешті під назвою «Русалка Дністровая». Поява цієї збірки стала визначною подією в розвитку української літератури. Адже вона знаменувала собою народження нової української літератури в Галичині. Створена в умовах національного гніту та жорстокого соціального гноблення українського народу в Галичині, вона відстоювала його права на існування, на розвиток мови, літератури, національної культури. Така цілеспрямованість «Русалки Дністрової» викликала урядові репресії: більшу частину тиражу, 900 із 1000 примірників, було конфісковано. Австрійський уряд заборонив розповсюдження збірки, ця заборона тривала до 1848 року, коли в Наддністрянській Україні було скасовано кріпацтво.
Ініціатором видання «Русалки Дністрової» був талановитий поет Маркіян Семенович Шашкевич. Він народився 6 листопада 1811 року в селі Підліссі на Львівщині, в родині священика. Навчання розпочав у сільського дяка, потім вчився у народній школі в місті Золочів, а згодом у гімназії в Бережанах. У 1829 році Маркіян Шашкевич вступив до Львівської духовної семінарії, та 1830 року його було виключено за вільнодумство. Почався період самоосвіти. Юнак знайомиться з «Енеїдою» І. Котляревського, зі збірками українських народних пісень, а також з літературою та народною творчістю західних і південних слов’ян. Шашкевич збирає український фольклор, розшукує старі рукописи, вивчає рідну мову, порівнює її з іншими слов’янськими мовами. По слідах Шашкевича йшли його товариші — Яків Головацький та Іван Вагилевич. «Руська трійця» виступила зі своїм літературним маніфестом. Кілька нарад Шашкевич і товариші присвятили справі літературної мови.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Маркіян Шашкевич (1811—1843)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок