Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Марко Кропивницький (1840-1910) – письменник, драматург, композитор, театральний діяч.

Марко Кропивницький (1840-1910) – письменник, драматург, композитор, театральний діяч.

Назва:
Марко Кропивницький (1840-1910) – письменник, драматург, композитор, театральний діяч.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,36 KB
Завантажень:
366
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Марко Кропивницький (1840-1910) – письменник, драматург, композитор, театральний діяч.


З ім'ям М. Кропивницького пов'язані створення українського професіонального театру й наступний етап розвитку реаліс-тичної драматургії. Видатний актор, ре-жисер, енергійний організатор театральної справи, талановитий композитор і письменник-демократ, він разом із М. Старицьким, І. Карпенком-Карим, І. Франком створював літературну основу утверджен-ня й розвитку українського театру Твори М. Кропивницького, за словами І. Франка, «запевняють йому в історії українського театру не тільки ім'я одного з його бать-ків, але також в історії нашого письменства ім'я визначного драматичного авто-ра» (41, 345).
Марко Лукич Кропивницький народився 7 травня 1840 р. в с. Бежбайраки на Херсонщині. «Епоха, в котру довелось мені впірнути з головою, є сувора і непо-мильна вказівка всього мого існування і всієї моєї праці»,— зазначав у «Автобіо-графії» письменник під кінець життя2*. Батько його — «чоловік труда, труда мо-зольного»,— хоч і досяг начебто достатку й становища в суспільстві, не прижився в панському середовищі, а його посада управителя панських маєтків не гаранту-вала ні моральної, ні матеріальної сталос-ті йому та його сім'ї. Дитинство М. Кропивницького мало чим відрізнялося від життя селянських дітей.
Різностороння природна обдарованість майбутнього митця виявилась ще в дитин-стві, коли він «сочинял сам песни, писал стихи й обладал замечательной памятью» (6, 267). Та освіту здобував він без будь-якої системи — то у приватній школі шляхтича Рудковського, то в Єлисавет-градському училищі. Нормальне навчання стало можливим лише у Бобринецькій по-вітовій школі, яку юнак закінчив із по-хвальним листом (6, 200). Мати вчила його музики, розучувала з ним різні во-кальні партії. В цей час М. Кропивниць-кий брав участь в аматорському гуртку, в якому ставили п'єси українських і ро-сійських драматургів.
Після невдалої спроби продовжити навчання в гімназії в Києві юнак повертається до Бобринця і вступав на службу до повітового суду. З 1862 р. М.Кропивницький відвідує заняття на юридичному факультеті Ки-ївського університету як вільний слу-хач. Під враженням однієї з перекладних мелодрам, побачених у київському театрі, він пише п'єсу “Микита Старостенко”. То був твір недосвідченого автора (згодом він сам критично оцінив цю спробу), сповнений зовнішніх сценічних ефектів і «жахливих» пристрастей. Навіть у доопрацьованому вигляді під назвою «Дай серцю волю, заведе в неволю", ця п’єса викликала негативну оцінку І.Франка. Тепер вона відома у варіанті, який зазнав численних ґрунтовних авторських доробок , відзначається життєвістю, оригінальністю конфлікту, соціальною го-стротою.
Правдиве відображення нових явищ со-ціального життя українського села в пер-ше поре фор мене десятиріччя, коли ще збе-рігаються відчутні залишки та живі свід-ки панщини і вже посилюється класова диференціація селянства, образи селян-трудівників - Семена, Одарки, Івана, на-ділених глибокими й серйозними почуттями, дають підстави віднести цю побутово-реалістичну мелодраму до напряму кри-тичного реалізму.
Так і не завершивши з різних причин освіти М.Кропивницький поповнював свої знання самостійно, особливо з переїздом до Єлисаветграда, куди у 1865 р. було переведено повіт і де були бібліоте-ки. Там він і І. Тобілевич «знайомились потроху з Смайльсом, Робертом Оуеном, Джонон-Стюартом Міллем, Спенсером Молешатом і іншими; читали дещо і із Шекспіра, Байрона, Гете, Гейне, Дюма Жорж Ванд, Теккерея» (6, 132). На казенній службі він не просувався, а часте зовсім втрачав заробіток через захоплен-ня мистецтвом та участь в аматорських виставах.
У №1 р. Кропивницький перейшов У професіональні актори, погодившись працювати у трупі графів Моркових (Оде-са). Потягом десяти років роботи в російських театральних трупах він на-був величезного сценічного досвіду, глибо-ко вивчив специфіку й закони театраль-ного мистецтва, виробив свої творчі прин-ципи, розуміння місця театру в житті суспільства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Марко Кропивницький (1840-1910) – письменник, драматург, композитор, театральний діяч.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок