Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> Липа Юрій - пороги вічності

Липа Юрій - пороги вічності

Назва:
Липа Юрій - пороги вічності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
48,48 KB
Завантажень:
143
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
1.1. Стан дослідження життєпису Ю. Липи

Постать Юрія Липи від самої його загибелі стає предметом ретельної уваги. Але всі перші дослідження (більшість з яких зводилася лише до спогадів про Ю. Липу), з огляду на „антирадянськість” постаті письменника, проводилися лише в діаспорі. Одним з перших дослідників життєпису і бібліографії Ю. Липи того часу був Лев Устимович Биковський – директор Варшавської публічної бібліотеки (у 1940-х рр), хрещений батько старшої доньки Ю. Липи Іванни (Іви), близький друг і співробітник письменника. Будучи частим гостем родини Лип, Л. Биковський збирає найбільший архів Івана та Юрія Лип, що і досі зберігається у фондах цієї бібліотеки. Після смерті письменника і вступу Червоної армії до Польщі, Л. Биковський, переїхавши попервах до Женеви, а згодом оселившись у США, не припиняє своїх пошуків у царині дослідження життєпису Липи. Статті з цього питання становлять поважну частку всього творчого доробку Л. Биковського.

До заслуг Л. Биковського слід віднести: першу спробу періодизації творчості Ю. Липи, щоправда доволі приблизної і ніякими аспектами творчості не вмотивованої укладання розгорнутої бібліографії Ю. Липи, складеної на основі бібліографії, укладеної самим Ю. Липою і поданої ним у додатках до другого видання “Чорноморської доктрини”, яка не набагато доповнювала останніми, у тому числі посмертними, виданнями і перевиданнями складений самим Ю. Липою перелік творів; опис у своїх споминах окремих подій життя Ю. Липи за 1939-1943 роки, які дозволяють сучасному дослідникові глибше зрозуміти обставини життя і творчості Ю. Липи у вказаний період.

Крім Л. Биковського, з тих, хто знав письменника Ю. Липу, залишили свої цінні спогади, за допомогою яких можна реставрувати окремі періоди життя письменника, також Михайло Мухин, Улас Самчук, Остап Тарнавський, Наталя Лівицька-Холодна та інші сучасники. Але жоден з цих матеріалів не мав систематичного викладу усього життєпису, акцентував увагу лише на окремих, знаних авторові як безпосередньому учасникові, обставинах чи подіях у житті Ю. Липи.

Із піднесенням нової хвилі боротьби за незалежність України наприкінці 80-х років ХХ століття предметом пильної уваги дослідників стають постаті літератури української еміграції і їх творчий доробок. Відтак, Ю. Липа також стає об`єктом зацікавлення публіцистів й істориків літератури.

Перша, ще за радянських часів, публікація з життєпису Ю. Липи належить В. Марочкіну (власне саме з його статті бере початок нова хвиля дослідження життя і творчості Ю. Липи). Ця стаття, опублікована у відомій комсомольській газеті, додала сміливості дослідникам і всім небайдужим у справі відновлення доброго імені до того часу „націоналістичної” і небажаної постаті. Відтоді найбільше для відродження пам`яті і уточнення життєпису Ю. Липу зроблено його донькою Мартою Липою-Гуменецькою, Петром Кіндратовичем – людиною, що доглядала могилу Ю. Липи за радянських часів і збирала документальні свідчення очевидців про нього самого і про обставини його загибелі (йому належить першість у складанні періодизації життя Ю. Липи), літературознавцем Леонідом Череватенком та іншими дослідниками. Але й ці публікації були, здебільшого, оглядового характеру, мали на меті не так детально дослідити життєпис Ю. Липи, як ознайомити якомога ширші кола читачів з його особистістю, літературним доробком, жахливими обставинами загибелі і в такий спосіб популяризувати його творчість та донести інформацію про ще одну непересічну постать української культури. Це, у свою чергу, спричинило часті повтори одних і тих самих фактів у багатьох публікаціях, перенесення з одної в іншу одних і тих же визначень, припущень, оцінок і навіть помилок. Багато з публікацій часто не так розкривали перед читачем творчу особистість Ю. Липи, як створювали ще один ікононізований міф в українській літературі – явище досить поширене для пострадянського періоду, коли із забуття масою повертались десятки імен талановитих письменників, які загинули або були переслідувані в часи тоталітаризму.

Отже, можемо визначити, що попри внесення творчості Ю. Липи до навчальної програми середніх і вищих навчальних закладів України, ще й досі його життя і творчість на належному науковому рівні не досліджені, а тому не можуть стати предметом для однайомлення широкого кола читачів.

Така ситуація породила потребу більш ретельного дослідження життєпису Ю. Липи, об`єктивного розгляду його внеску у суспільно-політичне життя і літературний процес України міжвоєнного двадцятиліття. А це вимагало детального ознайомлення із літературною спадщиною письменника, його архівними джерелами, епістолярієм, спогадами про нього сучасників, що й дозволило авторові цих рядків запропонувати свою версію життєвого і творчого шляху Ю. Липи, оприлюднену у публікаціях.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Липа Юрій - пороги вічності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок