Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Поет, культуролог і дослідник літератури – Яр Славутич

Поет, культуролог і дослідник літератури – Яр Славутич

Назва:
Поет, культуролог і дослідник літератури – Яр Славутич
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,83 KB
Завантажень:
402
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Поет, культуролог і дослідник літератури – Яр Славутич


Місце народження будь-якої історико-культурної постаті (державного або громадського діяча, вченого, митця, письменника тощо) виглядає інколи важливою інтерпретаційною проблемою, що становить значення як для неї, так і для її дослідників. Місце народження – це першородний зв’язок зі світом, перший досвід відчуття рідної, “своєї” землі, початкові й початкуючі кроки зростання. Це й перші символи майбутньої долі.
Під цим кутом зору викликає інтерес постать поета, літературознавця, педагога, культуролога, українознавця, дослідника української діаспори Яра Славутича.
У його долі, творчій манері, поетичному, науковому й публіцистичному слові наявні традиції та якості, що беруть свій початок від М.Некрасова, О.Солженіцина, М.Зерова й “неокласиків”, взагалі від синтезу послідовно реалістичної художньої культури й неокласицистичного сприйняття реальності.
В статті “У дзеркалі життя й літератури” (з такою назвою вона вийшла у мельбурнському варіанті, 1982; у київсько-едмонтонському – під назвою “Яр Славутич: Короткий біографічно-літературний портрет”, 1997) Дмитро Чуб чітко й однозначно надає вихідні дані про нього:
“Народився Яр Славутич 11 січня 1918-го року на хуторі Жученки, колишньому козацькому зимівнику, поблизу села Благодатного на північній Херсонщині (кілька кілометрів на захід від села Гурівки). Батько походив із козацької шляхти, мати – проста селянка. Серед предків Славутичевого батька – низка видатних постатей, військовиків, що відзначились у битвах проти татар, і культурних діячів ще з часу гетьманів Б.Хмельницького та І.Мазепи”.
Однак не все так просто з визначенням територіальної “прописаності” цього вченого й поета. Д.Чуб щодо місця його народження використовує означення “північна Херсонщина”, хоча у теперішньому адміністративному розподілі це територія іншої області.
Сам Яр Славутич детальніше і більш проблемно фіксує свою територіальну приналежність. У “Слові до моїх долинських земляків” (1991) він вважає за необхідне прокоментувати такий історико-географічний момент: “…Хочу уточнити, що я народився в межах колишньої Херсонської губернії. Тепер те місце, де процвітав хутір Жученки, належить до Новошевченківської сільради Долинського району Кіровоградської області, – і робить цікавий висновок, що має безпосереднє відношення до проблематики й принципу відбору матеріалів у цій “протаврійській” книжці. – Тому я і херсонець, і долинець – за вужчим визначенням, а історично – запорожець”. Важли- вою виглядає та обставина, що відомому письменникові й науковцеві небайдужа його територіальна причетність, що вона є для нього знаковою величиною. Симптоматично, що сам Яр Славутич зараховує себе до постатей Таврійської землі (у широкому плані) й пишається своїм народженням на історичній Херсонщині, що мені неодноразово доведилося спостерігати під час його регулярних відвідин Херсона у 90-ті роки. Це дає підстави увести його ім’я, постать до галереї образів цього дослідження.
Яр Славутич (Григорій Жученко) – багатогранна особистість. До характеристики його постаті докладають чимало означень, епітетів, образних порівнянь. Масштабну (за рахунок патетики й експресивності) оцінку його діяльності й значення дав Юхим Красноштан такими паралелями й узагальненнями: “Відомо, що Тараса Шевченка влучно називають Кобзарем, Івана Франка Каменярем, Олеся Гончара Прапороносцем. Я назвав би Яра Славутича, без вагання, Правдоносцем України. Його ім’я та інших славетних повинне увійти в Пам’ятну Книгу, що увічнює найзаслуженіших українців, його творчість – у золотий фонд українського письменства, а його підручники – в осяги новітньої української педагогіки”.
У цій розвідці аналізу підлягає один з аспектів його діяльності як науковця. 
Яр Славутич – доктор філософії та літературний критик, суб’єктивний у найкращому сенсі цього слова.
Літературознавець, як і митець, завжди прагне писати про те, що йому найближче за духом й уподобаннями.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Поет, культуролог і дослідник літератури – Яр Славутич

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок