Головна Головна -> Реферати українською -> Література українська -> ВИВЧЕННЯ РОМАНУ В.ДОМОНТОВИЧА

ВИВЧЕННЯ РОМАНУ В.ДОМОНТОВИЧА

Назва:
ВИВЧЕННЯ РОМАНУ В.ДОМОНТОВИЧА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,69 KB
Завантажень:
398
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 777.5.016:821.161.2-31
Васьків М.І.
ВИВЧЕННЯ РОМАНУ В.ДОМОНТОВИЧА "ДОКТОР СЕРАФІКУС" У 11 КЛАСІ
ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ
У статті подається порядок і розподіл навчального матеріалу з аналізу та інтерпретації роману В. Домонтовича "Доктор Серафікус" в 11 класі загальноосвітньої школи. Пропонуються конкретні шляхи і прийоми попереднього зацікавлення до прочитання тексту твору, його аналізу, актуалізації знань, самостійної роботи учнів.
Ключові слова: шкільний аналіз твору, інтерпретація, актуалізація знань, інтелектуальний, психологічний роман, роман-есей, раціоналізм.
За новою програмою з української літератури для 5-12 класів загальноосвітніх навчальних закладів [5, 120-123], для вивчення у передвипускному, тобто 11-му, класі пропонується роман Віктора Домонтовича (Петрова) "Доктор Серафікус". Чим керувалися автори програми, обираючи саме цей твір за об'єкт шкільного аналізу, сказати важко, але такий вибір видається дуже суб'єктивним і може пояснюватися хіба що особливою прихильністю до нього когось із укладачів програми. Безперечно, в 11-12 класах учні вже повинні бути готовими до самостійного аналізування складних літературних явищ, однак "Доктор Серафікус" є вже надто складним навіть і для більш підготовленого теоретично і практично читача.
Щоправда, у програмі стверджується, що для цього роману В.Домонтовича характерні "новизна і динамізм сюжету, віртуозність і простота оповіді" [5, 122]. Стосовно такої тези можна погодитися лише з тим, що "Доктор Серафікус" є надзвичайно новаторським для української літератури на різних поетикальних рівнях, у тому числі й на сюжетно-композиційному. Динамізм сюжету і простота оповіді - це, швидше за все, не про роман Домонтовича. Абсолютна більшість дослідників цього твору наголошують на його складності, зашифрованості для читача, інтелектуальному характерові при слабкому розвиткові дії: ".органічність тексту не турбує автора, тому зайвих для сюжету інтелектуальних відступів у його прозі безліч. він (Домонтович. - М.В.) теж зашифрував себе в своїх романах. Він загалом страшенно любив тему масок, гри, текстів-шифрів" [4, 11-12]; "Твори Домонтовича - це часто тексти з подвійним дном. сюжет цікавить його не сам по собі, а як засіб для розгортання певної філософської колізії. Парадоксальне зближення контрастних понять і оцінок, гра з офіційними ідеологічними, культурними, жанровими, стильовими й мовними канонами витворює у тексті складне плетиво мотивів, відсилок, перегуків, інтелектуальних загадок для підготовленого читача" [1, 17].
Підкреслюючи складність і неоднозначність "Доктора Серафікуса" для інтерпретації, Юрій Шерех статтю про цей роман назвав "Не для дітей". Підсумувати попередні оцінки складності тексту твору В.Домонтовича можна твердженням С.Павличко: "Перенасичуючи свої романи парадоксами й карколомними інтелектуальними провокаціями, Домонтович не дбає про форму, про закони жанру, про красу стилю, про мелодійність речення. До цих романів, їхніх героїв і сюжетів, немає ні легкого, ні єдиного пояснення" [4, 16]. Попри те роман включено до шкільної програми з української літератури, тому, скільки би не йшлося про складність його інтерпретації, "Доктор Серафікус" необхідно вивчати. Тільки робити це корисніше з усвідомленням закодованості тексту роману, відкинувши твердження про "динамізм сюжету, віртуозність і простоту оповіді".
Вивчення літературного твору, його аналіз та інтерпретація школярами неможливі без засвоєння тексту твору. Зрозуміло, що текст роману учні передвипускного класу повинні прочитати заздалегідь. Щоб саме так відбулося і з текстом "Доктора Серафікуса", учитель повинен підготувати майбутніх читачів до сприйняття особливостей роману В.Домонтовича, насамперед він повинен не приховувати його складності, а відштовхуватися від неї. Учні мають знати заздалегідь, що у цьому творі не варто шукати істини в останній інстанції, що він є багатозначним і передбачає право на існування різних світоглядних концепцій, які утверджуються у "Докторі Серафікусі" й одночасно всі піддаються сумніву в формі прямої чи прихованої іронії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: ВИВЧЕННЯ РОМАНУ В.ДОМОНТОВИЧА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок