Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> М. ДРАЙ-ХМАРА ПРО ЧИННИКИ ПРОЗИ Л.ЯНОВСБКОЇ

М. ДРАЙ-ХМАРА ПРО ЧИННИКИ ПРОЗИ Л.ЯНОВСБКОЇ

Назва:
М. ДРАЙ-ХМАРА ПРО ЧИННИКИ ПРОЗИ Л.ЯНОВСБКОЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,96 KB
Завантажень:
59
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 82-3
Біляцька В.П., Тішкіна О.М.
Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара
М. ДРАЙ-ХМАРА ПРО ЧИННИКИ ПРОЗИ Л.ЯНОВСБКОЇ
У статті розкривається філософський аспект художнього часу як важливого сюжетного й змістовного чинника у творенні моделі системи образів оповідань Л.Яновської «Злодійка Оксана», «Смерть Макарихи», «Зарік Горпини», «Душа», «Горе».
Ключові слова: чинник, художній час, темпоральність, персонаж, оповідання.
Серед наукових праць М.Драй-Хмари є невелика стаття «Любов Яновська», присвячена 25-річному ювілею письменниці, авторки близько 100 оповідань, повістей, романів, значна частина яких не була надрукована за її життя. Кореспондована думка М.Драй-Хмари про приналежність Любові Яновської до «другорядних письменників» відкинула на маргінеси прагнення цілісного висвітлення її доробку. Проте, автор писав, що ім'я письменниці пройшло непомітним і незрозумілим для покоління, і такі як вона у «другорядності» «краще одбивають життя своєї доби, ніж так звані корифеї» [5,с.295].
Визначаючи чинники прози, у якій «таємниця злиття» письменниці з її «творінням», М.Драй-Хмара акцентує на «філософській перевазі» творчості Любові Яновської, розкритті філософського підходу до життя. Тому ми, взявши на озброєння думку неокласика про філософський чинник, розкриємо темпоральність, як семантичну категорію часу, «що охоплює всі його значеннєві різновиди», а індивід членує час на «відтінки, що можуть минати повільно або пришвидшено залежно від суб'єктивного сприйняття» [5, с. 295] в її оповіданнях.
Чинник темпоральності передбачає, на нашу думку, у прозі Л.Яновської моделювання цілковито сформованої особистості, тобто, людини, яка забезпечена «самоорганізацією, оформленням її у неповторне ціле, що індивідуально переломлює систему суспільних відносин, систему норм і цінностей» [2, с. 10]. Темпоральна модель буття героїв письменниці - це неозоре поле для експерименту, що дозволяє побачити їх не просто в нових ракурсах, а розглянути їх існування як щоразу змінну проекцію.
Це дає підстави виокремити в творчості письменниці таку модель темпоральності, як чинник спонтанності, що виникає внаслідок внутрішніх чинників: індивідуальних причин, індивідуальної дії персонажів, що й досі була обійдена в літературознавчому дослідженні. Ця модель реалізується при вдаванні митця до такої «форми портретної характеристики як екзистенціальна, тобто портрет-репрезентація, портрет-знайомство» [10, с. 261], а також до «модальної портретної характеристики, інакше кажучи, портрета-оцінки, портрета-сприйняття» [10, с. 261].
Наприклад, оповідання Л. Яновської «Злодійка Оксана» починається широкою, панорамною часо- просторовою картиною життя цілого народу: «... прокинулася Україна після зимового сну... Весняне сонечко силкується обігріти покинутих на всю зиму діток, і дітки веселенько та любо зазирають у вічі своєму татусеві, купаються та гріються у золотому промінні. Земля-ненька поспішає показати батькові свої чада неоцінні і щогодини, щохвилини, виводить напоказ то билинку манісіньку, то чудову квітку» [13, с. 30]. Цей зачин не лише відтворює стан змін у часі й просторі, але є прогностичним для характеристики долі людини Оксана, героїня твору, прагне змін для своєї дитини, як наявна така зміна в природі, однак людське життя досконалим законам не підпорядковується, особливо життя заневоленої людини.
Крок Оксани до оновлення постає не просто іннормізмом, а виявляє порив героїні до свободи, до визволення з-під гніту, неволі. Водночас, воля людини і воля природи здобувають життєвий ресурс, оновлення, за відмінними законами - людина, зокрема, син героїні оповідання, Трохимчик, здобудеться в житті на тяжке покарання за вияв власної волі.
Заробляючи гроші, щоб прогодувати сина, Оксана підпорядковує своє світосприйняття чинникові, який виявляє моральне поневолення героїні: для неї зникає відчуття звичного, усталеного тривання потоку часу, а зароджується якийсь синтезований час: «Іноді місяць здається чоловікові за один день, іноді ж один день тягнеться так, неначе немає йому ні кінця, ні краю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: М. ДРАЙ-ХМАРА ПРО ЧИННИКИ ПРОЗИ Л.ЯНОВСБКОЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок